Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Radosław Opas
Radosław Opas
|

Groźniejsze niż Czarnobyl i Fukushima. Radioaktywne wyspy

74
Podziel się

Poziom promieniowania w Czarnobylu czy Fukushimie to pestka w porównaniu z najnowszymi wynikami badań naukowców z Columbia University. Skala radioaktywności skłoniła ekspertów do poważnych ostrzeżeń. Przebadali oni glebę na Wyspach Marshalla, które leżą na Pacyfiku.

Groźniejsze niż Czarnobyl i Fukushima. Radioaktywne wyspy
(Getty Images, Historical / Contributor)
bEUTjTYl

Przeprowadzono testy gleby na Wyspach Marshalla. Badacze z Columbia University pod lupę wzięli cztery niezamieszkałe skrawki ziemi na Pacyfiku. Wyniki pomiarów całkowicie ich zaskoczyły. Udowodniono, że zawierają one stężenia izotopów jądrowych, które są znacząco wyższe, niż te znalezione w Czarnobylu i Fukushimie.

Wszystkie te pomiary są ważne ze względu na możliwość ponownego zasiedlenia przynajmniej niektórych stref na Wyspach Marshalla - wyjaśnił dr David Krofcheck z wydziału fizyki na Uniwersytecie w Auckland.

Poziom skażenia radioaktywnego jest ogromny. Glebę analizowano na wyspach Bikini i Enewetak. Sprawdzono też, jak duża radioaktywność występuję na Rongelap i Utiriku. W latach 1946-1958 przeprowadzono tam 67 testów jądrowych.W Bikini stężenia plutonu były od 15 do 1000 razy większe, niż te odkryte w Czarnobylu i Fukushimie - donosi serwis sciencemediacentre.co.nz.

bEUTjTYn

Północne wyspy, na których przeprowadzono większość testów broni, wykazały znacznie wyższy poziom radioaktywności. Wynik na Bikini był znacznie powyżej większości międzynarodowych norm bezpieczeństwa żywności – dodał Krofcheck.

Zobacz także: Zobacz też: Zdjęcie z Czarnobyla, które jest naprawdę straszne

Wyspy nie nadają się do zamieszkania. Wyspa Bikini przed 1946 roku była najbardziej zaludnionym obszarem z pośród całego archipelagu. Składa się na niego 1225 wysepek. Obecnie poziom skażenia jest na tyle duży, że przeprowadzka ludności jest tam niemożliwa. Dla porównania, w stolicy Majuro promieniowanie jest podobne do tego, które można odczuć w nowojorskim Central Parku.

bEUTjTYt

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEUTjTYO
KOMENTARZE
(74)
ekousa
2 lata temu
hahahahahahaha 1200 pięknych rajskich wysepek skazili na tysiace lat, niepojęte
Anka Z.
2 lata temu
Szlak by ich trafił za to co zrobili nam i naszej Ziemi .. Jestem wściekła na tych dążących do wojen, do agresorów i lobby wojskowe.. Trepy to dranie !!! Nic nie mogę zrobię w tym temacie - tylko wściekam się z bezsilności. Tyle draństwa wokół....
zztop
2 lata temu
oddać te wyspy koszernym
bEUTjTYP
Ja
2 lata temu
Ta moja rasa jest tak madra, ze jej glupota ja wykonczy
jaka ekologia...
2 lata temu
Dlaczego Polska płaci za emisję CO2 a państwa posiadające i testujące broń atomową nie płacą za promieniowanie i niszczenie środowiska?
tomek
2 lata temu
Słabo bo też potrzebne godziny prowokator wie co można o co nie
Jak zwykle
2 lata temu
No,no hamerykany lepsze od rusow.
PiesWas.........
2 lata temu
"naukowcy" z nasa to badali i stwierdzili (jednoglosnie) ze jak hamerykanskie to nie tylko ze nieszkodliwe, ale nawet zdrowe! Jako dowod: "moja babcia chorowala, zrobila urlob na bikini i wyzdrowiala"
prawda
2 lata temu
nie napisali ze odpowiedzialni za to jest USA i NATO bo po co ale gdyby "grozna" Rosja to na 4 strony by to podkreślali, ach ta stronniczość mediów
niski poziom ...
2 lata temu
Tak właśnie wygląda obecnie "dziennikarstwo" - artykuł ma jeden cel: być dobrym click-bait'em, a o to najłatwiej szokująca i strasząc. Nie wnikam, czy to sformułowanie o zaskoczonych naukowcach pochodzi z oryginalnego artykułu, czy z tego "przedruku". Ogólnie jest duży problem z pisaniem o nauce i technice przez ludzi, którzy nie rozumieją co piszą.
bahama
2 lata temu
Promieniowanie jankeskich bomb jezt przyjazniejsze od rosyjskich.
oszust z Piet...
2 lata temu
hamerykańte to mordrcy, oszuści i złodzieje ! wprowadzić im wizy i niech płacą po 200 dolarów !
Maria z Torun...
2 lata temu
To jest dobre promieniowanie bo amerykańskie i demokratyczne.
bEUTjTYH
df
2 lata temu
A może teraz coś na temat sowieckich poligonów atomowych na Nowej Ziemi i w Semipałatyńsku w Kazachstanie? W Semipałatyńsku jest takie skażenie, że Bikini może się się schować a na Nowej Ziemi odpalono m. in. Car Bombę.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić