Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Radosław Opas
Radosław Opas
|
aktualizacja

Japonia. Katastrofa w Fukushimie. Dyrektorzy elektrowni uniewinnieni

4
Podziel się:

Japoński sąd podjął decyzję o uniewinnieniu trzech szefów firmy Tokyo Electric Power Company, którzy zarządzali elektrownią atomową w Fukushimie. Dyrektorzy byli oskarżeni o liczne zaniedbania mające doprowadzić do katastrofy w 2011 roku.

Japonia. Katastrofa w Fukushimie. Dyrektorzy elektrowni uniewinnieni
(East News, Eric Lafforgue/Exclusivepix Media)

Wyrok zapadł po ośmiu latach od wypadku. W jedynej sprawie dotyczącej katastrofy elektrowni w Fukushimie oskarżani byli były prezes TEPCO, 79-letni Tsunehisa Katsumata, i dwóch wiceprezesów, 69-letni Sakae Muto i 73-letni Ichiro Takekuro - donosi BBC.

Dyrektorzy firmy nie przyznawali się do winy. Główny zarzut, jaki stawiali im oskarżyciele, to niewdrożenie odpowiednich środków zaradczych w momencie dowiedzenia się o nadchodzącym tsunami. Groziło im za to do 5 lat więzienia. Oskarżeni twierdzili w sądzie, że nie byli w stanie przewidzieć dramatycznych skutków żywiołu. Zapewniali też, że byli przekonani o podjęciu niezbędnych działań przez pracowników elektrowni.

Kierowanie elektrownią jądrową byłoby niemożliwe, gdyby zarządzający ją mieli być zobowiązani do przewidywania wszystkich możliwości dotyczących tsunami i podejmowania koniecznych środków - orzekł przewodniczący składu sędziowskiego Kenichi Nagafuchi cytowany przez japońską agencję Kyodo.

W Fukushimie zginęły tysiące osób. Na skutek uderzenia gigantycznej fali tsunami powstałej po trzęsieniu ziemi zmarło prawie 18,5 tys. ludzi. Zginęło też 44 pacjentów, których próbowano ewakuować ze szpitali. Po wybuchu wodoru w elektrowni w Fukushimie obrażenia poniosło 13 osób.

Główną przyczyną katastrofy w Fukushimie było zalanie generatorów awaryjnych. Doszło do niego na skutek przedostania się do środka wysokiej na 15 metrów fali tsunami. Spowodowała ona, że temperatura rdzeni przekroczyła 600 stopni Celsjusza i doszło do reakcji cyrkonu z wydzielającą się parą wodną. W efekcie zaczął wydzielać się wodór, który spowodował eksplozje reaktorów.

Zobacz także: Zobacz także: Rosja. Awaria elektrowni jądrowej w obwodzie twerskim

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
S Fi
3 lata temu
przyczyną była bombka bynajmniej nie choinkowa, a podwodna - stosunkowo niewielka wystarczy - resztę zrobi fizyka. Ostatnio dżapończycy znowu odmówili Yankesom "przysługi" ... będzie się działo ...
on
3 lata temu
Piszecie głupoty, już tam w Japonii dobrze ocenili tych dyrektorów. Tam nie ma takiego bezhołowia jak u nas. Poza tym, ok porządek musi być zgadzam się z tym, natomiast nie zawsze muszą być winni.Winne jest tsunami w tym przypadku, wyobraźcie sobie ile jest zmiennych ile problemów do rozwiązania w takiej elektrowni w takim przypadku, ilu ludzi musi podjąć właściwe decyzje. Nie wiem co można było zrobić, prawdopodobnie trzeba było natychmiast wygaszać reaktory, tylko pierwszy problem: czy było na to pozwolenie aby ileś tysięcy ludzi odciąć od prądu kiedy jeszcze tsunami było odległe.A tak na marginesie zobaczcie jakie było doświadczenie tych ludzi i ile mieli lat, mieli prawdopodobnie ogromne doświadczenie u nas by już dawno zostali "wymienieni na młodsze modele".
Oszuści
3 lata temu
Jak w Rosji , nic się nie stało i winnych nie ma a 18,5 tysiaca ludzi nie ma.
apap
3 lata temu
tysiące zginęły od tsunami, awaria elektrowni spowodowała śmierć kilkunastu osób ale polski dziennikarz może pisać głupoty byle sie lepiej sprzedały
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić