Zmniejsza ryzyko zakażenia się koronawirusem. Nawet o połowę

28

Z badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców wynika, że spanie przy otwartym oknie jest bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Wynik najnowszego raportu Environmental Modeling Group potwierdzają, że sen przy uchylonym oknie znacznie zmniejsza ryzyko zarażenia koronawirusem.

Zmniejsza ryzyko zakażenia się koronawirusem. Nawet o połowę
(Getty Images)

Wietrzenie a COVID

Badacze z Environmental Modeling Group wykazali w swoich badaniach, że ograniczony przepływ powietrza podnosi prawdopodobieństwo zarażenia się koronawirusem przez jego cząsteczki obecne w powietrzu. Z tej analizy wynika, że dwukrotnie większy współczynnik wentylacji w pomieszczeniu, obniża o połowę ilość cząsteczek koronawirusa. Z tego względu naukowcy zalecają wietrzyć mieszkanie i miejsce pracy, zostawiając w miarę możliwości jak najdłużej uchylone okna.

"Jak najczęstsze wietrzenie mieszkania powinno być uznane za równie istotny sposób na zapobieganie zakażeniu koronawirusem, co mycie rąk, zachowywanie bezpiecznej odległości od innych osób czy noszenie maseczki ochronnej" - mówi prof. Linda Bauld z Uniwersytetu w Edynburgu.

Wentylacja a ryzyko zakażenia

Poza tym specjalistka ds. zdrowia publicznego potwierdza, że otwarte okna, czyli lepsza wentylacja zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem o 50 proc.

"Powinniśmy poświęcić więcej uwagi odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, w których przebywamy, a zwłaszcza śpimy. Wyniki badań dotyczące wietrzenia będą stawały się coraz ważniejsze, w miarę wzrostu dowodów na to, że koronawirus SARS-CoV-2 może rozprzestrzeniać się drogą powietrzną na większe obszary"- dodaje ekspertka.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić