Piotr Mieśnik
Piotr Mieśnik| 
aktualizacja 

Jarosław Kaczyński i wybory. Polacy: Powinien zostać w cieniu [BADANIE]

307

Kto tak naprawdę rządzi Polską? Premier Mateusz Morawiecki czy nazywany nawet "naczelnikiem państwa" Jarosław Kaczyński? Te wątpliwości wracają co jakiś czas. My postanowiliśmy zapytać Polaków w badaniu Ariadna, czy prezes PiS powinien ponownie zostać szefem rządu po wygranych wyborach.

Jarosław Kaczyński i wybory. Polacy: Powinien zostać w cieniu [BADANIE]
(East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)

W polskiej polityce to rzecz, która wcale nie jest nowa. Lider partii rządzącej niczym władca marionetek kierujący wszystkim z drugiego rzędu. Tego typu zarzuty pojawiały się nie tylko w kontekście Jarosława Kaczyńskiego i premierów Morawieckiego i Szydło.

Protoplastą takiego rozwiązania był przecież szef Akcji Wyborczej Solidarność - Marian Krzaklewski. Mimo że był liderem ugrupowania, to nie zdecydował się stanąć na czele rządu. Premierem był Jerzy Buzek, ale czy aby na pewno to on był jądrem władzy w tamtych latach?

My w panelu Ariadna postanowiliśmy zapytać Polaków, czy uważają, że sytuacja musi być przejrzysta i to Jarosław Kaczyński powinien wyjść z cienia i stanąć na czele Rady Ministrów. Okazuje się, że... wyborcy nie oczekują takiego rozwiązania.

Zobacz także: Zobacz też: Jarosław Kaczyński jak Zinedine Zidane

49 proc. ankietowanych zdaje się mówić: "Jarosław, nie musisz!" - wskazując, że lider PiS nie powinien znowu wchodzić w buty premiera. Za takim rozwiązaniem jest zaledwie 24 proc. pytanych.

I o ile nie dziwi, że wśród tzw. zwolenników PO ten rozkład głosów jest jeszcze bardziej niekorzystny dla Jarosława Kaczyńskiego (63 proc. na "nie"), o tyle zaskakiwać może postawa tzw. zwolenników PiS.

Okazuje się, że wśród respondentów sympatyzujących z Prawem i Sprawiedliwością - Jarosława Kaczyńskiego jako premiera chciałoby "zaledwie" 34 proc. badanych, a 37 proc. jest przeciwko.

Pytanie oczywiście: czy oznacza to tąpnięcie zaufania do lidera, czy raczej przyzwolenie i zrozumienie tego, że 70-letni Jarosław Kaczyński lepiej realizuje swoje cele stojąc nieco z boku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Nota metodologiczna:
Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1056 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 27 – 30 września 2019 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić