Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Co się dzieje z płucami po COVID-19? Może być potrzebny przeszczep

8

Z zapalenie płuc lekarze spotykają się bardzo często, ale przez wirus SARS-Cov-2 objawy tej choroby robią się coraz bardziej gwałtowne i powodują ciężkie powikłania. W niektórych przypadkach jedyną szansą na uratowanie jest przeszczep płuc. Jest też dobra wiadomość.

Co się dzieje z płucami po COVID-19? Może być potrzebny przeszczep
Lekarze alarmują o ciężkich powikłaniach po COVID-19. (Getty Images, Bloomberg)

Specjaliści uważają, że zapalenie płuc wywołane przez koronawirusa znacznie różni się od dotychczasowych znanych lekarzom odmian tej choroby. Zdaniem eksperta, nie należy łączyć tej choroby z typową dla COVID-19 burzą cytokinową, czyli gwałtowną reakcją systemu immunologicznego. Różni się ona też od zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), któremu jest często przypisywana.

Atakowane są całe płuca, a nie tylko ich część, choroba rozwija się niezwykle gwałtownie, często prowadzi do ciężkiej niewydolności oddechowej i do totalnej dysregulacji odpowiedzi immunologicznej, czego efektem jest niestety śmierć – wyjaśnia prof. Piotr Kuna, szef Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

"Czasami płuca są zniszczone nawet w 100 proc."

Prof. Kuna w rozmowie z PAP. Zdrowie dodaje też, że wywołane wirusem SARS-Cov-2 zapalenie płuc dużo częściej kończy się zgonem. Czasami pacjenci mają nawet 100 proc. zniszczonych płuc. Takiej osoby nie uda się już uratować - alarmuje lekarz. W ciężkich stanach, aby odciążyć płuca, stosuje się tak zwane sztuczne płuca - ale w skrajnych przypadkach jedyną szansą jest przeszczep płuc.

Natomiast nie jest to metoda, którą można stosować masowo. Na ryzyko najcięższych powikłań układu oddechowego narażeni są pacjenci, którzy musieli być leczeni w szpitalu, zwłaszcza wtedy, gdy trzeba było podłączyć ich do respiratora.

Płuca mogą się regenerować

Na szczęście płuca mają tę cudowną cechę, że są w stanie się zregenerować, ale warunkiem jest to, że muszą pracować. To działa tak samo jak w przypadku zanikających mięśni - odbudować je możemy ćwicząc. I tak samo dzieje się z płucami - aby je odbudować chory musi oddychać, stosować gimnastykę oddechową, tak zwaną kinezyterapię.

Najlepszą metodą jest jednak unikanie zachorowania na COVID-19 i jak najszybsze zaszczepienie się. W sytuacji gdy szczepionki nie są dostępne dla wszystkich, musimy wytrzymać jeszcze trochę i utrzymywać dystans, nosić maski na nos i usta, nie spotykać się, mieć kontakty na odległość – namawia prof. Piotr Kuna.

Co robić, gdy pojawiają się objawy niewydolności oddechowej

Prof. Kuna zaleca pacjentom przede wszystkim pilnować saturacji krwi tlenem – warto w tej sytuacji zaopatrzyć się w pulsoksymetr do stałego monitorowania. Należy też leczyć swoje choroby przewlekłe tak jak do tej pory. W uzgodnieniu z lekarzem należy rozważyć włączenie określonych leków. Poza tym można dodać leczenie objawowe: leki przeciwgorączkowe, łagodzące kaszel, oczywiście po konsultacji z lekarzem.

Należy dużo pić i wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy. Nie warto też zapominać o ruszaniu się, na ile to jest możliwe, i na ile pozwala nam na to nasz stan zdrowia. Pamiętać należy, że powikłania zakrzepowo-zatorowe są bardzo niebezpieczne, a po trzech dniach leżenia bez ruchu ryzyko rośnie kilkukrotnie.

W miarę możliwości osoba leżąca może w tej pozycji np. podnosić i opuszczać kończyny. Wbrew pozorom to też trening płuc. Jeżeli uznasz, że choroba postępuje i pojawia się duszność, która stopniowo narasta, natychmiast jedź do szpitala lub wezwij karetkę - radzi ekspert.
Autor: BA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 24.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Odmówił przeprowadzki. Teraz mieszka na środku drogi w Chinach
Wizz Air wznawia loty, MSZ stanowczo je odradza. To duże zagrożenie
Czy pieczywo w sklepie można dotykać? Prawnik nie pozostawia wątpliwości
Piłkarz uległ groźnemu wypadkowi. Po nim wściekle zaatakował internautów
50 Cent zaproponował duet sportowcowi. Ten krępuje się
Mija osiem lat od śmierci Heleny Kmieć. Trwa proces beatyfikacyjny
Masz pelargonie? Zrób to, a wiosną rozkwitną
Znajomi wspominają Polkę, która zginęła w Kolumbii. "Zawsze uważała na sprzęt"
Odkrycie sprzed 38 mln lat. Mierzą ponad 1,5 metra
Zwiń folię aluminiową w kulkę i włóż do zmywarki. Już nigdy nie umyjesz naczyń inaczej
Tragiczna śmierć Polki w Kolumbii. Ekspert komentuje
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić