o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Białoruś. Epidemia koronawirusa w sierocińcu dla niepełnosprawnych dzieci

31
Podziel się

W sierocińcu dla niepełnosprawnych dzieci na Białorusi stwierdzono co najmniej 23 przypadki zakażenia koronawirusem. Organizacja Chernobyl Children International podkreśla, że sytuacja jest krytyczna. Mieszkające w placówce dzieci są wyjątkowo zagrożone, ponieważ mają poważne niepełnosprawności, niską odporność i szereg zaburzeń genetycznych.

Sierociniec dla niepełnosprawnych dzieci na Białorusi.
Sierociniec dla niepełnosprawnych dzieci na Białorusi. (Getty Images, Sean Gallup)
bDyzUgeZ

Sierociniec Vesnova w rejonie hłuskim w centralnej Białorusi jest domem dla 174 dzieci i młodych dorosłych z poważnymi niepełnosprawnościami. BBC podało, że w ciągu ostatnich kilku dni w placówce stwierdzono 23 przypadki zakażenia koronawirusem. Chodzi o 10 pracowników i 13 dzieci.

Sierociniec zwrócił się do białoruskiego rządu z prośbą o przeniesienie chorych do hoteli i innych miejsc zakwaterowania. Placówka jest wspierana finansowo przez irlandzką organizację charytatywną Chernobyl Children International. Jej założycielka podkreśla, że sytuacja jest krytyczna. Powiedziała, że stopień niepełnosprawności dzieci oznacza, że "ich szanse na przeżycie byłyby bardzo niskie".

bDyzUgfb

Nie ma środków przeciwbólowych, syropów na kaszel. Bardzo się martwimy i czujemy, że nie możemy porzucić dzieci - powiedziała Adi Roche.

Według danych z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa na Białorusi potwierdzono 9590 zakażeń koronawirusem i 67 zgonów. Prezydent kraju Aleksander Łukaszenka nazwał lęki przed COVID-19 "psychozą". Białoruś nie zamknęła granic. Nie wprowadzono żadnych ścisłych ograniczeń, a w ubiegłym tygodniu szkoły zostały ponownie otwarte po trzytygodniowych feriach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDyzUgfh

Zobacz także: Rosyjska armia we Włoszech. Wszystko z powodu koronawirusa

bDyzUgfC
KOMENTARZE
(31)
Waniek
9 miesięcy temu
Tak to jest, gdy psychopaci dochodzą do władzy.
lolpo
9 miesięcy temu
I o to chodzi z tym coranawirusem,starcy,ludzie chorzy,kalecy,niepelnosprawni,to poczatek gory lodowej,ale przyjdzie czas na Ciebie,tak ,zeby na swiecie zostalo jakies 500 mln wybrancow......
Bruce Lee
9 miesięcy temu
Biedne dzieci:(
bDyzUgfD
Zofia
9 miesięcy temu
modlę się za nie, bo nic innego nie mogę zrobić
gz\s
9 miesięcy temu
czemu twarze pokazujecie?
Najnowsze komentarze (31)
GOSC
9 miesięcy temu
no zabic !!!! a tak po europejsku!!! i problemu nie ma !!! ...cos jak na Islandii ..
Lit
9 miesięcy temu
A u nas chca dzieci wyslac do zlobkow i przedszkoli bo dzieci nie choruja. Moze nie przechodza ciezko ale na pewno sie zarazaja wiec spokojnie zaniosa wirusika do domu mamie tacie dziadkom i starszemu rodzenstwu.
hjkl
9 miesięcy temu
psychol przy władzy
Irma
9 miesięcy temu
Boze, miej w opiece te biedne dzieci.
Anna1 mies
9 miesięcy temu
Moj boze beiden dzieci,niech Bóg nad nim czuwa
co jest?
9 miesięcy temu
NO, a u nas przy takich restrykcjach ponad 11 tyś.zachorowań i ponad 500 osób zmarło.Oni nic nie robią i ok. 9000 osób choruje, a zmarło "tylko" 67. Nie rozumiem?
Igor
9 miesięcy temu
Koronawirus tu koronowirus tam. Bez objawowo bez niczego. Kichanie ,kaszel = koronawirus. Wysypka zaczerwienienie na skórze to koronawirus. Niedlugo jak ktos puści bąka ti tez bedzie koronowirus
brytyjka
9 miesięcy temu
niech ANGLIA lepiej troszczy się o swoich obywateli , a szczególnie z domów starców, bo tam starcy umierają i nikt ich nie zabiera do szpitala ani nawet nie robi testów i to zarówno dla nich samych jak i obsługi!!! znam przypadek jednego domu starców i to w Londynie, gdzie zmarło 9 starszych osób z czego tylko trzem zrobiono test, a reszcie nie , nie mówiąc już o obsłudze!!! tak wygląda bogata Anglia!!!
bDyzUgfv
Jan
9 miesięcy temu
Czym tamten rząd różni się od polskiego rządu?
Polak
9 miesięcy temu
Po tej ten wirus. Pozbyc sie chorych, starych i tych ktorych leczenie i itrzymanie spada na państwo. W 1939 r gazowali dzis robia to bardziej "humanitarnie". Przykre
lukasz
9 miesięcy temu
To jest ściema, że Białoruś nie zamknęła granic. Polak, który tam pojedzie jest zawracany. A u nas dają kwarantannę.
lukasz
9 miesięcy temu
To jest ściema, że Białoruś nie zamknęła granic. Polak który tam jedzie, jest zawracany do Polski, a u nas dają kwarantanne.
Janusz
9 miesięcy temu
Nie może tak być,że Rząd chce zrobic po 3 maja dyżury w przedszkolach i świetlicach szkolnych. Dzieci w maseczkach,nauczyciele proszą o poważne podejscie do sprawy.
Bruce Lee
9 miesięcy temu
Biedne dzieci:(
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić