Wróć na
Aldona Brauła
|

Auschwitz. Żydzi protestują, nie chcą kościoła w Brzezince

889
Podziel się

Grupa kilku rabinów i aktywistów zorganizowała w poniedziałek protest pod kościołem w Brzezince. Zgromadzeni apelowali o usunięcie kościoła i krzyży z Brzezinki, twierdząc, że to miejsce powinno być wolne od wiary chrześcijańskiej.

Auschwitz. Żydzi protestują, nie chcą kościoła w Brzezince
(East News, Wieslaw M. Zielinski/East News)

Na czele protestujących stał rabin Avi Weiss. Swoje stanowisko przedstawiał już wcześniej na łamach "Jerusalem Post” oraz "The Times of Israel". Według niego obóz w Auschwitz powinien być wolny od chrześcijaństwa, a kościół stanowi zagrożenie dla pamięci o Holokauście.

Auschwitz. Prostesty pod kościołem

Kościół w Birkenau, ze swoją nieuniknioną chrześcijańską obecnością, stanowi jedno z najbardziej bezpośrednich zagrożeń dla integralności pamięci o Holokauście-Kiedy znikną ocaleni i kiedy my, drugie pokolenie, znikniemy, wszystko, co pozostanie w Birkenau, to kościół i jego krzyże. Odwiedzający i świat uwierzą, że Holokaust był próbą ludobójstwa chrześcijan, podczas gdy w rzeczywistości była to próba całkowitego wymazania całego narodu żydowskiego – napisał w Avi Weiss.

Protestujący zgromadzili się pod kościołem parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski w Brzezince. W rękach trzymali kartki z napisami "Nie ma miejsca na kościół w Auschwitz" czy "Przenieść kościół gdzie indziej". Hasła zapisano po angielsku i po polsku.

**Zobacz też: Poruszające sumienie słowa Batszewy Dagan. "Gdzie żeście wy wszyscy byli?"

Żydzi proszą papieża Franciszka o pomoc

Rabin apelował już wielokrotnie do polskiego rządu, jednak bez skutku. Ostatnio z prośbą o interwencję zwrócił się nawet do papieża Franciszka.

W trakcie protestu interweniowała policja. Rabini musieli zmienić miejsce, ponieważ zgromadzenia publiczne na terenie Pomnika Pamięci oraz w jego strefie są zakazane. Dopuszcza się je w wyjątkowych sytuacjach. Protestujący będą musieli stawić się na przesłuchaniach w tej sprawie.

Do zdarzenia doszło 27 stycznia, w trakcie uroczystości z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Na obchodach zgromadziło się kilkadziesiąt zagranicznych delegacji państwowych, a także 200 ocalałych z obozu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(889)
shazzeninho
4 miesiące temu
W Birkenau byli nie tylko żydzi, ale również chrześcijanie - Polacy, czy np. prawosławni Rosjanie. O nich mamy zapomnieć? To, że ogromną większość stanowili żydzi, nie oznacza, że to tylko ich miejsce pamięci. Nie chcą być dyskryminowani, ale niech również nie dyskryminują innych.
Emily
4 miesiące temu
Chyba coś im się poprzestawiało w głowach. Niech zamykają kościoły w swoim kraju.
real
4 miesiące temu
Nie rozumiem jak naród który tyle wycierpiał może być tak agresywny i nietolerancyjny wobec innych .
Polak
4 miesiące temu
Kościół stał tam wcześniej niż niemcy stworzyli obóz zagłady.
***
4 miesiące temu
Wydaje mi się że jarmułki u panów rabinów też są znakiem ich religii,a po drugie to kościól jest w Polsce a nie w Izraelu więc niech sie tak nie zapędzają ze swoimi żądaniami,tam też ginęli chrześcijanie.
Najnowsze komentarze (889)
Jon
4 miesiące temu
Ten fakt powinien być dowodem w sprawie dyskryminacj chrzescijan przez Żydów.
Hoffmann Adi
4 miesiące temu
Nie chcą kościoła koło polskiego obozu koncentracyjnego? Przecież mordowali ich chrześcijanie którzy na pasach mieli napisane: Gott mit uns!
Yeremii
4 miesiące temu
I nam Żydzi zarzucają rasizm!
Normalny
4 miesiące temu
piep..eni lewacy
Andrzej
4 miesiące temu
To zwykłe chamstwo. NIKT obcy nie będzie urządzał naszego domu. Powinni dostać zakaz wjazdu do Polski.
tjeh
4 miesiące temu
Żydzi się jeszcze doigrają
Emir Z
4 miesiące temu
Może niech protestują w Iranie zaraz z nimi zrobią porządek
Pola
4 miesiące temu
Żydzi mogą chcieć w Izraelu. Tu jest Polska. W Polsce żydowskie bożnice też chyba są i nikt z nimi nie walczy, a powinniśmy.
Jula
4 miesiące temu
Polska, to wolny kraj i mogą protestować ile tylko chcą. Nawet strajkiem głodowym. Tylko podkreślam, że tu jest Polska i to NASZ kraj i możemy tu sobie stawiać co i gdzie chcemy.
myślący
4 miesiące temu
w tej wojnie zginęło ponad 60 milionów ludzi
myślący
4 miesiące temu
w tej wojnie zginęło ponad 60 milionów ludzi
Hiob
4 miesiące temu
Oj w Polsce będą kościoły czy wam się to podoba czy nie rządzić u siebie .Tu jest Polska
dałud
4 miesiące temu
Są tak bezczelni, że powinni dostać w pysk i kopa poza granice naszej Przenajświętszej Rzeczpospolitej
janek wisnia
4 miesiące temu
jak pozamykaja synagogi w betlejem to my zamkniemy ten kosciol. A tym czasem musimy zmienic nazwe ulicy z Aleje Jerozolimskie na Aleje Polskie w Warszawie
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić