Radosław Opas
Radosław Opas| 

Jaskinia Wielka Śnieżna w Tatrach. Zobacz, gdzie utknęli grotołazi. Nowe informacje o akcji TOPR

111

W położonej w Tatrach Jaskini Wielkiej Śnieżnej uwięzionych jest dwóch grotołazów. Ratownicy TOPR od kilkunastu godzin prowadzą akcję. Wciąż nie udało się dotrzeć do grotołazów ani choćby nawiązać kontaktu z dwoma mężczyznami potrzebującymi pomocy w Jaskini Wielkiej Śnieżnej.

Jaskinia Wielka Śnieżna w Tatrach. Zobacz, gdzie utknęli grotołazi. Nowe informacje o akcji TOPR
(Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego)

Ratownicy TOPR planują użyć materiałów pirotechnicznych. Środki wybuchowe mają pomóc udrożnić i poszerzyć korytarze Jaskini Wielkiej Śnieżnej, przez które będzie możliwe wyciągnięcie grotołazów na powierzchnię. Najprawdopodobniej znajdują się oni na głębokości 400-500 metrów.

Wydaje się, że teraz jedyną metodą dotarcia do nich jest szereg bardzo skomplikowanych działań pirotechnicznych. Mamy materiały do tego potrzebne, ale zajmie to bardzo dużo czasu – mówi naczelnik TOPR Jan Krzysztof w rozmowie z "Tygodnikiem Podhalańskim".

Ogrom jaskini pokazuje mapa udostępniona przez Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego. Według zebranych informacji grotołazi utknęli w części Jaskini Wielkiej Śnieżnej nazywanej Biała Woda - zaznaczona jest ona na upublicznionej grafice. Jaskinia Wielka Śnieżna stanowi najgłębszą i najdłuższą jaskinię w Polsce. Całkowita długość korytarzy wynosi aż 23 753 metry, a różnica między najwyższym a najniższym punktem w grocie to 824 metry.

Na miejscu może działać bardzo mała grupa osób, przeciągnięcie poszukiwanych w tych ciasnych korytarzach jest bardzo trudne. Jeśli dojdzie do tego konieczność transportu osób poszkodowanych, to będą godziny albo i dni działań pirotechnicznych - dodaje Jan Krzysztof, szef ratowników górskich w Tatrach.

Grotołazi do jaskini w Tatrach weszli w czwartek. Ostatni kontakt z zaginionymi odnotowano w sobotę około 2 w nocy. Według ich znajomych, mieli mieć wtedy problemy z pokonaniem zalanego korytarza. 4 grotołazom udało się opuścić Jaskinię Wielkią Śnieżną bez pomocy ratowników, których na miejscu pracuje już 27.

Zobacz także: Zobacz także: Zwiedzali jaskinię, gdy się na nie natknęli. Wywołują dreszcze

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić