Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Chiny grożą wojną w sprawie Tajwanu i atakują USA

260
Podziel się:

W środę ministerstwo obrony Chin ostrzegło, że jest gotowe na wojnę, jeśli nastąpi jakiś ruch w kierunku niepodległości Tajwanu. Jednocześnie resort oskarżył Stany Zjednoczone o osłabienie światowego ładu poprzez sprzedaż broni Tajwanowi.

Chiny grożą wojną w sprawie Tajwanu i atakują USA
(East News)

Rzecznik ministerstwa obrony Wu Qian ogłosił, że Chiny dołożą wszelkich starań na rzecz pokojowego zjednoczenia z Tajwanem. Jednocześnie zagroził, że armia jest gotowa do wojny, jeśli ktokolwiek spróbuje oderwać Tajwan od Chin.

Jeśli są jacyś ludzie, którzy ośmielają się próbować oddzielić Tajwan od naszego kraju, chińskie wojsko będzie gotowe na wojnę, by stanowczo chronić narodową suwerenność, jedność i integralność terytorialną” - oświadczył Wu Qian cytowany przez Agencję Reutera.

W środę chiński resort obrony opublikował także pierwszą od kilku lat białą księgę. W dokumencie zarzucono Stanom Zjednoczonym, że „wywołały wzmożoną rywalizację między głównymi krajami, znacznie zwiększyły wydatki na obronność i osłabiły globalną stabilność strategiczną”. Jednocześnie podkreślono, że chińskie wydatki na obronę utrzymują umiarkowany i stały wzrost, ale są stosunkowo niskie w porównaniu z innymi dużymi krajami.

W tym miesiącu USA zatwierdziły sprzedaż broni Tajwanowi. W jej skład wchodzą m.in. czołgi i pociski Stinger. Wartość broni szacuje się na 2,2 miliarda dolarów. Chiny zapowiedziały, że nałożą sankcje na amerykańskie firmy zaangażowane w te transakcje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Rosjanie dali popis siły ognia na targach militarnych
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(260)
Zeta
3 lata temu
Przecież wszędzie USA chcą zrobić dobrze miejscowym, a zwłaszcza dać im demokrację. Co prawda w USA przez 250 lat w 300 mln kraju są tylko dwie partie, ale kto by wnikał w szczegóły.
ktoś
3 lata temu
Tajwan nie jest częścią Chin Ludowych. To co mówi minister z ChRL to czysta uzurpacja. Ponadto brak kompletnie logiki w wypowiedzi. Jeśli Tajwan jest częścią Chin to po co go jednoczyć. Pokojowe włączenie Hong-Kongu do Chin już odbija się Kantonowi przysłowiową czkawką. Na koniec Tajwan posiada wszelkie atrybuty państwa niezależnego, zachowanie Chin to zachowanie agresora.
koles
3 lata temu
Chiny do boju!
Marip
3 lata temu
Tajvan nie jest niepodległym państwem? USA robi interesy na sprzedaży "wolności"
Bartek
3 lata temu
Żydowscy amerykanie wszędzie chcą rządzić
Tak tak
3 lata temu
Kupujemy chińskie towary a oni za to karaniny i nie długo wejdą nam do życia rodzinnego
Marek
3 lata temu
Czy to nie dziwne że wszędzie nazistowskie USA? Tffuuuu.
xx
3 lata temu
"pokojowego zjednoczenia z Tajwanem" :D przebił wszystkich
loko
3 lata temu
chiny sa wieczne
Kamil
3 lata temu
Chińczyków trzeba sprzedać Rosji a potem Rosję sprzedać Japończykom i po problemie.
Twój nick.
3 lata temu
Chińczycy od wieków robili wyśmienity ryż i na tym powinni poprzestać bo ich mocartwowe zapędy mogą zostać szybko zniweczone gdy za bardzo będą się wpieprzać w politykę suwerennych państw. Zbudowanie 20 samolotów czy kilku statków według swoich własnych projektów nie czyni z nich potęgi militarnej tym bardziej że znakomitą część reszty wyposażenia mają wyprodukowane na podstawie kradzionych dokumentacji których do końca nawet nie rozumieją.
Eh
3 lata temu
Tam gdzie kończy się dyplomacja zaczyna się wojna.
Adam
3 lata temu
Czy ktoś z Was widział w Europie Chińczyka pod kościołem czy sklepem który żebra o pieniądze????
USAZrobiąCoCh...
3 lata temu
Ha ha ha nic nie zrobią Chińczycy.....USA mają na Nich ...parol.To sprawy USA i TAJWANU nie Chin. Chinom wara od Tajwanu.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić