Dagmara Smykla| 
aktualizacja 

Iran grozi Izraelowi i USA. "Wystarczy atak na reaktor jądrowy"

379

"Jeden atak rakietowy zaorze Izrael dwustukrotnie." Imam Teheranu Mohammad Ali Movahedi-Kermani ostrzega Stany Zjednoczone i Izrael przed rozpoczęciem konfliktu zbrojnego z Iranem. Jednocześnie Teheran rozpoczyna wzbogacanie uranu.

Iran grozi Izraelowi i USA. "Wystarczy atak na reaktor jądrowy"
(East News, HO / Iranian Army office / AFP)

"Mieszkacie w szklanym domu. Lepiej uważajcie". Te słowa imam Teheranu Mohammad Ali Movahedi-Kermani skierował do Izraela i pośrednio także do Stanów Zjednoczonych w swoim ostatnim kazaniu. Duchowny podkreślił, że atak USA na Iran poskutkowałby "zmianą koloru wód Zatoki Perskiej z lazurowego na czerwony".

Gdyby Iran postanowił stawić wam czoła, wystarczyłby atak rakietowy na reaktor Dimona. To zaorałoby Izrael dwustukrotnie - grozi Movahedi-Kermani.

Iran rozpoczyna wzbogacanie uranu. Od niedzieli tamtejsi naukowcy ponownie wzbogacą uran powyżej limitu 3,67 proc. ustalonego w porozumieniu nuklearnym z 2015 roku. Jeśli sygnatariusze umowy nie zezwolą na eksport irańskiej ropy, Teheran co 60 dni będzie dalej ograniczał swoje zobowiązania wynikające z tego porozumienia.

Zobacz także: Zobacz też: Tankowiec zatrzymany

Iran będzie kontynuował wzbogacanie w celu wytwarzania energii elektrycznej i prowadzenia badań naukowych. To wzbogacenie nie ma na celu tworzenia bomby atomowej, którą Iran uważa za bezprawną i niepotrzebną - twierdzi imam Movahedi-Kermani cytowany przez "The Jerusalem Post".

W 2018 r. z porozumienia nuklearnego wycofały się Stany Zjednoczone. Jednocześnie nałożyły sankcje na Iran. W porozumieniu pozostały jeszcze Rosja, Wielka Brytania, Francja, Chiny oraz Niemcy. Zgodnie z postanowieniami umowy atomowej z 2015 r. irańskie zasoby wzbogaconego uranu miały być na 15 lat drastycznie zredukowane z prawie 12 ton do 300 kg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić