o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Radosław Opas
Radosław Opas
|

Australia wypowiada wojnę dzikim kotom. Chce zabić nawet 2 mln zwierząt

216
Podziel się

Rząd Australii planuje do 2020 roku zabić około dwóch milionów dzikich kotów. Powodem jest środowisko naturalne, które ponosi przez nie ogromne straty.

little stray cat with blue eyes sitting on a wall and looking at camera
little stray cat with blue eyes sitting on a wall and looking at camera (iStock.com)
bDSRjEHp

Koty stanowią zagrożenie dla rzadkich gatunków zwierząt. Ogólnokrajowy projekt ograniczenia liczby dzikich kotów na terenie Australii rozpoczął się już w 2015 roku. Powodem jego zapoczątkowania było i nadal jest to, że polują one na stworzenia, które są na skraju wyginięcia - podaje CNN.

Ogromne straty środowiskowe potwierdzają statystyki. Według danych koty w Australii zabijają około 377 milionów ptaków i 649 milionów gadów rocznie. Są one też m.in. uważane za główny powód wyginięcia Skakuszki wielkouchej, wymarłego przed laty gatunku gryzonia z rodziny myszowatych.

Nie zabijamy kotów dla zasady. Nie robimy tego, bo nienawidzimy kotów. Musimy jednak dokonać wyborów, dzięki którym uratujemy zwierzęta, które kochamy i które definiują nas od lat jako naród - mówi Gregory Andrews, krajowy komisarz od spraw zagrożonych gatunków zwierząt.

bDSRjEHr
Zobacz także: Zobacz także: Gigantyczna ryba. Rzadki okaz na plaży w Australii

Australijczycy zabijają koty na różne sposoby. Od 2015 do 2016 roku pozbyto się ok. 200 tys. wolno żyjących kotów. Poza tradycyjnym odstrzeliwaniem oraz zastawianiem pułapek, zaczęto stosować też metodę rozrzucania kawałków mięsa z trutką w środku.

Nie wszyscy popierają pomysł rządu. Ponad 160 tys. osób podpisało liczne petycje, nawołujące do zaprzestania zabijania kotów przez władze i mieszkańców Australii. Swoje zdanie wyraziła nawet słynna aktorka Brigette Bardot, która w napisanym pzez siebie liście, cały precedens nazywa "ludobójstwem na zwierzętach".

bDSRjEHx

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDSRjEHS
KOMENTARZE
(216)
Kicia
2 lata temu
koty trzeba sterylizować, żeby przestały się rozmnażać
JA
2 lata temu
Zapobiegać! Kastracja! Dlaczego nikt nie zauważył dotąd nadpopulacji kotów?
Obrońca zwier...
2 lata temu
Można podawać mięso ze środkami antykoncepcyjnymi. To dużo bardziej humanitarne, i na pewno zmniejszy populację kotów. Takie podejście dotyczy wszystkich zwierząt (także szczurów, które bardzo się mnożą - a są pożyteczne, polują na muchy i inne robactwo).
bDSRjEHT
Co?
2 lata temu
szok do czego zdolny jest człowiek
on
2 lata temu
Zaraz Australia będzie sie borykać z plaga mysz i szczurów. Już tak było. Nie lepiej wysterylizować te zwierzęta (najlepiej w pierwszej kolejności kotki), gdzie sama się zredukuje ich populacja? Poza tym te trutki może zjeść inny drapieżnik: diabeł tasmański, dingo, oposy, ostronosy i większość gryzoni, które tak uważają za cenne gatunki. Jak zwykle człowiek narobił problemu i cały czas brnie dalej.
Najnowsze komentarze (216)
xxx
2 lata temu
szefowie kuchni z Azji już jadą
Leosia
2 lata temu
A dlaczego nie tępią ropuch,sprowadzonych do Australii,które miały pożerać insekty i nie wywiązały się zupełnie z powierzonego im zadania?
kat
2 lata temu
to okrutne, bo to właśnie człowiek doprowadził do tego, że koty muszą szukać pożywienia poza domostwem swojego gospodarza. tak jak inni piszą, są inne metody ograniczania populacji ale nie morderstwo! A ludzie wiedzą ile gatunków zwierząt wyginęło z powodu ich działalności???!!!...
zzz
2 lata temu
ciebie kicia wysterylizować bedzie mniej głupków
zg
2 lata temu
I znów mafia zielonych zacznie swoje dzikie protesty.
Lala
2 lata temu
O wiele więcej zwierząt zabiją ludzie a nikt nie pozwala ich odstrzelić
prawdziwypola...
2 lata temu
U niemców tak walczyli z kotami, że populacja spadła do tego stopnia, że importowali koty bo ich myszy i szczury zeżerały. U pingpongów walczyli z wróblami wybili prawie wszystkie bo zjadały zboże to w następstwie tego wszystko zeżarła szarańcza. Ot walka z przyrodą...
Pit
2 lata temu
niestety Australia to nie jest nasze podwórko - malutkie i to co się spradzi u nas nie zawsze musi sprawdzić się tam.- myślę o sterylizacji .
bDSRjEHL
Paweł Wolski
2 lata temu
Hej , polscy obrończy psów i kotów ! Jazda pod ambasadę Australii protestować ! Co, strach obleciał ?! Idźcie też pod ambasadę us, w hameryce też zabijają waszych pupili !
mm
2 lata temu
Ta, powybijają koty potem będą narzekać na szczury i myszy.
abc
2 lata temu
Szkoda ,że w Polsce nikt nie zrobi podobnie z plagą psów ,które są istną epidemią na każdej wsi , mieście czy osiedlu . Każdy dzisiaj musi posiadać psa , tylko nie wiem po co ,chyba żeby zatruwać życie innym mieszkańcom np. bloków osiedlowych . Wieczne wycie i ujadanie psów ,oraz smród i brud im towarzyszący ,to jakiś polski sport narodowy !!!
kangur też ja...
2 lata temu
........ to ich kraj i ich problemy /// w Azji by się nie zmarnowały ..
Pomysl
2 lata temu
Katy jak I psy nie powinny zyc na wolnosci w ilosci zagrazajacych srodowiskom, kazdy sposob zmiejszenia populacji jest wlasciwy koty tez zabijaja niszczac srodowisko bezpowrotnie czasami
kocur
2 lata temu
ć wypasione do Wietnamu, Korei - oni uwielbiają koty.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić