Michał Nowak
Michał Nowak| 
aktualizacja 

10 kg suwenirów skonfiskowanych w Warszawie. Turyście grozi 5 lat

82
Podziel się:

Paczka, którą miał ze sobą wracający z wakacji Wietnamczyk, przykuła uwagę funkcjonariuszy Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego. W bagażu przebywającego na stałe w Polsce obcokrajowca znajdowały się fragmenty rafy koralowej.

10 kg suwenirów skonfiskowanych w Warszawie. Turyście grozi 5 lat
(Youtube.com)

Chciał przystroić nią domowe akwarium. W bagażu zatrzymanego w Warszawie turysty znajdował się kawałek rafy koralowej, który miał aż 9,5 kg. Były w nim również 4 mniejsze fragmenty. Wszystkie "pamiątki" zostały zatrzymane do czasu sprawy karnej.

Fragment żywej rafy koralowej. Wielu oglądając ten cud natury na żywo, chciałoby mieć w domu chociaż jego fragment. Jednak wwożenie go na teren Unii Europejskiej bez odpowiednich dokumentów jest surowo zabronione. Do legalnego przewiezienia fragmentów rafy do Polskie niezbędne są zezwolenie eksportowe z kraju wywozu oraz zezwolenie importowe. Za ich brak może grozić kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Rafa Koralowa ginie w zastraszającym tempie. Jest ona żywym organizmem i podlega ochronie na mocy konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Co stało się z Wielką Rafą Koralową w ciągu ostatnich 10 lat możecie zobaczyć tutaj.

To nie pierwszy taki przypadek. Podobny przemyt, choć na mniejszą skalę odkryto w bagażach polskiego małżeństwa, które wracało z Malediwów. Para próbowała wwieźć na terem Rzeczpospolitej 3 koralowce. Częstym powodem łamania prawa w tym zakresie jest niewiedza.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Foliówka na dnie Rowu Mariańskiego
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić