Dagmara Smykla| 

Hiszpanie zmieniają zasady. Będą inaczej liczyć ofiary koronawirusa

321

Sąd Najwyższy Kastylii i Leonu nakazał lokalnym władzom zmienić zasady liczenia ofiar koronawirusa. Teraz doliczane będą również zgony pacjentów, których objawy sugerowały COVID-19, nawet jeśli nie potwierdziły tego badania laboratoryjne. W ciągu ostatniej doby na koronawirusa zmarło w Hiszpanii 567 osób.

Hiszpania. Zmieniają zasady liczenia ofiar koronawirusa
Hiszpania. Zmieniają zasady liczenia ofiar koronawirusa (PAP, Quique Garcia)

Zmianę zasad liczenia zmarłych na koronawirusa wymusił Sąd Najwyższy. Władze wspólnoty autonomicznej Kastylii i Leonu muszą od teraz liczyć również zmarłych pacjentów, którzy przed śmiercią wykazywali objawy typowe dla choroby COVID-19.

Należy upewnić się, że w akcie zgonu przedstawionym w rejestrze cywilnym znajdują się bezpośrednie i pośrednie przyczyny zgonu - podkreśla sędzia José Luis Concepción Rodríguez.

Koronawirus w Hiszpanii. Zmiana zasad liczenia zmarłych

Kastylia i Leon jest czwartą wspólnotą w kraju pod względem liczby zgonów na COVID-19 i zakażeń koronawirusem. Według szacunków hiszpańskiego ministerstwa zdrowia liczba ofiar w tym regionie wynosi ponad 1,2 tys. W sumie ponad 12,6 tys. mieszkańców wspólnoty zostało zakażonych koronawirusem.

Zobacz też: Wielki rabunek w Hiszpanii. Ukradł 2 mln maseczek

Do tej pory do ofiar koronawirusa liczono tylko chorych zdiagnozowanych testem. Władze lokalne krytykowały za to rząd centralny, argumentując, że taki system liczenia zmarłych może zaniżać realną liczbę ofiar choroby koronawirusowej. Decyzja sądu we wspólnocie Kastylia i Leon jest reakcją na te głosy.

Celem jest ustalenie możliwie najdokładniejszej liczby przypadków śmierci, których podstawową lub pośrednią przyczyną był koronawirus - ogłosił w poniedziałek sędzia José Luis Concepción Rodríguez.

To nie koniec postanowień Sądu Najwyższego. Ponadto władze mają upublicznić informacje o liczbie pozwoleń na pochówek wydanych w marcu i kwietniu tego roku, a także w latach 2019 i 2018. Lekarze medycyny sądowej mogą prosić o rozszerzoną analizę lekarską na temat zgonu każdego pacjenta, która wyda im się podejrzany - informuje dziennik "El Mundo".

Koronawirus w Hiszpanii w liczbach. Według najnowszych danych w sumie 172 541 osób zostało zakażonych wirusem SARS-CoV-2, a śmierć z powodu choroby koronawirusowej poniosło 18 056 chorych. W ostatnich dniach nastąpił spadek zgonów i zakażeń. To skłoniło hiszpańskiego ministra zdrowia Salvadora Illę do ogłoszenia końca szczytu epidemii koronawirusa w tym kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić