Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Francja. Koronawirus rozprzestrzenia się szybciej przez obozy dla uchodźców

59

Ponad tysiąc uchodźców i migrantów zostało pozostawionych bez dachu nad głową i odpowiednich warunków sanitarnych. Brakuje im pożywienia i czystej wody. Żadne służby się nimi nie zajmują, przez co o wiele łatwiej o rozprzestrzenianie koronawirusa.

Francja. Koronawirus rozprzestrzenia się szybciej przez obozy dla uchodźców
(East News, PHILIPPE HUGUEN/AFP/East News)

Ponad tysiąc uchodźców z Calais pozostało bez opieki. Ostatni wolontariusze, którzy przychodzą do ich obozu, alarmują o warunkach w jakich przyszło żyć migrantom.

Brakuje jedzenia i dostępu do wody bieżącej. Nie ma także mowy o środkach czystości czy dodatkowych zabezpieczeniach przez koronawirusem. Namioty i schronienia są prowizoryczne.

Care4Calais, jedna to niewielu organizacji, która nadal pomaga imigrantom. Według ich danych w obozie aż 9 osób ma objawy koronawirusa. Przy braku zabezpieczeń ta liczba może wynieść nawet kilka razy więcej. Imigranci nie mają jak się przebadać i potwierdzić zakażenia.

Zobacz także: Zobacz także: Robaki morskie w walce z wirusem. Zaskakujące badania we Francji

Chociaż liczby są nadal niskie, nie ma sposobu na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa w tych strasznych warunkach. Pilnie potrzebujemy władz, aby podjęły działania i szybciej zareagowały. Uchodźcy nie mogą stosować metod łagodzących, które stosują reszta społeczeństwa, takich jak dystans społeczny - powiedziała The Guardian, Clare Moseley, założycielka Care4Calais.

Organizacje pozarządowe twierdzą, że obecnie są w stanie zakwaterować 400 osób. To o wiele za mało. Calais nie jest jedynym miejscem gdzie gromadzą się migranci i każdy z takich obozów potrzebuje teraz wsparcia.

Rząd jak dotąd niechętnie wspierał migrantów. Nie mogą korzystać z opieki medycznej. Zgodnie z obowiązującymi procedurami, bez odpowiedniej dokumentacji migranci nie mogą nawet wejść do supermarketów, aby kupić sobie żywność. Dostają od rządu paczki z jedzeniem, w których jest głównie chleb i ser.

Francja jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych kryzysem epidemicznym. Jak dotąd koronawirusem zaraziło się 112 tys. osób, a z powodu powikłań zmarło ponad 10 tys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić