Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 

Elektrownia Bełchatów nie dała zgody. Greta Thunberg nie mogła wejść do środka

448

Greta Thunberg planowała nagrać film w Elektrowni Bełchatów. Jednak Polska Grupa Energetyczna odmówiła jej wstępu na teren należący do spółki. Ostatecznie szwedzka aktywistka nagrywała na tarasie widokowym w gminie Kleszczów. Nad całą akcją czuwała policja.

Elektrownia Bełchatów nie dała zgody. Greta Thunberg nie mogła wejść do środka
(PAP/PA, Giulio Lapone)

Greta Thunberg nie została wpuszczona na teren elektrowni, ale nie zrezygnowała z nagrania. Nastoletnia aktywistka klimatyczna dwa tygodnie temu wystąpiła o zgodę na kręcenie w Bełchatowie. Teraz ujawniono, że Polska Grupa Energetyczna nie zezwoliła na to.

Polskie służby monitorowały przebieg wizyty Grety Thunberg. Ostatecznie ekipa 17-latki przez około godzinę nagrywała spot na tarasie widokowym w gminie Kleszczów, skąd najlepiej widać Elektrownię Bełchatów. Nad całą akcją czuwała policja.

Wszystko przebiegało bardzo spokojnie i bez zakłóceń - powiedziała Iwona Kaszewska z Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie dziennikarzom "Dziennika Łódzkiego".

Zobacz też: Ekonomiczne koszty smogu. Debata money.pl

Miejsce nie może być przypadkowe. Elektrownia Bełchatów jest europejskim liderem w emisji dwutlenku węgla. Według statystyk to aż 38 megaton szkodliwego gazu rocznie, czyli ponad 100 tys. ton dziennie. To ponad tona na sekundę. Bełchatów przoduje też w emisji metali ciężkich do atmosfery.

Krytycy Grety Thunberg wytykają jej milczenie na temat Datteln 4. Nastoletnia aktywistka przyjechała pod Elektrownię Bełchatów w czasie kiedy w Niemczech zapadła decyzja o otwarciu elektrowni węglowej Datteln 4 w Zagłębiu Ruhry.

Greta Thunberg zawitała do Polski już 14 stycznia. Choć jest aktywna w mediach społecznościowych, o celach wizyty w Polsce milczy. We wtorek Greta Thunberg była widziana w dwóch wegańskich restauracjach w Gdańsku, które pochwaliły się jej wizytą w mediach społecznościowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić