Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 

Chora miała stawiać opór. Decyzja sądu w sprawie eutanazji w Holandii

251

Holenderski Sąd Najwyższy we wtorek wydał wyrok w głośnej sprawie eutanazji kobiety w zaawansowanym stadium Alzheimera. Przed śmiercią chora wyraziła życzenie poddania się eutanazji. Jednak potem jej stan wykluczył możliwość powtórzenia tego życzenia, a sama chora miała stawiać opór w czasie zabiegu uśmiercającego.

Chora miała stawiać opór. Decyzja sądu w sprawie eutanazji w Holandii
(Getty Images)

Światem wstrząsnęła wieść o kobiecie, która obudziła się w trakcie eutanazji. Chora na Alzheimera Holenderka złożyła wniosek o eutanazję. Zastrzegła, że chce się jej poddać, kiedy nie będzie zdolna do samodzielnej egzystencji poza domem opieki oraz że sama wybierze datę swojej śmierci.

Po czterech latach od podpisania oświadczenia jej stan zacznie się pogorszył. Była wtedy w bardzo zaawansowanym stadium Alzheimera, straciła funkcje poznawcze. Nie mogła już ani potwierdzić, ani zaprzeczyć, czy wciąż chce się poddać eutanazji. Rodzina chorej i lekarze uznali jednak, że podpisane przez nią oświadczenie wciąż obowiązuje.

Dramatyczny przebieg eutanazji. Chora stawiała opór

74-letniej kobiecie towarzyszyła w czasie zabiegu jej najbliższa rodzina: córka i zięć. Chora otrzymała środki uspokajające i nasenne w kawie. Kiedy zasnęła, przystąpiono do zabiegu eutanazji. Jednak 74-latka obudziła się i zaczęła stawiać opór. Rodzina chorej przytrzymała ją, a lekarka podała kobiecie zastrzyk z trucizna.

Zobacz też: Odszkodowania za holokaust

Prokuratorzy zarzucili lekarce, że nie uzyskała świadomej zgody pacjentki na eutanazję. Argumentowali, że przez cztery lata od podpisania oświadczenia chora mogła zmienić zdanie. Lekarka była uniewinniana w sądach kolejnych instancji, ale prokuratura uznała, że ostateczną decyzję powinien podjąć Sąd Najwyższy - informuje "The Guardian".

Sędziowie po raz kolejny oczyścili lekarkę z zarzutów. Uznano, że lekarze mogą przeprowadzić eutanazję u osoby cierpiącej na zaawansowaną demencję, jeśli chory wcześniej świadomie złożył wniosek o poddanie się eutanazji. Oprócz tego musi zostać spełniony szereg innych czynników, m.in. pacjent musi cierpieć "ból nie do zniesienia, którego nie można złagodzić" i co najmniej dwóch lekarzy musi zgodzić się na przeprowadzenie zabiegu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić