o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Kacper Krysztofik
|
aktualizacja

Coraz mniej "kobiet" wśród żółwi w Ameryce. Wszystkiemu winna rtęć

4
Podziel się

Zanieczyszczenie środowiska, do którego od lat przyczynia się ludzkość, prowadzi do zaburzenia równowagi między płciami u gadów w amerykańskim stanie Virginia.

Coraz mniej "kobiet" wśród żółwi w Ameryce. Wszystkiemu winna rtęć
(Forum)
bEKzMcZN

Biologiczny patriarchat wśród amerykańskich żółwi staje się faktem. Nieekologiczne praktyki rolnicze i poważne zanieczyszczenie rtęcią w Stanach Zjednoczonych przyczyniają się do coraz mniejszej liczby urodzin wśród żeńskiej części tych morskich gadów.

Zmiany klimatyczne wpływają na temperaturę, a ta z kolei, na żółwie. Okazuje się, że wśród warunków, które determinują płeć tych zwierząt, jest ciepło, a właściwie jego brak. Globalne ocieplenie przyczyniło się do zwiększenia odsetka żółwic żyjących w Pacyfiku. Z kolei warunki klimatyczne w stanie Virginia powodują, że sytuacja jest odwrotna.

Wszystkiemu winne zimno. Naukowcy stwierdzili, że sposób użytkowania gruntów rolnych w połączeniu ze skutkami postępującego zanieczyszczenia ziemi rtęcią, spowodowały znaczne ochłodzenie klimatu, co z kolei wpłynęło na demografię młodych żółwi.

bEKzMcZP

Nasze badania pokazują, jak codzienna działalność człowieka może nieoczekiwanie wpływać na dziką przyrodę. - mówi profesor William Hopkins, ekspert ds. ochrony przyrody w Virginia Tech - Zauważyliśmy silnie maskulinizujące zmiany w proporcjach płci żółwi. Jest to spowodowane interakcją dwóch najpowszechniejszych czynników, które mają wpływ na globalny klimat naszej planety, czyli zanieczyszczenia i upraw rolnych.

Zimniejsze gniazda to więcej żółwi płci męskiej. Żółwice, gdy budują swoje gniazda na początku lata, szukają miejsca wśród ziem blisko ziem uprawnych, które są w tym czasie łatwo dostępne i dobrze nasłonecznione. To zdaniem naukowców nie najlepszy pomysł. W trakcie lata, gęsto sadzone plony szybko się rozwijają i tym samym zacieniają gniazda żółwi, co prowadzi do ich wychłodzenia, a w konsekwencji - wypaczenia proporcji płci wśród tych gadów.

Naukowcy stwierdzili, że główną przyczyną tej sytuacji jest rtęć. Rzeki południowej Virginii są zanieczyszczone m.in. właśnie tym pierwiastkiem z powodu wycieków z pobliskiego zakładu produkcyjnego w latach 1929-1959. Uczeni wiedzieli, że rtęć ma wpływ na reprodukcję gadów, ale nie zdawali sobie sprawy z tego, że może również determinować płeć.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl. *

bEKzMcZV
bEKzMdaq
KOMENTARZE
(4)
rubikoń
3 lata temu
A w Holandii na skutek ograniczenia odstrzału i nagonki na związki łowieckie,rolnicy trują dzikie gęsi gazem,a potem palą je na stosach,przy okazji trują tysiące innych ptaków,gdzie są obrońcy przyrody?,gdzie ta banda łotrów za pieniądze?,no tak koczują w Puszczy Białowieskiej i bronią kornika,by ten się nażarł i zniszczył do końca Polskie lasy,no i wiadomo Soros płaci.
tesa
3 lata temu
Kobiet? myslamam ze samic mniej .A moze mezczyzna ma samice a zol kobiete, u pudelka wszysko jest mozliwe.
KODeraści
3 lata temu
demografia może być zagrożona, ale demokracji nie ruszać, bo wpadniemy z interwencją.
bEKzMdar
Herpetolog
3 lata temu
W pisie jest pare wolnych zolwic....moze wkoncu na cos sie przydadza
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić