Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na

Niemcy za eutanazją. Zapadł wyrok Federalnego Trybunału Konstytucyjnego

87
Podziel się:

Zapadł wyrok Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie firm, które oferują pomoc w samobójstwie. Sędziowie orzekli, że dotychczasowa ustawa naruszała niemiecką ustawę zasadniczą.

Niemcy za eutanazją. Zapadł wyrok Federalnego Trybunału Konstytucyjnego
(iStock.com)

Ustawa zakazująca udzielania pomocy w samobójstwie funkcjonowała w niemieckim prawie od 2015r. W środę (26 lutego) zapis został uchylony przez Federalny Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie orzekli, że dotychczasowa ustawa naruszała niemiecką konstytucję, a konkretniej wolność wyboru w sprawie decydowania o własnym życiu.

Prawo odnosiło się do komercyjnej działalności w zakresie pomocy przy odbieraniu życia. Do tej pory przewidywano kary do trzech lat pozbawienia wolności dla firm prowadzących takie działania. Zapis nie dotyczył jednak członków rodziny ani lekarzy.

Sprzeciwiali się sami pacjenci. Dotychczasowym zapisom sprzeciwiali się nieuleczalnie chorzy pacjenci, organizacje działające na rzecz eutanazji oraz lekarze.

Zobacz także: Protesty przeciwko eutanazji w Belgii

Kwestie związane z eutanazją są szczególnie wrażliwym tematem ze względu na konotacje historyczne. Słowo eutanazja kojarzy się z nazistowską eksterminacją osób chorych psychicznie i fizycznie z czasów II wojny światowej, gdy terminem ten posługiwano się w sposób cyniczny.

Kilka dni temu za legalizacją eutanazji zagłosował także portugalski parlament. Procedowana ustawa wzbudziła wielkie kontrowersje, przeciwnicy organizują liczne protesty i planują złożyć wniosek o referendum. W Europie eutanazję dopuszcza już Belgia, Holandia i Luksemburg. Według polskich parlamentarzystów, w Polsce obecnie podobne rozwiązania nie są procedowane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(87)
krzys
7 miesięcy temu
karzdy powinien miec prawo zakonczyc swoje zycie kiedy chce
Ozby
2 lata temu
O eutanazji powinni decydować tylko nieuleczalnie chorzy .a nie ludzie postronni i politycy.
cbk
2 lata temu
Eutanazja to prawo! nie obowiązek
Togame
2 lata temu
Eutanazja jak się okazuje jest okropna lepsze takie życie niż jeżeli taka śmierć
HALINA
2 lata temu
Jestem za eutanazja
WoW
2 lata temu
Lekarze wiedzą zbyt mało, aby decydować, czy ktoś jest nieuleczalnie chory.
pl-owiec
2 lata temu
Katastrofa co tu niektórzy wypisują; chodzi o eutanazje teraz a nie o wojnę, która się skończyła 75 lat temu. Chcą Niemcy mieć możliwość decydowania o swoim życiu a raczej jego zakończeniu i ja tez bym chciał by u nas było takie prawo.
nina
2 lata temu
Jakim prawem kilkaset osób ma decydować o tym czego ludzie chcą. Tak dzieje sie we wsystkich dziedzinach zycia. Należy dodać, że większość tych ludzi jest skorumpowana i pracuje dla jakiegoś lobby.
Bogdan
2 lata temu
Brak zgody na eutanazje na wlasne zyczenie jest dowodem okupacji RP przez Sekte Watykanska.
Monika
2 lata temu
Eutanazja powinna być niezbywalnym prawem każdego nieuleczalnie chorego człowieka. Brak takiej możliwości jest nieludzki.
Reinhard H
2 lata temu
Niemcy mają wprawę w mordowaniu ludzi, są na drugim miejscu, zaraz po żydach
bolunio
2 lata temu
Niemcy zawsze potrafią wytłumaczyć działania zmierzające do uniecestwiania ludzi. Mają w tym doświadczenie.
LIS
2 lata temu
Panie Tusk czekamy na dobre wiadomości pan jest nie uleczalnie chory na PIS
Litościwy
2 lata temu
To może żeby ci wszyscy Niemcy tak się ze sobą strasznie nie męczyli w swym jestwie, wspaniałomyślni Polacy powinni im udostępnić ich wszakże na terenie Polski obozy zagłady, niech nieszczęśnicy, robią to porządnie i systemowo...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić