o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Dagmara Smykla
|
aktualizacja

Chora miała stawiać opór. Decyzja sądu w sprawie eutanazji w Holandii

155
Podziel się

Holenderski Sąd Najwyższy we wtorek wydał wyrok w głośnej sprawie eutanazji kobiety w zaawansowanym stadium Alzheimera. Przed śmiercią chora wyraziła życzenie poddania się eutanazji. Jednak potem jej stan wykluczył możliwość powtórzenia tego życzenia, a sama chora miała stawiać opór w czasie zabiegu uśmiercającego.

Chora miała stawiać opór. Decyzja sądu w sprawie eutanazji w Holandii
(Getty Images)
bDzfBRqt

Światem wstrząsnęła wieść o kobiecie, która obudziła się w trakcie eutanazji. Chora na Alzheimera Holenderka złożyła wniosek o eutanazję. Zastrzegła, że chce się jej poddać, kiedy nie będzie zdolna do samodzielnej egzystencji poza domem opieki oraz że sama wybierze datę swojej śmierci.

Po czterech latach od podpisania oświadczenia jej stan zacznie się pogorszył. Była wtedy w bardzo zaawansowanym stadium Alzheimera, straciła funkcje poznawcze. Nie mogła już ani potwierdzić, ani zaprzeczyć, czy wciąż chce się poddać eutanazji. Rodzina chorej i lekarze uznali jednak, że podpisane przez nią oświadczenie wciąż obowiązuje.

Dramatyczny przebieg eutanazji. Chora stawiała opór

74-letniej kobiecie towarzyszyła w czasie zabiegu jej najbliższa rodzina: córka i zięć. Chora otrzymała środki uspokajające i nasenne w kawie. Kiedy zasnęła, przystąpiono do zabiegu eutanazji. Jednak 74-latka obudziła się i zaczęła stawiać opór. Rodzina chorej przytrzymała ją, a lekarka podała kobiecie zastrzyk z trucizna.

bDzfBRqv

Zobacz też: Odszkodowania za holokaust

Prokuratorzy zarzucili lekarce, że nie uzyskała świadomej zgody pacjentki na eutanazję. Argumentowali, że przez cztery lata od podpisania oświadczenia chora mogła zmienić zdanie. Lekarka była uniewinniana w sądach kolejnych instancji, ale prokuratura uznała, że ostateczną decyzję powinien podjąć Sąd Najwyższy - informuje "The Guardian".

bDzfBRqB

Sędziowie po raz kolejny oczyścili lekarkę z zarzutów. Uznano, że lekarze mogą przeprowadzić eutanazję u osoby cierpiącej na zaawansowaną demencję, jeśli chory wcześniej świadomie złożył wniosek o poddanie się eutanazji. Oprócz tego musi zostać spełniony szereg innych czynników, m.in. pacjent musi cierpieć "ból nie do zniesienia, którego nie można złagodzić" i co najmniej dwóch lekarzy musi zgodzić się na przeprowadzenie zabiegu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDzfBRqW
KOMENTARZE
(155)
Urszula
9 miesięcy temu
Mam chorą mamę na taką samą chorobę w poczatkowym etapie. Ona bardzo chce żyć. Jest mi bardzo ciężko gdyż jestem jedyną jej córką. Wierzcie nikt nie chce pomóc,każdy się boi żaden lekarz nie chce przyjść do domu. Leków nie ma radź sobie sama. Jednak nigdy bym mojej mamy nie poddałamią eutanazji.
Papryk
9 miesięcy temu
Kiedyś, zanim do Norwegii dotarło chrześcijaństwo, starych ludzi zrzucało się ze skały. Dzisiaj nie ma w Europie chrześcijaństwa, a ludziom starym wstrzykuje się truciznę. To przykład współczesnego humanizmu.
Patrick K.
9 miesięcy temu
Patologiczny , lewacki , zdegenerowany kraj i naród oraz "kochana" córeczka nie ma co...
bDzfBRqX
Nozomi
9 miesięcy temu
Mordercy mordują w świetle morderczego prawa. Ten kraj czeka zagłada. Nowocześni oświeceni niderlandczycy to pospolici bandyci.
Ryszard
9 miesięcy temu
JAK można ,nie wyobrażam sobie abym mógł przytrzymać kogoś aby ktoś inny go zabił szok nie potrafilbym z tym żyć już nigdy .
Najnowsze komentarze (155)
Rty
2 miesiące temu
I Holendrzy chcą nam narzucić swoją „praworządność”....
kobieta
3 miesiące temu
Przeżyłam eutanazję swojego chorego, 14 letniego psa.Do dzisiaj mam to w pamięcia. Nie wyobrażam sobie eutanazji człowieka.
,,.
4 miesiące temu
Może ta kobieta nie zdawała sobie sprawy z tego jak człowiek bardzo przywiązany jest do życia. Odkryła to za późno i doszło do eutanazji wbrew jej woli. Nie chciałabym aby eutanazja w Polsce była legalna.
Krzych
5 miesięcy temu
Fajnie to nazywają zabieg jak u kosmetyczki.
Mariusz
9 miesięcy temu
To zabójstwo. To straszne
PL!
9 miesięcy temu
O ja p.... Holandia kraj morderców i zwyrodnialców. Oby ich woda zalała.
agrestyna
9 miesięcy temu
Mojego Tatę załatwili w karetce
agrestyna
9 miesięcy temu
Podawaj jej do picia GOJNIK
bDzfBRqP
Maria
9 miesięcy temu
Opiekowałam się swoją sparaliżowaną kuzynką 14 lat.Było trudno.Podpowiadano mi,żebym oddała kuzynkę do domu opieki. Nie zrobiłam tego. Nie rozumiem,że można z całą świadomością oddać kogoś na śmierć.
Bella
9 miesięcy temu
Zwyczajna egzekucja,jakas sila chciala Ja ocaluc ale zostala zwyczajnue zamordowana,powinni poczekac z eutanazja
Ryszard
9 miesięcy temu
JAK można ,nie wyobrażam sobie abym mógł przytrzymać kogoś aby ktoś inny go zabił szok nie potrafilbym z tym żyć już nigdy .
mała i
9 miesięcy temu
Boże zachowaj nas przed twoją karą za takie czyny , i odpuść tym którzy to robią i myślą że czynią miłosierdziee!
gina
9 miesięcy temu
Szok ,opiekowałam się mamą do końca [7 lat],i chociaż było ciężko to jednak nigdy czegoś takiego bym nie zrobiła .Nigdy .!!!
mariusz1954
9 miesięcy temu
Ilu z was mogło by z czystym sumieniem i spokojnie kurtka na wacie się przypatrywać i jeszcze brać w tym czynny udział jak waszą najbliższa osoba wyrywa się i się broni, a lekarka ją morduje. ????
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić