Piotr Kalsztyn| 
aktualizacja 

Czy w Poniedziałek Wielkanocny trzeba iść do kościoła? Odpowiedź może zaskoczyć

330

Kościół mówi jasno, kiedy trzeba uczestniczyć we mszy świętej. To tzw. lista świąt nakazanych.

Czy w Poniedziałek Wielkanocny trzeba iść do kościoła? Odpowiedź może zaskoczyć
(PAP, Marek Zakrzewski)

*Katolik jest zobowiązany uczestniczyć we mszy świętej w każdą niedzielę. *Oprócz tego musi pojawić się w kościele jeszcze 6 razy w roku. Wśród świąt nakazanych nie ma Poniedziałku Wielkanocnego. Jeśli w tym dniu katolicy nie uczestniczą w liturgii, to nie jest to traktowane jako grzech.

*Mimo to duchowni zachęcają, aby uczestniczyć w poniedziałek po Wielkanocy we mszy świętej. *Podkreślają, że jest to pewna tradycja. Przypominają także, że katolicy powinni się przynajmniej raz w roku spowiadać, a w czasie wielkanocnym przyjmować komunię świętą.

Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii – pisali biskupi w liście na temat przykazań kościelnych.

W jakie święta trzeba chodzić do kościoła? Poza tymi przypadającymi w niedzielę, należy uczestniczyć we mszy świętej także 1 stycznia, kiedy przypada Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Kolejno święto nakazane to Objawienie Pańskie (6 stycznia). Katolik ma także obowiązek uczestniczyć we mszy w Boże Ciało (święto ruchome) oraz Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia). Ostatnie dwa święta nakazane to Wszystkich Świętych (1 listopada) i Boże Narodzenie (25 grudnia).

Zobacz także: Zobacz także: Co było bezpośrednią przyczyną śmierci Jezusa? Poznaj odpowiedź

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić