Natalia Bogucka| 

Chiny grożą wojną w sprawie Tajwanu i atakują USA

328

W środę ministerstwo obrony Chin ostrzegło, że jest gotowe na wojnę, jeśli nastąpi jakiś ruch w kierunku niepodległości Tajwanu. Jednocześnie resort oskarżył Stany Zjednoczone o osłabienie światowego ładu poprzez sprzedaż broni Tajwanowi.

Chiny grożą wojną w sprawie Tajwanu i atakują USA
(East News)

Rzecznik ministerstwa obrony Wu Qian ogłosił, że Chiny dołożą wszelkich starań na rzecz pokojowego zjednoczenia z Tajwanem. Jednocześnie zagroził, że armia jest gotowa do wojny, jeśli ktokolwiek spróbuje oderwać Tajwan od Chin.

Jeśli są jacyś ludzie, którzy ośmielają się próbować oddzielić Tajwan od naszego kraju, chińskie wojsko będzie gotowe na wojnę, by stanowczo chronić narodową suwerenność, jedność i integralność terytorialną” - oświadczył Wu Qian cytowany przez Agencję Reutera.

W środę chiński resort obrony opublikował także pierwszą od kilku lat białą księgę. W dokumencie zarzucono Stanom Zjednoczonym, że „wywołały wzmożoną rywalizację między głównymi krajami, znacznie zwiększyły wydatki na obronność i osłabiły globalną stabilność strategiczną”. Jednocześnie podkreślono, że chińskie wydatki na obronę utrzymują umiarkowany i stały wzrost, ale są stosunkowo niskie w porównaniu z innymi dużymi krajami.

W tym miesiącu USA zatwierdziły sprzedaż broni Tajwanowi. W jej skład wchodzą m.in. czołgi i pociski Stinger. Wartość broni szacuje się na 2,2 miliarda dolarów. Chiny zapowiedziały, że nałożą sankcje na amerykańskie firmy zaangażowane w te transakcje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Rosjanie dali popis siły ognia na targach militarnych
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić