o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aldona Brauła
|

Auschwitz. Żydzi protestują, nie chcą kościoła w Brzezince

890
Podziel się

Grupa kilku rabinów i aktywistów zorganizowała w poniedziałek protest pod kościołem w Brzezince. Zgromadzeni apelowali o usunięcie kościoła i krzyży z Brzezinki, twierdząc, że to miejsce powinno być wolne od wiary chrześcijańskiej.

Auschwitz. Żydzi protestują, nie chcą kościoła w Brzezince
(East News, Wieslaw M. Zielinski/East News)
bDzCaLnV

Na czele protestujących stał rabin Avi Weiss. Swoje stanowisko przedstawiał już wcześniej na łamach "Jerusalem Post” oraz "The Times of Israel". Według niego obóz w Auschwitz powinien być wolny od chrześcijaństwa, a kościół stanowi zagrożenie dla pamięci o Holokauście.

Auschwitz. Prostesty pod kościołem

Kościół w Birkenau, ze swoją nieuniknioną chrześcijańską obecnością, stanowi jedno z najbardziej bezpośrednich zagrożeń dla integralności pamięci o Holokauście-Kiedy znikną ocaleni i kiedy my, drugie pokolenie, znikniemy, wszystko, co pozostanie w Birkenau, to kościół i jego krzyże. Odwiedzający i świat uwierzą, że Holokaust był próbą ludobójstwa chrześcijan, podczas gdy w rzeczywistości była to próba całkowitego wymazania całego narodu żydowskiego – napisał w Avi Weiss.

Protestujący zgromadzili się pod kościołem parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski w Brzezince. W rękach trzymali kartki z napisami "Nie ma miejsca na kościół w Auschwitz" czy "Przenieść kościół gdzie indziej". Hasła zapisano po angielsku i po polsku.

bDzCaLnX

**Zobacz też: Poruszające sumienie słowa Batszewy Dagan. "Gdzie żeście wy wszyscy byli?"

Żydzi proszą papieża Franciszka o pomoc

Rabin apelował już wielokrotnie do polskiego rządu, jednak bez skutku. Ostatnio z prośbą o interwencję zwrócił się nawet do papieża Franciszka.

W trakcie protestu interweniowała policja. Rabini musieli zmienić miejsce, ponieważ zgromadzenia publiczne na terenie Pomnika Pamięci oraz w jego strefie są zakazane. Dopuszcza się je w wyjątkowych sytuacjach. Protestujący będą musieli stawić się na przesłuchaniach w tej sprawie.

bDzCaLod

Do zdarzenia doszło 27 stycznia, w trakcie uroczystości z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Na obchodach zgromadziło się kilkadziesiąt zagranicznych delegacji państwowych, a także 200 ocalałych z obozu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

bDzCaLoy
KOMENTARZE
(890)
shazzeninho
12 miesięcy temu
W Birkenau byli nie tylko żydzi, ale również chrześcijanie - Polacy, czy np. prawosławni Rosjanie. O nich mamy zapomnieć? To, że ogromną większość stanowili żydzi, nie oznacza, że to tylko ich miejsce pamięci. Nie chcą być dyskryminowani, ale niech również nie dyskryminują innych.
Emily
12 miesięcy temu
Chyba coś im się poprzestawiało w głowach. Niech zamykają kościoły w swoim kraju.
real
12 miesięcy temu
Nie rozumiem jak naród który tyle wycierpiał może być tak agresywny i nietolerancyjny wobec innych .
bDzCaLoz
Polak
12 miesięcy temu
Kościół stał tam wcześniej niż niemcy stworzyli obóz zagłady.
***
12 miesięcy temu
Wydaje mi się że jarmułki u panów rabinów też są znakiem ich religii,a po drugie to kościól jest w Polsce a nie w Izraelu więc niech sie tak nie zapędzają ze swoimi żądaniami,tam też ginęli chrześcijanie.
Najnowsze komentarze (890)
Andrzej
5 miesięcy temu
Oni w swoich przykazaniach mają NAKAZ okłamywania. Byle by oni zyskali. Zysk innych a ich strata jest u nich Grzechem śmiertelnym. Przeinaczanie prawdy jest ich świętom obowiązkiem. Chyba wiem dlaczego Hitler ich nienawidził.
Jon
12 miesięcy temu
Ten fakt powinien być dowodem w sprawie dyskryminacj chrzescijan przez Żydów.
Hoffmann Adi
12 miesięcy temu
Nie chcą kościoła koło polskiego obozu koncentracyjnego? Przecież mordowali ich chrześcijanie którzy na pasach mieli napisane: Gott mit uns!
Yeremii
12 miesięcy temu
I nam Żydzi zarzucają rasizm!
Normalny
12 miesięcy temu
piep..eni lewacy
Andrzej
12 miesięcy temu
To zwykłe chamstwo. NIKT obcy nie będzie urządzał naszego domu. Powinni dostać zakaz wjazdu do Polski.
tjeh
12 miesięcy temu
Żydzi się jeszcze doigrają
Emir Z
12 miesięcy temu
Może niech protestują w Iranie zaraz z nimi zrobią porządek
bDzCaLor
Pola
12 miesięcy temu
Żydzi mogą chcieć w Izraelu. Tu jest Polska. W Polsce żydowskie bożnice też chyba są i nikt z nimi nie walczy, a powinniśmy.
Jula
12 miesięcy temu
Polska, to wolny kraj i mogą protestować ile tylko chcą. Nawet strajkiem głodowym. Tylko podkreślam, że tu jest Polska i to NASZ kraj i możemy tu sobie stawiać co i gdzie chcemy.
myślący
12 miesięcy temu
w tej wojnie zginęło ponad 60 milionów ludzi
myślący
12 miesięcy temu
w tej wojnie zginęło ponad 60 milionów ludzi
Hiob
12 miesięcy temu
Oj w Polsce będą kościoły czy wam się to podoba czy nie rządzić u siebie .Tu jest Polska
dałud
12 miesięcy temu
Są tak bezczelni, że powinni dostać w pysk i kopa poza granice naszej Przenajświętszej Rzeczpospolitej
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić