Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aldona Brauła
Aldona Brauła
|
aktualizacja

Zachodniopomorskie. Niezwykłe odkrycie archeologów w jeziorze Lubanowo

8
Podziel się:

Grot włóczni, najprawdopodobniej wykonany przez wikingów, został wyłowiony z jeziora Lubanowo (woj. zachodnipomorskie). Podczas podwodnych badań archeologicznych odkryto także przedmioty z innych epok.

Zachodniopomorskie. Niezwykłe odkrycie archeologów w jeziorze Lubanowo
(Pixabay.com)

Naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego dokonali wspaniałych odkryć. Na dnie jeziora udało się im odnaleźć wiele niezwykłych przedmiotów z kilku epok. Szacuje się, że od rozpoczęcia wykopalisk w 2015 roku wydobyto ponad kilkaset zabytków. Najbardziej interesujący wydał się grot włóczni prawdopodobnie należącej do wikingów.

Odkryliśmy wiele wyjątkowych zabytków. Wśród nich jest bardzo nietypowy, duży, dwuczęściowy grot włóczni - mówi szef badań, dr hab. Bartosz Kontny.

Według wstępnych badań przedmiot pochodzi z wczesnego średniowiecza, czyli z okresu między X a XII w. Przemawiają za tym technika wykonania i charakterystyczne dla tamtego okresu elementy. To co zdziwiło naukowców, to jego dwuczłonowy grot. Przedzielony jest przewężeniem, a jedna część jest obrócona względem drugiej o 90 stopni.

Być może dwuczłonowy grot miał wprawiać włócznię w ruch obrotowy. Dzięki temu precyzyjniej leciała. Natomiast w momencie uderzenia w cel wykonywała półobrót, co sprawiało, że uderzenie było bardziej niszczące – mówi w rozmowie z PAP archeolog zajmujący się tymi badaniami.

Zobacz także: Zobacz także: Czekali na to od 80 lat. Spektakularne odkrycie na głębokości 820 m

Jak podkreślają archeolodzy, takie rozwiązania nie były znane w Polsce w tamtym okresie. Podobne groty, ale znacznie mniejsze, odnajdywano już wcześniej. Ich twórcami byli wikingowie.

Oprócz niezwykłego grotu włóczni odnaleziono także kilka innych przedmiotów m.in. dwa topory i naczynia ceramiczne. W jeziorze znajduje się także sporo niewybuchów z czasów II wojny światowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
Leva Tyva
3 lata temu
najlepszy to jest ten niewybuchów z czasów II wojny światowej. Czy trafi do muzeum w nienaruszonym stanie, ewentualnie po przywróceniu do stanu pierwotnej świetności?
Gość
3 lata temu
"Szacuje się, że od rozpoczęcia wykopalisk w 2015 roku wydobyto ponad kilkaset zabytków." To znaczy, że archeolodzy sami nie wiedzą ile i czego wydobyli...?
gość
3 lata temu
Nie no rzeczywiście, jeżeli to dwuczęściowy grot, a w dodatku duży to musi być wikiński, prawda jak cholera:-))) Szczególnie przez swoja dwuczęściowość.
koń
3 lata temu
to od wędki na ryby
korektor
3 lata temu
raz grot włóczni , raz grot strzały - zdecyduj się pisząca te wypociny
as
3 lata temu
pewnie jakas kolejna akcja wprowadzania na s w błąd
yorun
3 lata temu
Tak leniwi, że wam się nawet błędów nie chce poprawiać
Winicjusz
3 lata temu
tam są też moje zużyte podczas pielgrzymki kondony..
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić