REKLAMA
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Bartłomiej Bajerski16.11.18 (21:16)

Naczelny rabin Izraela wyjątkowo zgodził się na lądowanie samolotu

Lądowanie samolotu z Nowego Jorku na lotnisku Ben Guriona odbyło się już po rozpoczęciu szabatu. Tylko wyjątkowe okoliczności skłoniły rabina do odstępstwa od żelaznej zasady.
Adam Moreira / Wikimedia Commons CC BY-SA

Samolot linii El Al dotknął pasa kołami w piątek o godzinie 17.00. Na pokładzie był ciężko chory pasażer. Tylko obawa o jego życie skłoniła Icchaka Josefa, naczelnego rabina Żydów sefardyjskich w Izraelu, do zgody na wyłom w religijnych zasadach - informują izraelskie serwisy.

Maszyna wylądowała po rozpoczęciu szabatu. W tradycji żydowskiej rozpoczyna się w piątek po zachodzie słońca i trwa do sobotniego zachodu słońca. W tym okresie religijni wyznawcy judaizmu powinni powstrzymywać się od wszelkiej pracy.

REKLAMA

Pierwotnie maszyna miała wylądować w Rzymie 2 godziny wcześniej. Miała zostać tam przekierowana, gdy stało się jasne, że pasażerowie rejsu LY008 nie zdążą wrócić do Izraela przed początkiem szabatu. Wtedy wszystko odbyłoby się zgodnie z zasadami religii. Linie El Al wynajęły już w Wiecznym Mieście 230 pokoi hotelowych dla pasażerów. Czekało też na nich koszerne jedzenie sfinansowane przez przewoźnika.

Drugi piątkowy samolot El Al z Nowego Jorku wylądował w Atenach. Rejs LY002 został przekierowany do greckiej stolicy także z powodu szabatu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij