aktualizacja 

Jarosław Kaczyński nie będzie rządzić wiecznie. Polacy wskazali następcę

540

PiS bez Jarosława Kaczyńskiego? Trudno to sobie wyobrazić, ale Jarosław Kaczyński ma już 70 lat. Zapytaliśmy Polaków, który z polityków PiS mógłby go zastąpić na stanowisku prezesa.

jarosław kaczyński pis
jarosław kaczyński pis (East News, Stefan Maszewski/Reporter)

Jarosław Kaczyński ma problemy zdrowotne już od jakiegoś czasu. Po wyborach, które odbędą się 13 października, czekają go dwie operacje. Najpierw prezesowi PiS wszczepiona zostanie endoproteza stawu kolanowego w jednej nodze.

Później, po mniej więcej roku przerwy, będzie kolejna operacja, tym razem drugiej nogi.

To wszystko, w połączeniu z siedemdziesiątką na karku, którą Jarosław Kaczyński świętował w czerwcu, sprawia, że w PiS już jakiś czas temu pojawił się temat następcy prezesa. Kto miałby nim być?

Zobacz także: Zobacz też: Rober Górski miał dla Jarosława Kaczyńskiego prezent. Przyszedł do biura PiS

Z naszego badania, które przeprowadziliśmy na panelu Ariadna, wynika, że Polacy najchętniej widzieliby na tym stanowisku Mateusza Morawieckiego. Premiera jako osobę odpowiednią do sprawowania tej funkcji wskazało 18 proc. badanych.

Dalej znalazła się Beata Szydło, którą widzi w tej roli 6 proc. respondentów. Joachim Brudziński, którego nazwisko być może najczęściej pada w kontekście następcy Jarosława Kaczyńskiego, nadawałby się do tej funkcji tylko według 4 proc. pytanych. Tyle samo wskazało Zbigniewa Ziobrę.

Mateusz Morawiecki dostał najwięcej głosów, ale ogółem Polacy mają problem ze wskazaniem następcy obecnego prezesa. Aż 31 proc. badanych stwierdziło, że do tej roli nie nadaje się żadna z wymienionych osób. Jeszcze więcej – 37 proc. – oświadczyło, że "trudno powiedzieć".

W sumie więc aż 68 proc. badanych nie wskazało żadnego kandydata. Potwierdza to przypuszczenie, że wielu Polaków nie potrafi sobie wyobrazić PiS bez Jarosława Kaczyńskiego.

A jakie jest Wasze zdanie? Kto powinien zastąpić Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku prezesa PiS? Zachęcamy do dyskusji.

Przeczytaj też:

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1056 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 27 – 30 września 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić