Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil S. Sikora
|

Zespół dziadka do orzechów. Ból pleców i żylaki to pierwsze objawy

7
Podziel się:

Dziadek do orzechów przez większość z nas jest kojarzony z przyborem kuchennym lub spektaklem baletowym. Mało kto wie, że to również nazwa zaburzenia związanego z pracą nerek. Dowiedz się, czym jest zespół dziadka do orzechów. Kto jest narażony na rozwój bardzo poważnej dolegliwości?

Zespół dziadka do orzechów. Ból pleców i żylaki to pierwsze objawy
Zespół dziadka do orzechów powoduje ból kręgosłupa (Licencjodawca, Labunskiy Konstantin)

Zespół dziadka do orzechów to wrodzona wada anatomiczna. U pacjentów dotkniętych tym zaburzeniem pojawia się ucisk lewej żyły nerkowej, który wywiera aorta brzuszna i tętnica krezkowa górna.

W rezultacie nacisk powoduje wzrost ciśnienia żylnego i rozwój krążenia obocznego. Tego typu anomalia naczyniowa często daje mało charakterystyczne objawy, co przez dłuższy czas utrudnia lekarzowi postawienie trafnej diagnozy. Zespół dziadka do orzechów może być wykryty w każdym wieku.

Do objawów zalicza się zaburzenie prawidłowej postawy ciała z odchyleniem w lewo. Pacjenci skarżą się również na dolegliwości bólowe w okolicach brzucha, podbrzusza, nerek i lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Co więcej, u chorego mogą występować wymioty, nudności, osłabienie organizmu oraz żylaki kończyn dolnych i odbytu. Podstawowym elementem diagnostyki jest pobranie moczu do analizy. Krwinkomocz, krwiomocz lub białkomocz może świadczyć o rozwoju zespołu dziadka do orzechów.

Kolejny etap to rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa lub badanie USG Doppler. Jeśli wspomniany zespół dotyczy najmłodszych pacjentów i nastolatków, wówczas zaburzenie może ustąpić samoistnie. W przypadku osób starszych - wykonuje się zabieg chirurgiczny, podczas którego udrażnia się uciskane naczynie w celu przywrócenia prawidłowego przepływu.

Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie

Zobacz także: Prosto z grilla. Pyszny kurczak
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
Julia
3 miesiące temu
Nigdy nie słyszałam o czymś takim. Z zylakami mam ostatnimi czasy problem, ale jak duże prawdopodobieństwo jest, że to właśnie to?
Zajebisty
4 miesiące temu
Tego się już nie da wyleczyć bólu okolice nerek
ekspert
4 miesiące temu
to objaw małpiej grypy
R dr
4 miesiące temu
Zaraza która zżera PŁ to PiS jedynym ratunkiem amputacja
Remix
4 miesiące temu
Zdrowie, to stan przejściowy między chorobą A chorobą
Dama5
4 miesiące temu
Całe życie trzeba się leczyć aby w końcu umrzeć
55v.pL
4 miesiące temu
Możesz zasmakować młodych ci pek 👆
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić