o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
MDO
|

Żeby mi się chciało tak, jak mi się nie chce. Jak walczyć z lenistwem

0
Podziel się

Czym jest prokrastynacja? To nic innego jak odwlekanie działania, które nie niesie za sobą natychmiastowej nagrody. Jak sobie z tym radzić?

Żeby mi się chciało tak, jak mi się nie chce. Jak walczyć z lenistwem
Prokrastynacja atakuje niezwykle często (Pixabay)
bDAHTzyZ

Problem prokrastynacji nagłaśnia serwis zdrowie.radiozet.pl. Wyjaśniono, że prokrastynację zalicza się do nałogów. Ludzie, których dotyczy to zjawisko, są uzależnieni od odkładania wszystkiego na później.

Takie postępowanie może dotyczyć wielu dziedzin życia. Czym jest to spowodowane i jak walczyć z prokrastynacją? Przede wszystkim trzeba umieć słuchać samego siebie. Warto starać się zrozumieć lęki i nie myśleć tylko o efekcie końcowym, ale skoncentrować się na rozpoczęciu prac.

bDAHTzzb

Dobrym pomysłem jest ponadto tworzenie list zadań. Dla zwiększenia motywacji można nagradzać się za postępy w pracy. Eksperci zalecają wyznaczanie sobie miejsca do pracy, a także pochylanie się nad wyznaczonymi celami. Jeżeli to nie pomoże, warto wybrać się do psychoterapeuty.

Prokrastynacja. Skąd się bierze?

Do prokrastynacji przyznaje się przeszło 80 proc. Polaków! To zjawisko może mieć wiele przyczyn. Może być spowodowane m.in. lękiem przed porażką, sukcesem, samotnością czy też intymnością.

Psychologowie zauważają, że na prokrastynatorów mogą wyrastać dzieci surowych i wymagających rodziców. Takie osoby po wkroczeniu w dorosłość są zmęczone spełnianiem wygórowanych oczekiwań i zaczynają się buntować.

bDAHTzzh
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDAHTzzC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(0)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić