o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aldona Brauła
|
aktualizacja

Francja. Pomimo koronawirusa rusza odbudowa katedry Notre-Dame

35
Podziel się

W Paryżu rusza odbudowa katedry Notre-Dame, która częściowo spłonęła w kwietniu ubiegłego roku. Pożar zniszczył dach i iglicę, ale pozostawił nienaruszoną strukturę. W kilka tygodni udało się zebrać miliard euro na renowację budynku. Emmanuel Macron zapowiedział, że potrwa to co najmniej 5 lat.

Francja. Pomimo koronawirusa rusza odbudowa katedry Notre-Dame
(Getty Images)
bEroJPeJ

Rozpoczęcie prac zapowiedziano początkowo na 23 marca 2020 roku. Epidemia koronawirusa zmusiła jednak urzędników paryskich do przesunięcia w czasie odbudowy. Ta rozpoczęła się 27 kwietnia w poniedziałek.

Pracownicy musieli dostosować się do nowych zasad. Marszałek Patrick Chauvet, rektor Notre-Dame, powiedział, że każdy musi pamiętać o dystansowaniu się i noszeniu masek. Zmodyfikowano także szatnie i prysznice dla pracowników.

bEroJPeL

Osoby, które pomagają przy odbudowie katedry, zostały zakwaterowane w paryskich hotelach. Dostarczono im tam środki potrzebne do ochrony w trakcie epidemii . Według agencji Reutera przez pierwsze tygodnie zadaniem budowniczych będzie pozbycie się metalowego rusztowania, które stopiło się podczas pożaru.

Zobacz także: Katedra Notre Dame zagrożona. Niepokojące wieści z Paryża

Gdy zostanie usunięte, możemy powiedzieć, że faza zapewniania bezpieczeństwa zostanie zakończona - powiedział Patrick Chauvet,

bEroJPeR

Dodał także, że pomimo 6-tygodniowego opóźnienia wciąż ma szansę dotrzymać terminu obiecanego przez prezydenta Emmanuela Macrona. Do pożaru katedry Notre-Dame doszło 15 kwietnia 2019 roku. Spłonął dach i iglica. Stopiło się wiele ołowiu, który przez długi czas emitował niebezpieczne dla zdrowia opary. Przyczyna pożaru do tej pory nie jest znana. Wykluczono wstępnie podpalenie i usterkę w instalacji elektrycznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEroJPfm
KOMENTARZE
(35)
Marcin
rok temu
W jakim celu marnotrawi się takie fundusze? Na terenie po tym budynku z większym pożytkiem dla mieszkańców postawiłbym park.
Jagna
rok temu
Jeśli odbudują ogromnym kosztem - to iss lamscy nachodźcy znowu ją spalą. Kopacz też chciała takich sprowadzać. Nigdy więcej PO!
Heniek
rok temu
Znowu pewnie podpalą, partacze nic nie potrafią zrobić tylko niszczą.
bEroJPfn
szkoda
rok temu
tzw Wirtualny Pislamabad publikują co jest zgodne z wierzeniami wodza
chłop
rok temu
Francja coś długo manifestuje z tą Katedrą . Trza POKAZAĆ , ŻE KATEDRA musi rzeczywistość Odtwarzać .
chłop
rok temu
Francja coś długo manifestuje z tą Katedrą . Trza POKAZAĆ , ŻE KATEDRA musi rzeczywistość Odtwarzać .
Aga
rok temu
Odbudowa katedry ze zbiórki, czyli "ogół" odbudowuje
Bany
rok temu
Ludzie z głodu umierają o tu proszę cacuszka i kasa w imię boga ... jakie to słabe
Czarek
rok temu
Ale po co? Zeby arabstwo, ktore zdominowalo Paryz znowu podlozylo ogien?!
Nyc
rok temu
Nigdy nie spotkałem deklaracji Watykanu ile dołożą do odbudowy nie mam na myśli wyświechtanych deklaracji pt. „będziemy sie modlili”
Pesymista
rok temu
Wyremontują ją jak maszt w Gąbinie.
Ali baba
rok temu
Chyba przebudowa na meczet
Muhammad
rok temu
Muhammad do Ahmeda: Ahmed, ile ci zostało tych lontów? Ile, nie słyszę? A, 50 metrów. No to spoko, wystarczy na drugi raz. Idź wreszcie z do sklepu, bo się podarł nihab Defne i trzeba kupić nowy, a ani Ziad, ani Amira nie chcą jej pożyczyć, no tak to jest z babami.
bEroJPff
rodzic
rok temu
A kogo to obchodzi. Ten symbol niewyobrażalnej krzywdy ludzkiej ze strony kościelnych biskupów na murach którego powieszono bez sądu dziesiątki kobiet w ramach tzw."walki z czarownicami"powinien zniknąć z powierzchni ziemi!!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić