o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Albert Kamiński
|

Jednak nie zamieszkamy na Marsie. Wszystko przez toksyczne związki

36
Podziel się

Naukowcy dowiedli, że powierzchnię Marsa pokrywają silnie toksyczne związki, które uniemożliwiają tam rozwój życia.

Jednak nie zamieszkamy na Marsie. Wszystko przez toksyczne związki
(iStock.com, 3000ad)
bDRZiYXp

Czerwoną planetę pokrywa koktajl chemikaliów znajdujących się w glebie. Powstał z połączenia substancji zwanych nadchloranami oraz promieniowania UV. Według najnowszych eksperymentów z próbkami związków znalezionych na Marsie, są one zabójcze dla wszystkich żywych organizmów - pisze "The Guardian".

Związki znajdują się jedynie na powierzchni planety. Według naukowców na głębokości 2-3 metrów jest już bezpiecznie. Jest zatem szansa, że jeżeli na Marsie znajduje się jakiekolwiek życie, to jest ono pod grubą warstwą gleby. To też wyznacza przyszłe kierunki badań w kwestii poszukiwania tam żywych organizmów.

Na tych głębokościach możliwe jest, by marsjańskie życie przetrwało - powiedziała Jennifer Wadsworth, astrobiolog z Uniwersytetu Edynburskiego.

bDRZiYXr

Co ciekawe, to światło czyni je zabójczymi. Te same związki na Ziemi nie są tak szkodliwe. Silne promieniowanie ultrafioletowe na Czerwonej Planecie sprawia, że nadchlorany skutecznie sterylizują ją ze wszystkiego, co żywe. Ludzkość musi teraz mocno zmodyfikować plany zasiedlenia Marsa. Jeżeli będziemy chcieli zasiedlić planetę, będziemy musieli budować bazy pod powierzchnią.

Badania naukowców to wynik odkrycia sprzed kilku lat. W 2015 stwierdzono, że marsjańska gleba bogata jest w sole i estry kwasu nadchlorowego. Zaczęto więc badania dotyczące ich wpływu na żywe organizmy.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDRZiYXx
bDRZiYXS
KOMENTARZE
(36)
www.
4 lata temu
Szkoda bo chcialem tam wyslac naszych politykow.
cvc
4 lata temu
Chińscy uczeni ustalili, że w atmosferze Marsa jest aż 40% etanolu !!!! Można by tam zakładać fabryki wódek !
ziemianin
4 lata temu
Juz pisalem, ze korporacje monsanto, basf i ig farben, jak zatruly juz Marsa to musieli uciekac na ziemie.I nic ich to nie nauczylo.Nasuwa sie pytanie, kiedy psychopaci naucza sie szanowac miejsce gdzie zyja?Jak zryty trzba miec lep, zeby oryskiwac chemikaliami czy radioaktywnymi specyfikami Ziemie, albo wywalac odpady chemiczne do morza?Amoze pozniej kolejne planety?
bDRZiYXT
hej
4 lata temu
z tym trzeba się liczyć i nasza planeta dla innych cywilizacji jest zabójcza, np. skład powietrza albo bakterie czy wirusy
nocnik
4 lata temu
ale jaja i cały misterny plan w p.... .
Najnowsze komentarze (36)
Hihi
4 lata temu
Ha ha więcej monsanto biedronek lidlów i reszty sieci śmieci i cywilizacji jednorazówek aby burźuj i oligarcha się pasł a i nasza Ziemia niebawem stanie się cała radioaktywna
VASCO
4 lata temu
tylko jest jeden problem... jeżeli życie ma być na pewnej głębokości to żeby je odkryć trzeba by było kopać albo zrobić odwiert a robiąc to zatrujemy to co jest głębiej bo damy dostęp toksycznym związkom
Mars...Mars.....
4 lata temu
Na razie to wystarczy, jak chociaż do Księżyca wreszcie dolecicie - cwaniaki.
kopl
4 lata temu
Wysłać tam wszystkich z PO i PSL jest to raj dla aferzystów
jasio
4 lata temu
Zamiast główkować przeczytajcie MARS od tyłu
Gość Darek
4 lata temu
Na świecie też są toksyczne związki które nie pozwalają na rozwój życia bo baba nie chce albo chłop.
Wojciech
4 lata temu
Odkrycie faktycznie zmniejsza prawdopodobieństwo, że na Marsie jest życie, ale nie rozumiem związku między tym odkryciem, a ewentualną kolonizacją. Jeżeli ludzie polecą na Marsa, to nadchlorany będą ich najmniejszym problemem. Z powodu praktycznie braku atmosfery i pola magnetycznego przecież i tak nie będą tam sadzić ogórków w ogrudku, tylko będą musieli odizolować się hermetycznie od otoczenia.
Observer
4 lata temu
Dzisiejsze wykształciuchy nie zasługują na miano naukowca ....głupie to ludzie zerokreatywne zeroempatyczne w szachy nie grają ....są to przeważnie kobiety !!!
bDRZiYXL
max
4 lata temu
gleba: biologicznie czynna zewnętrzna powłoka litosfery, składająca się z cząsteczek minerałów, stanowiących produkt wietrzenia skał, oraz rozpadających się substancji organicznych, powietrza i wilgoci. To ja się pytam jakim cudem na marsie jest gleba? Może trochę przydało by się zastanowić nad tym co się pisze.
bolek
4 lata temu
wszyscy wiemy, ze kosmici nie dadza nam wydostac sie poza strefe Ziemi. wszelkie proby beda niwelowane w samym poczatku dzialania.
szanujziemię
4 lata temu
Bóg stworzył ziemię dla ludzi a wy wuje myślicie że na tak bliska planetkę się załapiecie bo was zostanie tu tylko syf.
gość
4 lata temu
pisze "The Guardian" - a wspomniana gazetka tam już była i stwierdziła. Bzdury totalne i tyle. Dopóki nie sprawdzimy tego nie będziemy wiedzieć, a teoretyczne zaklinanie rzeczywistości pozostawmy politykom i niektórym strupieszałym naukowcom zbyt tchórzliwym by przyznać się do błędu.
mateo
4 lata temu
takie miasto pod powierzchnią - to jak w "Seksmisji"
Pijok
4 lata temu
Marsjanskaja żołontkowa :)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić