o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Krzysztof Narewski
|
aktualizacja

Fukushima groźniejsza, niż myśleli. Nawet roboty nie dają rady

38
Podziel się

Roboty badawcze wysyłane do japońskiego reaktora, który wybuchł w 2011 roku, ciągle się psują. Winne jest niezwykle wysokie promieniowanie.

Fukushima groźniejsza, niż myśleli. Nawet roboty nie dają rady
(Tokyo Electric Power Co via Getty Images)
bDJJonfp

Podejmowano już kilka prób, ale każda kończyła się tym samym. Ostatnio do reaktora wysłano robota Toshiby, który mimo specjalnej konstrukcji, został pokonany i utknął. Jego zadaniem było zabranie niezbędnych danych z trudnodostępnych miejsc. Miałyby być później wykorzystane do zaplanowania procesu sprzątania toksycznych materiałów w elektrowni.

Promieniowanie w uszkodzonym reaktorze jest niezwykle wysokie. Według najnowszych danych wynosi 530 siwertów. Tymczasem już przy zaledwie 1 siwercie człowiek ma silne objawy choroby popromiennej i istnieje duże ryzyko, że umrze.

Katastrofa elektrowni w Fukushimie była drugą najpoważniejszą po Czarnobylu. W jej wyniku zginęły dwie osoby, a ponad 100 tys. musiało być ewakuowanych. Przyczyną była fala tsunami. Szacuje się, że po awarii z reaktora wyciekło 600 ton odpadów radioaktywnych.

bDJJonfr

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDJJonfS
KOMENTARZE
(38)
123
4 lata temu
za 60 lat wyjdzie ze bylo to bardziej powazne dla nas niz teraz sie o tym mowi
Polo
4 lata temu
Ocean wyplukal z reaktorow do wody same pierwiastki smierci. Smacznych owocow morza.
Sceptyk
4 lata temu
Czekam na komentarze entuzjastów, budowy elektrowni atomowych w Polsce... Wiadomość z "Newsweek Polska" z 23.02.2017 roku: "Francuski Instytut Ochrony Radiologicznej i Bezpieczeństwa Atomowego (IRSN) poinformował, że w kilku europejskich miastach odnotowano podwyższony poziom promieniowania. Z danych wynika, że w Polsce skażenie jest kilkukrotnie wyższe niż we Francji i Niemczech. Źródło wycieku wciąż nie jest znane."
bDJJonfT
ssda
4 lata temu
pieprzenie fukusima była i jest wielokrotnie groxniejsza od czarnobyla
Asentra
4 lata temu
Katastrofa była wywołana oszczędnościami na systemach zabezpieczeń, dobrze wiedzieli że tsunami o takiej sile zniszczy elektrownie, ale woleli ryzykować. To żadna tajemnica wystarczy przeczytać oficjalny raport japońskiej komisji badajacej katastrofę.
Najnowsze komentarze (38)
kloc
3 lata temu
elektrownie atomowe to syf, już lepiej węglem opalać, amerykanie wpali na pomysł robienia sztucznego węgla w kilka godzin z użyciem odpadów biologicznych ciśnienia i temperatury - to ma większą przyszłość - sztuczny węgiel
prawdziwypola...
4 lata temu
Gdyby to był reaktor na TOR to by nie było żadnego problemu, a tak to zatruli cały świat. Skażona woda w oceanach się miesza i już dotarła do Europy...
Jan
4 lata temu
1 siwert NA ROK to dawka śmiertelna. Pierwsze objawy choroby popromiennej występują przy 200-300 milisiwertach na rok. Dopuszczalna dawka dla pracowników elektrowni jądrowych to 100milisiwetów na rok, dla pracowników pracowni rtg to 50 milisiwertów na rok. Dawka jaką otrzymujemy tu na miejscu w Polsce to ok. 10 milisiwetów na rok (teraz to pewnie nieco więcej). To daje pewne wyobrażenie o sytuacji w Japonii... a co z plutonem ze spalonego przechowalnika obok reaktorów w Fukushimie? Poszedł w atmosferę. Gdzie opadł? Dawka śmiertelna jest niewidoczna gołym okiem.
elektronik
4 lata temu
Psują się, bo półprzewodniki nie wytrzymują promieniowania. Niech wyślą roboty lampowe.
Stefan
4 lata temu
Problem z elektrowniami atomowymi jest taki, że skutki ich awarii odczuwa się straszliwie długo. Także teren po wygaszeniu elektrowni jest wyłączony z użytkowania na taki sam czas. Nie wspomnę już o kosztach utylizacji wyposażenia, oraz przechowywania odpadów. Korzystasz z energii przez stosunkowo krótki czas, a skutki odczuwasz nieproporcjonalnie długo. Dlatego przede wszystkim źródła odnawialne, na jak największą skalę i rozproszone, aby nie było ryzyka, że w razie awarii sieci przesyłowej, czy dużej elektrowni znaczna ilość ludzi była odcięta od dostaw prądu. Wiatru nie zabraknie, słońca też, do tego mamy elektrownie wodne, falowe i pewnie jeszcze sporo innych możliwości. No i trzeba się nauczyć ograniczać zużycie energii elektrycznej, nie ma wyjścia.
antyklerykał
4 lata temu
wychodzą kłamstwa CZARNEJ PROPAGANDY watykańczyków na temat katastrofy elektrowni w japoni , skażenie dotarło do kanady a skażona żywność do europy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ewa
4 lata temu
Z dnia na dzień postępuje zidiocenie naszej cywilizacji. Ajfony, pejsbuki i cała masa innego, do niczego nie potrzebnego szmelcu którym otumaniono człowieka pod szyldem postępu cywilizacji. Patrząc na to wszystko zaczynam się zastanawiać czy aby panowie z NWO, których pragnieniem jest depopulacja człowieka do poziomu 500 milionów, nie mają czasem racji.Być może wtedy nasza planeta miała by szansę przetrwać. Jeśli wszystko będzie się rozwijało w takim kierunku jak teraz to ludzkość sama siebie zniszczy.
biedak
4 lata temu
Od dnia katastrofy 300 ton skazonej wody bogatej w Tritium laduje w oceanie. Dziennie. Przez ostatnie 6 lat. Pacyfik jest caly skazony, od Ameryk po cala wschodnia Azje. Wyniki tego eksperymentu poznamy w niedalekiej przyszlosci, miejmy nadzieje ze skonczy sie 'tylko' na nowej fali nowotworow (jak wieszcza naukowcy). Moze byc tez tak ze 6 lat temu zepsulismy nature. Moze byc tak ze mamy przerabane. Ps. 300 ton to ponad 272000 litrow (dwiescie siedemdziesiat dwa tysiace). Dziennie!
bDJJonfL
Myśliciel
4 lata temu
Wasze komentarze powstają dzięki temu, że do waszych zacnych domów dochodzi prąd elektryczny. Wasze wygodne życie to zasługa prądu elektrycznego. Ale nie czerpiemy go z niczego, tylko trzeba go wytworzyć. Zapotrzebowanie na energię elektryczną wciąż rośnie i będzie rosło. Wasze bezpieczne elektrownie węglowe to pyły rozchodzące się na ogromne obszary, promieniotwórczy radon. I to szkodzi i to jeszcze jak. Tylko większość ludzi nie widzi katastrofalnych skutków elektrowni węglowych, które szkodzą nam codziennie. Ale jak w elektrowni atomowej coś pieprznie to lokalnie rzeczywiście jest nieciekawie i jest spektakularne wielkie poruszenie w naszym społeczeństwie. Ktoś powie to inwestujmy w energię odnawialną. Tak, ale ona w całości nie pokryje naszego zapotrzebowania na energię elektryczną. Czy to się komuś podoba, czy nie przyszłość to energetyka jądrowa, a dalej termojądrowa. Nie chcecie, proszę bardzo zrezygnujcie wygód, prądu elektrycznego, z większości produktów. Ja nie zamierzam.
mnożnik
4 lata temu
Czy ostatnio nastąpił atak terrorystyczny w Polsce lub Europie Wschodniej że mamy takie podniesione promieniowanie w naszym kraju?
ES
4 lata temu
Einstein stwierdził, że elektrownia atomowa to najgłupszy sposób na gotowanie wody.
ES
4 lata temu
Po Czarnobylu zapewniano nas, że taka katastrofa zdarza się raz na tysiąc lat....
erjy
4 lata temu
Co się stało że , te media się zainteresowały po 5-cio letnim milczeniu na ten temat ?
,,,
4 lata temu
.......Elektrownie" są batem na Narody !!! ......Ponoć Jakuza dała ostrzeżenie Twórcom Świata .....
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić