Barbara Jaros| 

Australijski filmowiec skazany za szpiegostwo

15

Sąd w Kambodży skazał Jamesa Ricketsona na sześć lat więzienia po tym, jak uznał go za winnego szpiegostwa na rzecz niezidentyfikowanego państwa.

Australijski filmowiec skazany za szpiegostwo
(Forum)

69-letniego filmowca aresztowano w czerwcu 2017 roku. Australijczyk został sfotografowany, gdy przelatywał dronem nad wiecem partii opozycyjnej - donosi BBC.

Sąd miejski w Phnom Penh postanowił skazać Jamesa Ricketsona na sześć lat więzienia za szpiegostwo i zbieranie informacji szkodliwych dla kraju między grudniem 2010 a czerwcem 2017 roku - oświadczył sędzia Seng Leang.

Sąd nie poinformował, na rzecz jakiego kraju szpiegował Ricketson. Mężczyzna spytał o to podczas rozprawy, nie otrzymał jednak odpowiedzi. Wyraził też niedowierzanie, że w ogóle został skazany. Jego rodzina nazwała wyrok tragedią.

James nie jest szpiegiem. James kocha Kambodżę i Kambodżan. Jest filmowcem - napisali bliscy Ricketsona w oświadczeniu.

Zdaniem prokuratury Ricketson niszczył reputację Kambodży na świecie. Australijczyk jeździł tam od 20 lat, realizując filmy dokumentalne na temat kraju i jego mieszkańców. Jest zadeklarowanym krytykiem rządów Huna Sena, czego nie krył w swoich obrazach.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz też: Brytyjscy zdrajcy
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić