o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
KGG
|
aktualizacja

Zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem. Nawet o połowę

73
Podziel się

Jak wynika z nowego raportu Environmental Modeling Group, jedną ze skutecznych metod ograniczenia ryzyka zarażenia koronawirusem jest spanie przy otwartym oknie. Korzyści zdrowotne związane z wietrzeniem potwierdzają badania naukowe.

Zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem. Nawet o połowę
(Getty Images)
bDSDDflx

Wietrzenie pomieszczeń zmniejsza ryzyko zakażenia

Raport naukowców z Environmental Modeling Group wykazał, że słaby przepływ powietrza zwiększa ryzyko złapania koronawirusa z cząstek unoszących się w powietrzu. Ilość cząsteczek jest zmniejszana o połowę "po podwojeniu współczynnika wentylacji". Co za tym idzie: częste wietrzenie obniża ryzyko zakażenia aż o 50 procent.

Mając to na uwadze, zaleca się wietrzenie w domu i w miejscu pracy, najlepiej pozostawiając uchylone okna tak długo, jak to możliwe, w tym podczas snu.

bDSDDflz

Korzyści zdrowotne ze spania przy otwartym oknie

Profesor Linda Bauld, ekspert w dziedzinie zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Edynburgu, powiedziała, że korzyści zdrowotne związane z wietrzeniem są widoczne:

Jak najczęstsze wietrzenie mieszkania powinno być uznane za równie istotny sposób na zapobieganie zakażeniu koronawirusem, co mycie rąk, zachowywanie bezpiecznej odległości od innych osób czy noszenie maseczki ochronnej" - mówi ekspertka i dodaje, że pozostawienie otwartych okien (dzięki umożliwieniu lepszej wentylacji pomieszczeń) zmniejsza ryzyko zakażenia aż o połowę - przekonuje.

bDSDDflF

Naukowcy są zdania, że spanie przy otwartych oknach ma wiele zalet zdrowotnych. Może to znacznie poprawić jakość snu i sprawić, że będziemy czuć się bardziej przytomni w ciągu dnia. Powodem jest zmniejszenie ilości dwutlenku węgla, którą wdychamy w nocy.

Warto wiedzieć, że lepiej jest otwierać okno od góry. Jest to polecane, ponieważ zimne powietrze jest gęstsze i cięższe niż ciepłe. W związku z tym powietrze będzie wchodzić i powoli opadać na poziom podłogi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSDDfma
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(73)
Niesamowite
3 miesiące temu
O tej porze roku rada jak znalazł.
Wojtek
3 miesiące temu
Przy otwartym oknie i smogu za oknami - fantastyczny pomysł
Dark
3 miesiące temu
Super. Przy otwartym oknie w zimie. Puknijcie się w głowę.
bDSDDfmb
oi89
3 miesiące temu
tak, zwłaszcza teraz zimą. Oszałamiające, nie umrzesz na covid tylko na zapalenie płuc. Swoją drogą w Indiach, w Afryce część ludzi żyje pod gołym niebem i też zachorowała
8787
3 miesiące temu
Podobne objawienie tu widziałem późną jesienią, że na odporność wpływ ma letnie słońce bo się w nas produkuje witamina D3. Ale całe lato zamykali nas w domach, przepędzali z lasu , parków i plaż żebyśmy zimą , kiedy słońca mało zmuszeni byli udać się do aptek.
Najnowsze komentarze (73)
mała mi
2 miesiące temu
jasne, śpij w zimie przy otwartym oknie, a za ogrzewanie kto zapłaci?? czy komuś naprawdę zależy, żeby nas wykończyć nie dość, że psychicznie, to jeszcze i finansowo??!! jakby nie patrzeć noce są zimne!!
działaczka
3 miesiące temu
Czy jeśli ma drugie okno do drugiego pokoju to wystarczy że je otworzę?
sasiad
3 miesiące temu
lepszego pomyslu od spania w zimie przy otwartych oknach nie ma, zwlaszcza jak sąsiad z góry albo z dołu nas ogrzewa a my za to nie placimy
Miki
3 miesiące temu
A nie wystarczy lekko uchylone od góry, na 2cm?
IQIQ
3 miesiące temu
Co za ludzie a wy myślicie że wstawicie te psełdo rekuperatory do domów to czystym powietrzem oddychacie to dopiero syf ja zima, lato przy otwartym oknie
emil
3 miesiące temu
zawsze śpię ale teroz się nie da
rozsądna
3 miesiące temu
A może lepiej zachęcać do wychodzenia na dwór w ciągu dnia, kiedy nie unosi się dym z domów mieszkalnych i pozwolić korzystać z jazdy na sankach, nartach, łyżwach a nie zamykać co się da i przepędzać dzieci z górki
Toro
3 miesiące temu
Często tak sypiam, w zimę w aktywnych nawietrznikach sterowanych temperaturą, w lato na dzialce cale noce w altance obok domku na pełnowymiarowym łóżku pod moskitierą, fantastyczna sprawa
bDSDDflT
GRACZ
3 miesiące temu
Ale skoro mam otworzyć okno to muszę założyć maseczkę, bo przecież rozporządzenie mówi wyraznie, że na zewnątrz też trzeba zakładać maseczkę.
Bziuuuum
3 miesiące temu
W Krakowie to super pomysł :). Niech autor artykułu pojedzie i się uodporni.
Emerytka
3 miesiące temu
Ja cały rok śpię przy uchylonym oknie i dobrze się czuje
ghgfh
3 miesiące temu
I właśnie dlatego Włosi i Hiszpanie prawie na covid nie chorują ;-)))
Weź nie pytaj
3 miesiące temu
Radze spać w maseczkach, przecież nie bez powodu mamy ograniczenia na wolnym powietrzu. Aha...i 1.5 metra w odległości od partnerki/partnera.
Mama
3 miesiące temu
Bardzo mądrze ktoś to powiedział. Ja w swoim domu te metodę stosuje od lat. Codziennie przed snem otwieram okna na 15 minut nie macie pojęcia jak szybko zasypiam a sen jest cała przyjemnością. Wypowiadam się o całej mojej rodzinie może być nie wiem jaki mroz przed snem otwieram okna.... Polecam to wszystkim.. Zacznijcie od 5 minut i zbiegiem czasu dojdzie ie do pół godziny samo zdrowie.. Jak również bardzo często wywala poduchy i kołdry zima na taras... Pozdrawiam wszystkich...
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić