Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Hiszpanie zmieniają zasady. Będą inaczej liczyć ofiary koronawirusa

192
Podziel się:

Sąd Najwyższy Kastylii i Leonu nakazał lokalnym władzom zmienić zasady liczenia ofiar koronawirusa. Teraz doliczane będą również zgony pacjentów, których objawy sugerowały COVID-19, nawet jeśli nie potwierdziły tego badania laboratoryjne. W ciągu ostatniej doby na koronawirusa zmarło w Hiszpanii 567 osób.

Hiszpania. Zmieniają zasady liczenia ofiar koronawirusa
Hiszpania. Zmieniają zasady liczenia ofiar koronawirusa (PAP, Quique Garcia)

Zmianę zasad liczenia zmarłych na koronawirusa wymusił Sąd Najwyższy. Władze wspólnoty autonomicznej Kastylii i Leonu muszą od teraz liczyć również zmarłych pacjentów, którzy przed śmiercią wykazywali objawy typowe dla choroby COVID-19.

Należy upewnić się, że w akcie zgonu przedstawionym w rejestrze cywilnym znajdują się bezpośrednie i pośrednie przyczyny zgonu - podkreśla sędzia José Luis Concepción Rodríguez.

Koronawirus w Hiszpanii. Zmiana zasad liczenia zmarłych

Kastylia i Leon jest czwartą wspólnotą w kraju pod względem liczby zgonów na COVID-19 i zakażeń koronawirusem. Według szacunków hiszpańskiego ministerstwa zdrowia liczba ofiar w tym regionie wynosi ponad 1,2 tys. W sumie ponad 12,6 tys. mieszkańców wspólnoty zostało zakażonych koronawirusem.

Zobacz też: Wielki rabunek w Hiszpanii. Ukradł 2 mln maseczek

Do tej pory do ofiar koronawirusa liczono tylko chorych zdiagnozowanych testem. Władze lokalne krytykowały za to rząd centralny, argumentując, że taki system liczenia zmarłych może zaniżać realną liczbę ofiar choroby koronawirusowej. Decyzja sądu we wspólnocie Kastylia i Leon jest reakcją na te głosy.

Celem jest ustalenie możliwie najdokładniejszej liczby przypadków śmierci, których podstawową lub pośrednią przyczyną był koronawirus - ogłosił w poniedziałek sędzia José Luis Concepción Rodríguez.

To nie koniec postanowień Sądu Najwyższego. Ponadto władze mają upublicznić informacje o liczbie pozwoleń na pochówek wydanych w marcu i kwietniu tego roku, a także w latach 2019 i 2018. Lekarze medycyny sądowej mogą prosić o rozszerzoną analizę lekarską na temat zgonu każdego pacjenta, która wyda im się podejrzany - informuje dziennik "El Mundo".

Koronawirus w Hiszpanii w liczbach. Według najnowszych danych w sumie 172 541 osób zostało zakażonych wirusem SARS-CoV-2, a śmierć z powodu choroby koronawirusowej poniosło 18 056 chorych. W ostatnich dniach nastąpił spadek zgonów i zakażeń. To skłoniło hiszpańskiego ministra zdrowia Salvadora Illę do ogłoszenia końca szczytu epidemii koronawirusa w tym kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(192)
koza
2 lata temu
też są w to zamieszani? Po co komu zmiana liczenia, zmiana oczywiście na uczciwe liczenie, a nie fałsz i manipulację danymi
Koronaświrus
2 lata temu
Za mało jeszcze straszą
imigrant
2 lata temu
Tuskom niby to można wierzyć, Wejchertom i Walterom z TVN, komunistom, czy Solorzom z Polsatu, donosicielom sb-eckim. Ci zawsze SB-ecji prawdę mówili.
gfg
2 lata temu
nielogiczne
Ada
2 lata temu
We Wrocławiu też dziwiłam się, że tak mało osób umiera, ale nie podaje się prawdziwych danych, wystarczy wejść na wiadomości lokalne i porównać rządowe dotyczące zgonów i od razu widać róźnicę
Coś w tym .
2 lata temu
Pisanie takie w aktach zgonu nie jest wcale nowością. Nazywa się to wpisywaniem bezpośredniej przyczyny zgonu. Jeśli pacjent nie może złapać powietrza, umarł na niewydolność krążenia, nowotwór nie ma tu znaczenia. Tak żongluje się statystyką aby ustawiać koszty nie dla leczenia pacjentów a w strefę fantazji. Kiedyś było tak, pewnie Państwo pamiętacie te sprawy. Urywało się okno nieszczelne bo małą usterką nikt się nie przejmował. Teraz są również na wszystko sposoby, zmarłemu można wmówić, że nie zmarł na wirusa, jak chce niech protestuje. Kto teraz dojdzie ja się sprawy mają? Jak porównać podjęte działania do czegoś co wiarygodne nie jest? Słyszałem , że opozycja ma trudności aby wiedzieć finansów jakie są. Myślę, że dobrze tematy połączyć i na światło dzienne pokazać, a jeszcze dopiąć się tak aby wszyscy mogli mówić jak było, szczególnie służbie zdrowia, bez zwlniania pielęgniarek i lekarzy za prawdę.
Add
2 lata temu
To jest szaleństwo i dodatkowe sianie paniki. Może od razu uznajmy, że wszystkie zgony o jutro będą wina wirusa? Wtedy cyferki w telewizcji będą jeszcze bardziej "szokujące". A przecież nikogo nie obchodzi stan faktyczny
Mako
2 lata temu
Wczoraj puściłem komentarz o tym jak władze, rządy żonglują sposobem podawania danych liczbowych , ale mi tego nie przepuszczono. Nic dziwnego że włoska minister MSW ostrzega przed niepokojami społecznymi i uaktywnieniem sie przestępczości zorganizowanej - tak się mówi w Polsce, a we Włoszech mówi się mafii. Ta przynajmniej nie oszukiwała ludzi którzy jej ufali.
Mnbvc
2 lata temu
Przyznaję się bez bicia, nie czytałam, co napisane. Chcę tylko ogłosić, że rozbawił mnie sam tytuł 😁😁😁
statystyk.
2 lata temu
Powinni u nas w polandii każdy obecnie zgon zaliczyć jako zgon związany z koronawirusem ,nawet ten z wypadku samochodowego,gddyż nie wiadomo czy ten wirus nie przyczynił się do tego wypadku. Wtedy statystyki bedą takie jak marzy się co niektórym
09870998
2 lata temu
Trzeba podtrzymać poziom paniki bo gospodarka jeszcze nie pogrążyła się tak bardzo . Ludzie jeśli wierzycie że ten wirus jest taki groźny to zaslugujecie na to czego się boicie. Świąt takich potrzebuje żeby nimi manipulować
479346
2 lata temu
Weźcie już sobie darujcie z tym wirusem, temat jest już tak nudny, te ułamki procenta nie robią wrażenia
NC..
2 lata temu
JAK DLA MNIE TO SZKODA LUDY A STATYSTYKI TO BEZ ZNACZENIA
Krzysztof
2 lata temu
u nas będą ozdrowieńcy i zmartwychwstańcy. Tak do 10.05
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić