Zmiany na płytce paznokcia. To może być jeden z pierwszych objawów

1

Zmęczenie i nagła utrata masy ciała – to objawy, które mogą świadczyć o rozwoju cukrzycy typu 2. Jest jeszcze jeden sygnał ostrzegawczy, o którym niewielu z nas wie - zmiany na powierzchni paznokci.

Zmiany na płytce paznokcia. To może być jeden z pierwszych objawów
(WP)

Paznokcie mogą pokazać, że mamy cukrzycę

Dr Elizabeth Salada zachęca do uważnego obserwowania zmian w obrębie paznokci. Jej zdaniem to właśnie na nich może pojawić się wiele objawów, świadczących o rozwoju nie tylko cukrzycy, ale również innych poważnych chorób. Rogowa płytka paznokcia ulega zmianom pod wpływem różnych czynników, m.in. w związku z zaburzeniami hormonalnymi w organizmie. Rośnie mniej więcej w tempie 0,1 mm na dobę.

Zawsze powinniśmy uważnie obserwować wszelkie zmiany kształtu paznokcia i jego grubości. Niepokojąca może być też zmiana koloru płytki – wyjaśnia dr Salada.

Potwierdza to również organizacja Diabetes UK, która ostrzega pacjentów, informując, że "lekki rumień na dole paznokcia może być objawem cukrzycy".

Na co zwracać uwagę?

Część specjalistów zwraca uwagę na to, że istotna jest nie tylko zmiana zabarwienia, ale przede wszystkim różnica w samej strukturze płytki. Nierówna, pofalowana powierzchnia albo poziome wgłębienia mogą być spowodowane przez niekontrolowany wzrost poziomu cukru we krwi.

Na powierzchni paznokcia wraz z upływem lat mogą pojawić się poprzeczne bruzdy. Są to tzw. linie Beau – bywają one objawem cukrzycy, ale nie tylko. Mogą świadczyć o rozwoju chorób układu krążenia albo poważnej infekcji organizmu, takiej jak zapalenie płuc, odra, świnka czy szkarlatyna. Czasami są związane z niedożywieniem organizmu albo niedoborem cynku.

Autor: KKG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić