Wróć na
A.M.
|

Niemcy za eutanazją. Zapadł wyrok Federalnego Trybunału Konstytucyjnego

86
Podziel się

Zapadł wyrok Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie firm, które oferują pomoc w samobójstwie. Sędziowie orzekli, że dotychczasowa ustawa naruszała niemiecką ustawę zasadniczą.

Niemcy za eutanazją. Zapadł wyrok Federalnego Trybunału Konstytucyjnego
(iStock.com)

Ustawa zakazująca udzielania pomocy w samobójstwie funkcjonowała w niemieckim prawie od 2015r. W środę (26 lutego) zapis został uchylony przez Federalny Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie orzekli, że dotychczasowa ustawa naruszała niemiecką konstytucję, a konkretniej wolność wyboru w sprawie decydowania o własnym życiu.

Prawo odnosiło się do komercyjnej działalności w zakresie pomocy przy odbieraniu życia. Do tej pory przewidywano kary do trzech lat pozbawienia wolności dla firm prowadzących takie działania. Zapis nie dotyczył jednak członków rodziny ani lekarzy.

Sprzeciwiali się sami pacjenci. Dotychczasowym zapisom sprzeciwiali się nieuleczalnie chorzy pacjenci, organizacje działające na rzecz eutanazji oraz lekarze.

Zobacz także: Protesty przeciwko eutanazji w Belgii

Kwestie związane z eutanazją są szczególnie wrażliwym tematem ze względu na konotacje historyczne. Słowo eutanazja kojarzy się z nazistowską eksterminacją osób chorych psychicznie i fizycznie z czasów II wojny światowej, gdy terminem ten posługiwano się w sposób cyniczny.

Kilka dni temu za legalizacją eutanazji zagłosował także portugalski parlament. Procedowana ustawa wzbudziła wielkie kontrowersje, przeciwnicy organizują liczne protesty i planują złożyć wniosek o referendum. W Europie eutanazję dopuszcza już Belgia, Holandia i Luksemburg. Według polskich parlamentarzystów, w Polsce obecnie podobne rozwiązania nie są procedowane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(86)
JERZY.
miesiąc temu
Eutanazja powinna być niezbywalnym prawem każdego nieuleczalnie chorego człowieka. Brak takiej możliwości jest nieludzki.
edi
miesiąc temu
Eutanazja jest zagadnieniem regulowanym politycznymi i administracyjnym metoda dzialania. Normami stosowania Eutanazi wcale nie sa wzgledy medyczne i nie sa. To sa rostrzygniecia ludzi reprezentujacych interesy lobbystow.To politycy biora pieniadze aby godzic sie na niegodziwosc czy zbrodnie
ecik
miesiąc temu
Cynicznie powiedziane, czy nie, to jest dokładnie to samo. Ludzie mają prawo do opieki do końca, ale w humanitarny sposób. Leki przeciwbólowe istnieją, leki dające psychiczny spokój też istnieją, ale łatwiej tak chorego zmęczyć fizycznie i psychicznie, że woli być uśpiony jak burek z podwórka. Nie wierzę w uczciwość ludzi, chorzy będą poddawani różnym naciskom. W większości przypadków to się OPŁACI.
edi
miesiąc temu
metoda globalnej eutanazi ekonomicznej jest koronawirus atakujac najslabszych, i starych aby miliardy zostaly w kasach
Karol
miesiąc temu
Mylisz sie Hegemonie, nie ty dales mi zycie i nie ty mi je odbierzesz.Bardzo drazliwy i trudny temat, dlatego wole sie nie wypowiadac.
Najnowsze komentarze (86)
Ozby
miesiąc temu
O eutanazji powinni decydować tylko nieuleczalnie chorzy .a nie ludzie postronni i politycy.
cbk
miesiąc temu
Eutanazja to prawo! nie obowiązek
Togame
miesiąc temu
Eutanazja jak się okazuje jest okropna lepsze takie życie niż jeżeli taka śmierć
HALINA
miesiąc temu
Jestem za eutanazja
WoW
miesiąc temu
Lekarze wiedzą zbyt mało, aby decydować, czy ktoś jest nieuleczalnie chory.
pl-owiec
miesiąc temu
Katastrofa co tu niektórzy wypisują; chodzi o eutanazje teraz a nie o wojnę, która się skończyła 75 lat temu. Chcą Niemcy mieć możliwość decydowania o swoim życiu a raczej jego zakończeniu i ja tez bym chciał by u nas było takie prawo.
nina
miesiąc temu
Jakim prawem kilkaset osób ma decydować o tym czego ludzie chcą. Tak dzieje sie we wsystkich dziedzinach zycia. Należy dodać, że większość tych ludzi jest skorumpowana i pracuje dla jakiegoś lobby.
Bogdan
miesiąc temu
Brak zgody na eutanazje na wlasne zyczenie jest dowodem okupacji RP przez Sekte Watykanska.
Monika
miesiąc temu
Eutanazja powinna być niezbywalnym prawem każdego nieuleczalnie chorego człowieka. Brak takiej możliwości jest nieludzki.
Reinhard H
miesiąc temu
Niemcy mają wprawę w mordowaniu ludzi, są na drugim miejscu, zaraz po żydach
bolunio
miesiąc temu
Niemcy zawsze potrafią wytłumaczyć działania zmierzające do uniecestwiania ludzi. Mają w tym doświadczenie.
LIS
miesiąc temu
Panie Tusk czekamy na dobre wiadomości pan jest nie uleczalnie chory na PIS
Litościwy
miesiąc temu
To może żeby ci wszyscy Niemcy tak się ze sobą strasznie nie męczyli w swym jestwie, wspaniałomyślni Polacy powinni im udostępnić ich wszakże na terenie Polski obozy zagłady, niech nieszczęśnicy, robią to porządnie i systemowo...
Dziki
miesiąc temu
Dodać do tego rzeszę emigrantów, i za lat kilka o Niemcach będziemy uczyć się z podręczników historii...Ludzie naprawdę cofają się w rozwoju...
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić