wb| 

94. urodziny Elżbiety II. Królowa podjęła w związku z tym historyczną decyzję

30

21 kwietnia Elżbieta II obchodzi swoje 94. urodziny. Królowa Wielkiej Brytanii zrezygnowała z bardzo istotnej tradycji, która ma miejsce co roku w związku z tym wydarzeniem.

94. urodziny Elżbiety II. Królowa podjęła w związku z tym historyczną decyzję
(Getty Images, Samir Hussein)

Urodzona 21 kwietnia 1926 roku w Londynie, królowa Elżbieta II jest córką Jerzego VI Windsora i Elżbiety Bowes-Lyon. Po śmierci ojca, 6 lutego 1952 roku wstąpiła na tron. Miała wówczas niespełna 26 lat.

Elżbieta II jest najdłużej panującym obecnie monarchą na świecie - zasiada na tronie ponad 68 lat. Władczyni Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej to także monarchini 15 innych państw należących do Wspólnoty Brytyjskiej, w tym Jamajki czy Kanady.

Urodziny królowej Elżbiety II. Zrezygnowano z tradycji

W związku z epidemią koronawirusa królowa Elżbieta II postanowiła zrezygnować z istotnego, tradycyjnego elementu obchodów urodzin. Zdecydowała ona o odwołaniu tradycyjnego salutu armatniego i nie będzie celebrowała urodzin w żaden sposób – poinformował Pałac Buckingham. Będzie to pierwszy przypadek w ciągu 68-letnich rządów Elżbiety II, by jej urodziny nie były uczczone salutem, który zwykle ma miejsce w Hyde Parku oraz w twierdzy Tower of London.

Nie będzie też tradycyjnej urodzinowej parady gwardii królewskiej. Ten widowiskowy pokaz musztry organizowany jest zawsze w czerwcu, kiedy są większe szanse na lepszą pogodę. Elżbieta II zatroskana o zdrowie Brytyjczyków przyznała, że publiczne świętowanie urodzin w sytuacji, gdy kraj zmaga się z epidemią koronawirusa, byłoby niestosowne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić