o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Francja zamknęła plaże. Nawet spacer grozi śmiercią

86
Podziel się

Plaże we Francji zostały tego lata zalane przez olbrzymie ilości toksycznych alg. Część plaż została zamknięta. Eksperci ostrzegają, że algi, które wystąpiły we Francji, mogą błyskawicznie zabić.

francja plaża algi
francja plaża algi (East News, Mehdi Chebil)
bDpdCktN

Zamknięto sześć plaż w Bretanii. W popularnej wśród turystów miejscowości Saint-Brieuc i okolicach plaże zostały zalane przez kilka ton śmiertelnie niebezpiecznych alg.

Przyczyna jest dobrze znana. Eksperci wyjaśniają, że pojawienie się alg to skutek nadmiernego nawożenia znajdujących się w tym rejonie pól. Problem we Francji istnieje od dekad, ale tego lata był szczególnie duży ze względu na dobrą pogodę.

Przypływ zielonych alg rozpoczął się bardzo wcześnie. Czerwiec był stosunkowo mokrym miesiącem, co sprawiło, że z terenów rolniczych przypłynęła więcej wody, a z nią więcej zielonych alg – powiedział w rozmowie z France 24 przedstawiciel władz w Saint-Brieuc.

bDpdCktP

Zobacz też: Oceany zmienią kolor

Od wdychania oparów na plaży zmarły co najmniej 2 osoby. Śmierć poniosło też kilkadziesiąt zwierząt. Algi wytwarzają siarkowodór, który może prowadzić do utraty przytomności i nagłego zatrzymania krążenia.

Na wybrzeżu co roku umiera ok. 20 osób, często zabiera je przypływ. Pytanie brzmi, czy niektóre z tych osób, zanim porwała je woda, nie zasłabły, wdychając toksyczne opary? – zastanawia się dziennikarka Ines Leraud, cytowana przez "Guardiana".

bDpdCktV

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDpdCkuq
KOMENTARZE
(86)
gfff
rok temu
Kapitalistyczna gospodarka - chciwość pośredników nakłdającychj marże na produkcję rolną, spowodowała że zniszczyli przyrodę - mają kompletnie martwe gleby rolne. Tam nic nie wyrośnie bez chemii, bo nie ma drobnoustrojów i dalszych składowych łańcuchów pokarmowych, nie ma więc przetwarzania materii organicznej co jestd częścią procesu użyżniania gleby na potrzeby roślin
sceptyk
rok temu
"Użyźnianie" Bałtyku występuje też i w Polsce, stąd ten wysyp sinic każdego lata. W Wiślince nieopodal Gdańska leży hałda odpadów poprodukcyjnych (35 milionów ton), z której deszcze wypłukują rocznie ponad 200 ton różnych chemikaliów, także z uranem włącznie. " "Gdańskie fosfory karmią nowotwory!", "Wojewoda do Wiślinki!", "Żadnych kompromisów w obronie mieszkańców!", "Najpierw ludzie potem pieniądze!" - ponad stu ekologów i przeciwników dalszego utrzymywaniu składowiska fosfogipsów w Wiślince protestowało w niedzielę przy Długim Targu w Gdańsku. Według badań zleconych przez Greenpeace jednym z głównych zagrożeń jest fakt, że hałda powoduje większe ryzyko zachorowalności na raka. Już teraz liczba nowotworów w naszym województwie dwukrotnie przewyższa średnią krajową."
Jacek
rok temu
I to nas zgubi, odwracanie się od natury i pogoń za kasą i maksymalizacja zysku...
bDpdCkur
meme
rok temu
Tak będzie wyglądał Bałtyk w przyszłym roku po nieudolnej pracy władz Warszawy
dfgfg
rok temu
Oto przyszłość Europy, dzięki MONSANTO i podobnym koncernom, dla których liczy się ZYSK, ZYSK i ZYSK.
Najnowsze komentarze (86)
B52
rok temu
gumno ze stolicy dotarło
rk
rok temu
i karmia nas swinstwem , rolnik dostaje grosze a posrednicy miliony
F cf
rok temu
A ja wczoraj kupiłem algi w Piotrze i Pawle i je zjadłem
fee
rok temu
jak na ironie, lewackie miasta Gdańsk i Wawa użyźniają nasz Bałtyk, potem się dziwić skąd sinice na plażach... dla mnie to skandal, nad skandale
Polska mowa n...
rok temu
"terenów rolniczych przypłynęła więcej wody"
Anty...
rok temu
W Trójmiescie to glony z plaż są zbierane by zapewnić komfort turystom a w takiej "cywilizowanej " Francji nie i tym się różnimy...
kol90
rok temu
Że też nikt jeszcze nie znalazł rozwiązania tego nadmiaru dobra z pożytkiem dla człowieka. Można by było produkować z tego gaz lub po wysuszeniu spalać w elektrowniach.
Maria
rok temu
A u nas na wsi rolnicy bez opamiętania rozlewają gnojowicę i jeszcze się śmieją, że na wsi musi śmierdzieć. Nikt nie reaguje.
bDpdCkuj
jo
rok temu
pewnie vichy zaprosiły algi do swoich kremików a ze toksyczne no cóż
żabojad
rok temu
No tak kilka plaży faktycznie zamknięto (tylko że we Francji to jest ich 3000) , za to wasz jedyny Bałtyk to jeden wielki ściek .
faith no more
rok temu
rzeczywiście! jeszcze trochę a we Francji zostaną tylko azjaci, murzy..pardon - afrofrancuzi i algi
obcy
rok temu
to sa chyba scieki z wisly
cicho sza
rok temu
W Polsce to się nazywa "sinice" i też zabija, ale przemysł turystyczny robi wszystko, żeby o tym, nie mówić.
cynik
rok temu
A pozas algami atakują mewy na skutek obejrzenia horroru Hitchcocka - Ptaki. W Polsce też zaatakują jak będzie po wyborach czyli "po ptokach"
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić