Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Chiny. Kolejne miasto całkowicie zakazuje jedzenia psów i kotów

21

Zhuhai to już drugie chińskie miasto, które całkowicie zakazało jedzenia psów i kotów. Powodem tej decyzji jest wybuch epidemii koronawirusa, która została zapoczątkowana właśnie przez spożywanie niektórych gatunków zwierząt. Nowa ustawa ma wejść w życie 1 maja.

Chiny. Kolejne miasto całkowicie zakazuje jedzenia psów i kotów
(Getty Images)

Decyzja została ogłoszona we wtorek w Zhuhai graniczącym z Makau. Miasto zamieszkałe przez 1,7 miliona mieszkańców wydało oświadczenie po tym, jak zaczęto rozważać wprowadzenie zakazu w całym kraju.

Shenzhen ogłosiło tę decyzję jako pierwsze. Oba miasta leżą w południowej prowincji Guangdong i wprowadzą zakaz od 1 maja. Zgodnie z nowym prawem każdy, kto będzie spożywał mięso psów lub je sprzedawał, zostanie ukarany grzywną w wysokości 20-krotności wartości mięso.

Zakaz wprowadzono z powodu wybuchu epidemii koronawirusa. Według niektórych badań to właśnie spożycie niektórych gatunków zwierząt, sprzedawanych na targach, doprowadziło do rozpowszechnienia się śmiertelnego wirusa.

Zobacz także: Test na koronawirusa "Drive Go-Thru". Takich miejsc w Polsce będzie więcej

Chiny zaktualizowały także listę zwierząt dopuszczonych do spożycia. Nie ma na niej psów, kotów, a także łuskowców i nietoperzy. Lista jednak nie jest jeszcze ostatecznie zatwierdzona, obywatele wciąż mają szansę sugerować zmiany. Jeżeli nic się nie zmieni, to za kilka miesięcy w całych Chinach nie będzie można jeść psów.

Rocznie w Chinach zabija się nawet 10 mln psów. Coroczny festiwal mięsa Yulin Dog, który odbywa się podczas przesilenia letniego, jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych festiwali kulinarnych w Chinach, jednak wciąż cieszy się powodzeniem. Część obywateli jest przeciwna nowemu prawu i zakazom.

W wyniku pandemii koronawirusa na całym świecie zmarło już 136 tys. osób. Zakażonych odnotowano ponad 2 mln. W Chinach wirus powoli odpuszcza, wykrywa się go u kilkunastu osób dziennie, gdzie jeszcze miesiąc temu było po kilkaset przypadków dziennie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić