Kacper Krysztofik| 
aktualizacja 

Coraz mniej "kobiet" wśród żółwi w Ameryce. Wszystkiemu winna rtęć

5
Podziel się:

Zanieczyszczenie środowiska, do którego od lat przyczynia się ludzkość, prowadzi do zaburzenia równowagi między płciami u gadów w amerykańskim stanie Virginia.

Coraz mniej "kobiet" wśród żółwi w Ameryce. Wszystkiemu winna rtęć
(Forum)

Biologiczny patriarchat wśród amerykańskich żółwi staje się faktem. Nieekologiczne praktyki rolnicze i poważne zanieczyszczenie rtęcią w Stanach Zjednoczonych przyczyniają się do coraz mniejszej liczby urodzin wśród żeńskiej części tych morskich gadów.

Zmiany klimatyczne wpływają na temperaturę, a ta z kolei, na żółwie. Okazuje się, że wśród warunków, które determinują płeć tych zwierząt, jest ciepło, a właściwie jego brak. Globalne ocieplenie przyczyniło się do zwiększenia odsetka żółwic żyjących w Pacyfiku. Z kolei warunki klimatyczne w stanie Virginia powodują, że sytuacja jest odwrotna.

Wszystkiemu winne zimno. Naukowcy stwierdzili, że sposób użytkowania gruntów rolnych w połączeniu ze skutkami postępującego zanieczyszczenia ziemi rtęcią, spowodowały znaczne ochłodzenie klimatu, co z kolei wpłynęło na demografię młodych żółwi.

Nasze badania pokazują, jak codzienna działalność człowieka może nieoczekiwanie wpływać na dziką przyrodę. - mówi profesor William Hopkins, ekspert ds. ochrony przyrody w Virginia Tech - Zauważyliśmy silnie maskulinizujące zmiany w proporcjach płci żółwi. Jest to spowodowane interakcją dwóch najpowszechniejszych czynników, które mają wpływ na globalny klimat naszej planety, czyli zanieczyszczenia i upraw rolnych.

Zimniejsze gniazda to więcej żółwi płci męskiej. Żółwice, gdy budują swoje gniazda na początku lata, szukają miejsca wśród ziem blisko ziem uprawnych, które są w tym czasie łatwo dostępne i dobrze nasłonecznione. To zdaniem naukowców nie najlepszy pomysł. W trakcie lata, gęsto sadzone plony szybko się rozwijają i tym samym zacieniają gniazda żółwi, co prowadzi do ich wychłodzenia, a w konsekwencji - wypaczenia proporcji płci wśród tych gadów.

Naukowcy stwierdzili, że główną przyczyną tej sytuacji jest rtęć. Rzeki południowej Virginii są zanieczyszczone m.in. właśnie tym pierwiastkiem z powodu wycieków z pobliskiego zakładu produkcyjnego w latach 1929-1959. Uczeni wiedzieli, że rtęć ma wpływ na reprodukcję gadów, ale nie zdawali sobie sprawy z tego, że może również determinować płeć.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl. *

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić