Erupcja największego wulkanu na Galapagos. Mieszkańcy i turyści ewakuowani

Co najmniej 250 osób ewakuowano z okolic wulkanu Sierra Negra. Do wybuchu doszło po tym, jak wyspy nawiedziła seria trzęsień ziemi.

Obraz
Źródło zdjęć: © Twitter

Wstrząsy były na tyle silne, że obudziły wulkan położony na wyspie Isabela. Naukowcy z Instytutu Geograficznego Ekwadoru wydali ostrzeżenie przed zbliżaniem się do obszarów, po których płynie lawa.

Budzi się kolos - powiedział minister środowiska Tarsicio Hail i dodał, że władze śledzą aktywność sejsmiczną i geologiczną w pobliżu jednego z największych kraterów świata.

Turyści nie mają tymczasowo wstępu na wyspę. Z wulkanu wydobywają się rzeki lawy i chmury pyłu - podaje eluniverso.com.

Sierra Negra (1124 m n.p.m.) leży w południowej części Isabeli. Jest jednym z trzech najbardziej aktywnych wulkanów wyspy. Ostatnia erupcja miała miejsce w październiku 2005 roku.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz też: Naukowcy odkryli nowe fakty o superwulkanie Yellowstone

Wybrane dla Ciebie