Wróć na
Radosław Opas
|

Jaskinia Wielka Śnieżna w Tatrach. Zobacz, gdzie utknęli grotołazi. Nowe informacje o akcji TOPR

77
Podziel się

W położonej w Tatrach Jaskini Wielkiej Śnieżnej uwięzionych jest dwóch grotołazów. Ratownicy TOPR od kilkunastu godzin prowadzą akcję. Wciąż nie udało się dotrzeć do grotołazów ani choćby nawiązać kontaktu z dwoma mężczyznami potrzebującymi pomocy w Jaskini Wielkiej Śnieżnej.

Jaskinia Wielka Śnieżna w Tatrach. Zobacz, gdzie utknęli grotołazi. Nowe informacje o akcji TOPR
(Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego)

Ratownicy TOPR planują użyć materiałów pirotechnicznych. Środki wybuchowe mają pomóc udrożnić i poszerzyć korytarze Jaskini Wielkiej Śnieżnej, przez które będzie możliwe wyciągnięcie grotołazów na powierzchnię. Najprawdopodobniej znajdują się oni na głębokości 400-500 metrów.

Wydaje się, że teraz jedyną metodą dotarcia do nich jest szereg bardzo skomplikowanych działań pirotechnicznych. Mamy materiały do tego potrzebne, ale zajmie to bardzo dużo czasu – mówi naczelnik TOPR Jan Krzysztof w rozmowie z "Tygodnikiem Podhalańskim".

Ogrom jaskini pokazuje mapa udostępniona przez Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego. Według zebranych informacji grotołazi utknęli w części Jaskini Wielkiej Śnieżnej nazywanej Biała Woda - zaznaczona jest ona na upublicznionej grafice. Jaskinia Wielka Śnieżna stanowi najgłębszą i najdłuższą jaskinię w Polsce. Całkowita długość korytarzy wynosi aż 23 753 metry, a różnica między najwyższym a najniższym punktem w grocie to 824 metry.

Na miejscu może działać bardzo mała grupa osób, przeciągnięcie poszukiwanych w tych ciasnych korytarzach jest bardzo trudne. Jeśli dojdzie do tego konieczność transportu osób poszkodowanych, to będą godziny albo i dni działań pirotechnicznych - dodaje Jan Krzysztof, szef ratowników górskich w Tatrach.

Grotołazi do jaskini w Tatrach weszli w czwartek. Ostatni kontakt z zaginionymi odnotowano w sobotę około 2 w nocy. Według ich znajomych, mieli mieć wtedy problemy z pokonaniem zalanego korytarza. 4 grotołazom udało się opuścić Jaskinię Wielkią Śnieżną bez pomocy ratowników, których na miejscu pracuje już 27.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(77)
Halina
8 miesięcy temu
Niepojęte. Po co tam wchodzili, wiedząc, że jest po obfitych opadach deszczu ?
Stanley
8 miesięcy temu
Na ch..? tam leźli ??? Teraz znowu będzie cała Polska zaangażowana w ratowanie jakiś głupów. To tak jak z alpinistami. Komu to potrzebne? Odwaga ??? Raczej głupota !!!!!
xxx
8 miesięcy temu
Gdzie oni mieli rozum. Cały świat widział podobną tragedię w Tajlandii. Po co tak narażać siebie, a zwłaszcza ratowników.
dredy
8 miesięcy temu
pasja pasją, kluczowa jest odpowiedzialność....
BANXTER
8 miesięcy temu
a czy te dwa lekkomyslne typy zaplaca za akcje ratownicza sprowokowanna zaspokojeniem wlasnej przyjemnosci ,Przeciez to nie wnosi nic do rozwoju cywilizacji , to bylo tylko zaspokojeniem proznosci wiec niech po udanej akcji bula jak za zboze
Najnowsze komentarze (77)
bezstronny
8 miesięcy temu
Niepojęty to jest poziom waszej głupoty. Ludzie mają różne pasje, dla niektórych szczytem marzeń jest mieć dziecko i brać 500+, dla innych zostać marynarzem, dla innych podróżować w różne miejsca a dla jeszcze innych chodzić po jaskiniach. Nic wam do tego. Pewnie co drugi z was pali papierosy. Ja też nie chce żeby na leczenie waszych nowotworów płuc szła kasa. A idzie. Przykładów waszej bezmyślności można podać tysiąc, może kiedyś was życie nauczy, że opinie które tak mądrze głosicie życie czasem weryfikuje w ułamek sekundy.
biedny polak
8 miesięcy temu
a gdzies mamy ich pasje my lud polski !!!!!!! jak wchodzą do jaskini lub na góre dziady to niech mają pełne konta na opłacanie ratowników !!! to takie proste noo nie?
biedak
8 miesięcy temu
przepraszam ale po raz kolejny głupów ratują!! jak nie gory to jaskinie a z kogo pieniedzy to idzi?????no!!!!!!!!!!!!
LEWEK1
8 miesięcy temu
JASKINIE ZBADANE I BEZPIECZNE POWINNY BYC DOSTEPNE TURYSTOM,ALE TURYSCI CZY W GORCH CZY GDZIE INDZIEJ NAWET NAD MORZEM POWNNI BYC UBEZPIECZENI,A NIE ZBY ZA KASE PODATNIKOW ICH RATOWAC.JESLI CHODZI O TYCH PANOW W TEJ JASKINNI NO TO ICH HOBBY ICH SPRAWA PO DIABLA TAM WLEZLI MAJA ADRENALINE TYLKO ZA ICH RATOWANIE ZA ICH HOBBY MAJA PLACIC POLSCY PODATNICY??????
sew
8 miesięcy temu
Nasze służby są boskie. Wysadzą jaskinie. Jak trzeba to i zaraz zaczną jezioro na mazurach wypompowywać.
Księgowy
8 miesięcy temu
A można by wprowadzić opłaty za ratowanie ludzi którzy narażają się na niebezpieczeństwo dobrowolnie. Ryzykujesz dla frajdy, płacisz za ratunek jak nie wyjdzie.
tytus71
8 miesięcy temu
Działania pirotechniczne czyli będą fajerwerki, to nic innego jak procesy spalania działanie optyczne cieplne i akustyczne, nie wiem czy nie za wcześnie by świętować.
zielony
8 miesięcy temu
Natura zdecydowała zabrać tych ludzi - jej prawo. To jest park narodowy i użycie materiałów pirotechnicznych to przestępstwo.
ehh
8 miesięcy temu
idzie 2 kretow pobawic sie w kretowisko, i teraz 27 porzadnych ochotnikow musi ryzykowac wlasne zycie aby ich uratowac... Niepojeta jest ludzka glupota i egoizm przejawiajacy sie tutaj checia podniesienia sobie adrenalinki...
DzikiDzik
8 miesięcy temu
Ja pierniczę... niszczyć jaskinię bo paru łośków musiało się tam pchać i utknąć. Pal ich licho! Nie powinno się niszczyć środowiska naturalnego żeby ratować ludzi! Człowiek nie jest najważniejszy!
Genitazy
8 miesięcy temu
Weszli dla własnej przyjemności, niech tam zostaną, albo samodzielnie wyjdą Nikt nie powinien narażać się dla ludzi ponoszących konsekwencje własnych fanaberii.
gorol
8 miesięcy temu
Kaś tam wloz?
c
8 miesięcy temu
podatnik RP mówi nie dla pokrywania kosztow
Tak wynika z ...
8 miesięcy temu
Jak znają jaskinię to w ostateczności powinni się kierować do innego wyjścia, kierunek krakowskie kominy.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić