Zapach, którego nie znoszą kleszcze. Nie będą się do ciebie zbliżać

196

Czystek jest bardzo popularnym ziołem i posiada wiele leczniczych właściwości. Herbata z tej rośliny zawiera polifenole, które podnoszą naszą odporność i zmniejszają ryzyko nowotworów. Nie wiele osób wie, że czystek chroni również przed kleszczami.

Czystek odstrasza kleszcze
Czystek odstrasza kleszcze (Getty Images)

Czystek odstrasza kleszcze

Kiedy przychodzi wiosna i zbliża się lato, wszystko budzi się do życia. Niestety dotyczy to również kleszczy, które przenoszą niebezpieczne choroby. Jak się okazuje, czystek jest skuteczną bronią w walce z tymi pajęczakami. Substancje, które zawiera ta roślina działa drażniąco na tych podstępnych krwiopijców.

Wystarczy regularnie pić wywar z czystka, którego smak możemy wzbogacić miodem i cytryną. Kiedy się pocimy, nasze ciało wydala produkty przemiany materii, również substancje obecne w tym naparze. Wtedy nasza skóra wydziela zapach, którego my nie wyczuwamy, za to jest on bardzo nieprzyjemny dla kleszczy.

Mocny wywar z tej rośliny wlewamy do buteleczki z atomizerem i pryskamy nim ubranie lub rozpylamy go bezpośrednio na skórę. Jeśli znajdujemy się w miejscu gdzie występuje dużo kleszczy, możemy go rozpylić w powietrzu.

Zobacz także: Jak usunąć kleszcza?

Zamiast stosować chemiczne odstraszacze kleszczy zawierające szkodliwe dla nas substancje np. DEET, lepiej wypróbować ten naturalny sposób. Kolejna zaletą mikstury na bazie czystka jest to, że możemy nim popryskać również naszego pupila. Ten preparat nie zaszkodzi naszemu kotu lub psu, a te jak wiadomo są także narażone na atak kleszczy.

Ważne jest, żeby herbatę z czystka pić regularnie i przez dłuższy czas, a nie tylko na chwilę przed wyjściem na spacer do lasu. Ten wywar w połączeniu ze sprayem z czystka z pewnością uchroni nas przed kleszczami.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić