o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Kościół a edukacja seksualna w szkołach. Polacy mówią "nie!" [BADANIE]

667
Podziel się

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego wraca temat edukacji seksualnej w polskich szkołach. Niedawno episkopat wystosował w tej sprawie apel do rodziców. Zapytaliśmy Polaków, czy Kościół katolicki powinien mieć wpływ na program edukacji seksualnej.

kościół ksiądz edukacja seksualna szkoła
kościół ksiądz edukacja seksualna szkoła (iStock.com)
bEpxHvRx

Apel miał związek z planowanym finansowaniem przez niektóre samorządy dodatkowych zajęć z edukacji seksualnej w szkołach.

Warto zainteresować się tym, co dzieje się w szkołach, jakiego typu zajęcia są organizowane, kto je prowadzi i jakie treści przekazuje – mówił przed rozpoczęciem roku szkolnego biskup Marek Mendyk.

Biskup przypomniał, że rodzice mogą składać specjalne oświadczenie w szkołach. Ma ono na celu "uzyskanie pewności, że dzieci nie wezmą udziału w zajęciach, podczas których będą im przekazywane treści niezgodne z wyznawanym systemem wartości oraz wykraczające poza podstawę programową obowiązującą na danym etapie kształcenia".

bEpxHvRz
Zobacz także: Edukacja seksualna to w Polsce temat tabu. "Warto zacząć od dwulatka"

Temat edukacji seksualnej w szkołach zawsze budzi emocje. Po słowach biskupa Mendyka niektórzy komentowali, że "prędzej puszczą swoje dzieci na takie zajęcia niż na religię".

Z naszego badania przeprowadzonego na panelu Ariadna wynika, że większość Polaków nie chce, aby Kościół katolicki miał wpływ na program edukacji seksualnej. Przeciwnych temu jest 72 proc. badanych, z czego 53. zdecydowanie przeciwnych.

bEpxHvRF

Za tym, żeby kościół miał wpływ na program edukacji seksualnej, opowiada się 15 proc. respondentów, w tym 9 proc. zdecydowanie.

Różnice są widoczne w zależności od elektoratu. Aż 86 proc. wyborców Platformy Obywatelskiej mówi, że Kościół nie powinien mieć wpływu na program edukacji seksualnej, podczas gdy w przypadku Prawa i Sprawiedliwości przeciwnych jest 61 proc. pytanych. Za wpływem kościoła na program opowiada się natomiast 28 proc. elektoratu PiS i 7 proc. elektoratu PO.

A jakie jest Wasze zdanie? Czy Kościół katolicki powinien mieć wpływ na program edukacji seksualnej w szkołach? Czekamy na Wasze opinie.

bEpxHvRG

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna.
Próba ogólnopolska licząca N=1043 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.
Metoda: CAWI. Termin realizacji: 23 – 27 sierpnia 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEpxHvSa
KOMENTARZE
(667)
Miasto
11 miesięcy temu
Kościół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród. Księża będą zawsze wykorzystywać ciemnotę i przesądy ludu. Będą posługiwać się religią jak maską, pod którą kryje się obłuda i zbrodniczość ich poczynań. Cytat Kościuszki.
kalamaga
2 lata temu
jeżeli są tacy przykładni to dlaczego nie postępują zgodnie z nauką jaką przekazują tylko kiszą się w tych przybytkach zwanych "saminariami" i uprawiają LGBT z którym tak walczą
Re
2 lata temu
Niech kościół zajmuje się biednymi i bezdomnymi a nie polityką i edukacją seksualną, gdzie co niektórzy nie mają pojęcia o rodzinie
bEpxHvSb
Pawełek13
2 lata temu
Biskup ma racje ! Któż lepiej od sukienkowych nauczy dzieciaków pedofilii i homo... Nawet zajęcia praktyczne gwarantowane !!!
jsam
2 lata temu
Skoro takie są statystyki, to dlaczego wciąż są z tym problemy? Coś tu nie gra. Mam wrażenie, że tak jak w przypadku sondaży przedwyborczych część respondentów ukrywa swoje prawdziwe opinie. Prawdziwe, to znaczy takie, które owocują czynem, lub brakiem czynu.
KOŚCIÓŁ TO NI...
2 lata temu
Moja wnuczka przestała chodzić na religię, gdy katechetka do dzieci w II klasie szkoły podstawowej zaczęła krytykować Papieża Franciszka!!! Wnuczka przestała chodzić na "religię"=propagandę mimo, że jesteśmy rodziną katolicką, chodzimy do kościoła i staramy się żyć wg zasad wiary chrześcijańskiej. Zanim wnuczka została wypisana z religii, próbowaliśmy interweniować w tej sprawie u dyrektora szkoły (nie ma żadnego wpływu na treści przekazywane dzieciom na lekcjach religii, nawet ich skontrolować nie może a co dopiero zakwestionować), rozmawialiśmy z proboszczem, ale tylko wyzwał nas od antychrystów i jego sługów a katechetka postawiła wnuczkę na baczność przed całą klasą i udzielała jej reprymendy za "powtarzanie w domu, czego ona uczy"!!!! Skończyło się postawieniem na baczność katechetki i opieprzem dla niej, skargą do kuratorium i do biskupa (odp. brak od obu adresatów) a po kolejnej lekcji, gdy katechetka wyzłośliwiała się na wnuczkę, wypisaliśmy ją z religii w szkole!
Milena
2 lata temu
Kościół niech się zajmie opracowaniem jednolitego planu nauczania religii, a nie tak, jak jest teraz, że każdy katecheta realizuje jedynie zalecenia proboszcza w tej sprawie, a te zalecenia już nie podlegają niczemu - ani weryfikacji, czy są rzeczywiście nauką o religii czy też wchodzą w sferę polityki, ani nawet, czy są zgodne z prawdą, stanem wiedzy naukowej na dany temat, zasadami religii chrześcijańskiej, czy Pismem Świętym!
Jo
2 lata temu
Zacznijmy od tego że religi wogole nie powinno być w szkolach. Żadnych pensji dla katechetów, chcą nauczać niech to robią w kościołach po lekcjach
lili
2 lata temu
CARNA ZARAZA TO GORSZE OD CZERWONEJ
Jupi
2 lata temu
Księża powinni zająć się kościołem Anię wtrącać się do polityki. Powinni być sadzeni według takiego samego prawa co reszta społeczeństwa a nawet surowej ża czyny jakie dopuszvzajom się w stosunku do dzieci ale to się nie zmieni do puki PiS będzie u władzy bo oni niedadzom zrobić krzywdy swoim popleczników.opiodatkowac dochody kościoła a jak nie to niech sami się utzymujom a nie wyciągają ręce po państwowe pieniądze bo to co jedyne potrafiom.
Jupi
2 lata temu
Czemu kościół nie chce przyznać się do pedofilii w swoich szeregach tylko nadal próbuje ukrywać że żadnego problemu nie było.
Jupi
2 lata temu
Niech kościół w końcu przyzna się do tego co robili księża dzieciom a nie zasłania się ideologią lgbt .
Q
2 lata temu
Taka drobna sugestia dla redaktorów. Należałoby opanować pojęcia procent i punkt procentowy :D
bEpxHvRT
Ojciec ich
2 lata temu
Gwałcidupskie katomatoły, jeszcze nie kumacie? Oddawać, coście zaj~~~li, pakować koferek i do więźnia w szeregu zbiórka! To będzie po 13. października jedyna legalna kościelna zbiórka. BTW śmieszne: w klasie u mojej starszej córki z powodu zaczadzenia umysłowego zapisało się na tzw "religię" CZTERY osoby ludzkie (słownie: 4). Jednakże wszystkie słownie 4 przejrzały na uszy i wyszły po anielsku ;), kiedy do klasy, zamiast cywila, wtargnął umundurniowany fuckjonariusz podofilskiej organizacji pieniąszkowochapiącej. Się pytam tedy: można posiadać troszku normalności? A wicie, rozumicie, dlaczemu moje córki zwracają się do mojej skromnej osoby per "ojcze nasz"? Bo jestem ich tatulem niebieskim (w jeans odzianym w okolicy, którą się nie godzi chwalić bez odzienia na ulicy). A wy tak macie?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić