Atakuje chmarami i przenosi boreliozę. Groźniejszy niż kleszcz

362

Podczas ciepłych dni spędzanych na łonie natury powinniśmy uważać nie tylko na komary i kleszcze, ale także na innego niebezpiecznego insekta. Jego ugryzienie jest bardzo bolesne. Mowa tu o strzyżaku jelenim, który sieje postrach w polskich lasach.

Strzyżak jeleni
Strzyżak jeleni (Getty Images)

Uwaga na chmary skrzydlatych kleszczy!

Strzyżak sarni lub inaczej strzyżak jeleni to jadowity owad, który przypomina z wyglądu kleszcza ze skrzydłami. Ten rodzaj muchówki ma brunatną barwę i osiąga rozmiar ok. pół centymetra. Strzyżaki zamieszkują lasy. Żywią się głównie krwią saren, łosi, jeleni lub borsuków. Kiedy znajdą swoją ofiarę, zrzucają skrzydła, wbijają się mocno w skórę i wypijają krew. Strzyżak jest nazywany również jelenią wszą.

Ten owad może zaatakować także człowieka i obsiąść go całą chmarą. Potrafi dotkliwie ukąsić i być bardzo uciążliwy - wejść do uszu, nosa, pod powieki albo wczepić się we włosy. Na początku nie czujemy jego ugryzienia, ale potem jego skutki możemy odczuwać nawet trzy tygodnie w postaci swędzącej grudki. Na tego insekta powinny uważać szczególnie osoby uczulone, ponieważ jego ukąszenie może powodować silne reakcje alergiczne.

Strzyżaki sarnie podobnie jak kleszcze mogą przenosić poważne choroby takie, jak borelioza czy anaplazmoza. Atakują głównie ciemno ubarwione zwierzęta, więc jasna odzież może być dla nich mało atrakcyjna.

Pomocne będą również środki odstraszające owady, ale one także nie ochronią nas w stu procentach przed tymi latającymi krwiopijcami.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić