o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Radosław Opas
Radosław Opas
|

Groźniejsze niż Czarnobyl i Fukushima. Radioaktywne wyspy

74
Podziel się

Poziom promieniowania w Czarnobylu czy Fukushimie to pestka w porównaniu z najnowszymi wynikami badań naukowców z Columbia University. Skala radioaktywności skłoniła ekspertów do poważnych ostrzeżeń. Przebadali oni glebę na Wyspach Marshalla, które leżą na Pacyfiku.

Groźniejsze niż Czarnobyl i Fukushima. Radioaktywne wyspy
(Getty Images, Historical / Contributor)
bDzfmaBN

Przeprowadzono testy gleby na Wyspach Marshalla. Badacze z Columbia University pod lupę wzięli cztery niezamieszkałe skrawki ziemi na Pacyfiku. Wyniki pomiarów całkowicie ich zaskoczyły. Udowodniono, że zawierają one stężenia izotopów jądrowych, które są znacząco wyższe, niż te znalezione w Czarnobylu i Fukushimie.

Wszystkie te pomiary są ważne ze względu na możliwość ponownego zasiedlenia przynajmniej niektórych stref na Wyspach Marshalla - wyjaśnił dr David Krofcheck z wydziału fizyki na Uniwersytecie w Auckland.

Poziom skażenia radioaktywnego jest ogromny. Glebę analizowano na wyspach Bikini i Enewetak. Sprawdzono też, jak duża radioaktywność występuję na Rongelap i Utiriku. W latach 1946-1958 przeprowadzono tam 67 testów jądrowych.W Bikini stężenia plutonu były od 15 do 1000 razy większe, niż te odkryte w Czarnobylu i Fukushimie - donosi serwis sciencemediacentre.co.nz.

bDzfmaBP

Północne wyspy, na których przeprowadzono większość testów broni, wykazały znacznie wyższy poziom radioaktywności. Wynik na Bikini był znacznie powyżej większości międzynarodowych norm bezpieczeństwa żywności – dodał Krofcheck.

Zobacz także: Zobacz też: Zdjęcie z Czarnobyla, które jest naprawdę straszne

Wyspy nie nadają się do zamieszkania. Wyspa Bikini przed 1946 roku była najbardziej zaludnionym obszarem z pośród całego archipelagu. Składa się na niego 1225 wysepek. Obecnie poziom skażenia jest na tyle duży, że przeprowadzka ludności jest tam niemożliwa. Dla porównania, w stolicy Majuro promieniowanie jest podobne do tego, które można odczuć w nowojorskim Central Parku.

bDzfmaBV

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDzfmaCq
KOMENTARZE
(74)
doc
2 lata temu
W latach 1945 - 1975 na świecie przeprowadzono łącznie ponad 1000 !!! prób broni jądrowej, mniejszych, większych, podziemnych, naziemnych, podwodnych. Radioaktywność całej biosfery wzrosła 5-cio krotnie. Macie odpowiedź na wykładniczy wzrost zachorowalności na raka wszelkiego rodzaju od lat 60-tych
hańba
2 lata temu
To człowiek Matce Ziemi to uczynił.
A co
2 lata temu
Im wolno ?
bDzfmaCr
EDI
2 lata temu
Nie piszcie bezosobowo "przeprowadzono" bo i tak wiadomo kto to przeprowadził
hmmmmmm
2 lata temu
"Wyniki pomiarów całkowicie ich zaskoczyły." - poważnie? mnie nie zaskoczyły, skoro wiadomo, że tam odbywały się testy broni jądrowej. Czego Ci naukowcy oczekiwali???
Najnowsze komentarze (74)
ekousa
rok temu
hahahahahahaha 1200 pięknych rajskich wysepek skazili na tysiace lat, niepojęte
Anka Z.
rok temu
Szlak by ich trafił za to co zrobili nam i naszej Ziemi .. Jestem wściekła na tych dążących do wojen, do agresorów i lobby wojskowe.. Trepy to dranie !!! Nic nie mogę zrobię w tym temacie - tylko wściekam się z bezsilności. Tyle draństwa wokół....
zztop
rok temu
oddać te wyspy koszernym
Ja
2 lata temu
Ta moja rasa jest tak madra, ze jej glupota ja wykonczy
jaka ekologia...
2 lata temu
Dlaczego Polska płaci za emisję CO2 a państwa posiadające i testujące broń atomową nie płacą za promieniowanie i niszczenie środowiska?
tomek
2 lata temu
Słabo bo też potrzebne godziny prowokator wie co można o co nie
Jak zwykle
2 lata temu
No,no hamerykany lepsze od rusow.
PiesWas.........
2 lata temu
"naukowcy" z nasa to badali i stwierdzili (jednoglosnie) ze jak hamerykanskie to nie tylko ze nieszkodliwe, ale nawet zdrowe! Jako dowod: "moja babcia chorowala, zrobila urlob na bikini i wyzdrowiala"
bDzfmaCj
prawda
2 lata temu
nie napisali ze odpowiedzialni za to jest USA i NATO bo po co ale gdyby "grozna" Rosja to na 4 strony by to podkreślali, ach ta stronniczość mediów
niski poziom ...
2 lata temu
Tak właśnie wygląda obecnie "dziennikarstwo" - artykuł ma jeden cel: być dobrym click-bait'em, a o to najłatwiej szokująca i strasząc. Nie wnikam, czy to sformułowanie o zaskoczonych naukowcach pochodzi z oryginalnego artykułu, czy z tego "przedruku". Ogólnie jest duży problem z pisaniem o nauce i technice przez ludzi, którzy nie rozumieją co piszą.
bahama
2 lata temu
Promieniowanie jankeskich bomb jezt przyjazniejsze od rosyjskich.
oszust z Piet...
2 lata temu
hamerykańte to mordrcy, oszuści i złodzieje ! wprowadzić im wizy i niech płacą po 200 dolarów !
Maria z Torun...
2 lata temu
To jest dobre promieniowanie bo amerykańskie i demokratyczne.
df
2 lata temu
A może teraz coś na temat sowieckich poligonów atomowych na Nowej Ziemi i w Semipałatyńsku w Kazachstanie? W Semipałatyńsku jest takie skażenie, że Bikini może się się schować a na Nowej Ziemi odpalono m. in. Car Bombę.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić