o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Piotr Kalsztyn
|

Trafili na ślady "złotego statku". Na dnie oceanu leży fortuna

2
Podziel się

Zespół podwodnych archeologów znalazł trop, który ma zaprowadzić ich do wraku.

Trafili na ślady "złotego statku". Na dnie oceanu leży fortuna
(Tokai University)
bDKmlTfV

*Do tej pory lokalizacja "San Francisco" była owiana tajemnicą. *Wrak statku uchodził za legendarny i można go było porównywać do naszego złotego pociągu lub bursztynowej komnaty. Naukowcy z Uniwersytetu w Tokai odkryli pierwszy ślad, który wskazuje, gdzie mógł zatonąć. Podwodni archeolodzy znaleźli u wybrzeży Japonii na Pacyfiku kulę armatnią, która prawdopodobnie pochodziła ze "złotego statku". Poszukiwania były prowadzone na głębokości 40 metrów.

Byliśmy w ciemnych, mętnych wodach. Zobaczyliśmy przedmiot o nietypowym kształcie i zabraliśmy go ze sobą. Musieliśmy wrócić na powierzchnię, bo inaczej skończyłoby się nam powietrze - powiedział w rozmowie z BBC dr Jun Kimura.

Naukowcy są przekonani, że kula pochodzi właśnie z tego statku. Zespół konsultował znalezisko z ekspertami z dziedziny archeologii. Są oni przekonani, że jest to kula armatnia z San Francisco. Przypomina też inne pociski, które znaleziono w hiszpańskich statkach handlowych na Filipinach. Przeprowadzona będzie analiza chemiczna, aby to potwierdzić. Jeżeli badania potwierdzą autentyczność odkrycia, archeolodzy będą już wiedzieli, w którym dokładnie obszarze szukać wraku.

bDKmlTfX
Zobacz także: Zobacz także: Niezwykłe znalezisko u wybrzeży Brazylii

To nie jedyny ślad. Naukowcy znaleźli również kawałek drewna pod wodą, który ich zdaniem jest związany z katastrofą statku. Obecne poszukiwania są pierwszą misją naukową w historii, która ma za zadanie odnaleźć wrak "San Francisco". Dalsze wyprawy wystartują na początku 2018 roku.

Galeon przewoził kosztowności. Statek "San Francisco" zatonął podczas sztormu u wybrzeży Japonii na początku XVII wieku. Łódź przewoziła z Filipin do Meksyku wartościowe towary handlowe, które dzisiaj mogą być warte prawie 300 milionów złotych. To jedyny hiszpański wrak u wybrzeży Japonii, który nie został do tej pory splądrowany przez "poszukiwaczy skarbów".

bDKmlTgd

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDKmlTgy
KOMENTARZE
(2)
arko
3 lata temu
Przepraszam, ale w końcu to łódź, czy statek???
???
3 lata temu
Co ma 2 litery, czasem 6 liter, ale nigdy 5
Najnowsze komentarze (2)
arko
3 lata temu
Przepraszam, ale w końcu to łódź, czy statek???
???
3 lata temu
Co ma 2 litery, czasem 6 liter, ale nigdy 5
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić