REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 3 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Piotr Mieśnik18.04.19 (09:43)

Jeśli nie Tusk, to kto przeciwko Dudzie? [NASZE BADANIE]

Wybory do europarlamentu za pasem, ale umówmy się: to nie one tak naprawdę rozpalają polityczną wyobraźnię i emocje. Najciekawsze są pojedynki jeden na jeden, twarzą w twarz. Dlatego postanowiliśmy pobawić się w political fiction i zapytać Polaków: jeśli nie Tusk, to kto przeciwko Dudzie w wyborach prezydenckich?
Andrzej Iwańczuk / East News

Andrzej Duda może i jest nieco poróżniony z własnym obozem politycznym, może i nie ma najlepszej prasy, a wybory prezydenckie będą za rok z okładem (więc wszystko się jeszcze może zmienić), ale w tej chwili wydaje się być murowanym kandydatem prawej strony sceny politycznej do ponownego startu w wyścigu o tytuł głowy państwa.

O wiele większą niewiadomą jest to, kto jako najmocniejszy kandydat opozycji stanie z nim w wyborcze szranki. Naturalnym kontrkandydatem wydaje się były premier Donald Tusk. Wciąż jeszcze nie wiadomo czy zechce, ani jakie ma (i czy w ogóle ma) polityczne plany na przyszłość.

REKLAMA

Dlatego postanowiliśmy zapytać Polaków, która ze "wschodzących gwiazd" opozycyjnej polityki (Biedroń, Trzaskowki, Dulkiewicz) miałaby szansę nawiązać walkę z prezydentem Andrzejem Dudą, gdyby nie zdecydował się na to Donald Tusk. Do stawki dołączyliśmy jeszcze lidera największej siły opozycyjnej, czyli Grzegorza Schetynę z Platformy Obywatelskiej.

Wyniki naszego badania powinny być alarmujące dla "zjednoczonej opozycji". Respondenci bowiem uważają, że... w stawce Andrzej Duda tak naprawdę nie ma godnego przeciwnika. Aż 58 proc. badanych jest zdania, że nikt z wymienionej czwórki nie ma z nim żadnych szans.

Najlepszy wynik zanotował lider "Wiosny" - Robert Biedroń. Wskazało na niego 18 proc. respondentów. Za nim uplasował się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (10 proc.), a dalej lidero PO - Grzegorz Schetyna (9 proc.) i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz (5 proc.).

Ariadna

Co ciekawe, powrót Donalda Tuska na białym koniu do polskiej polityki wcale nie musi być spektakularny. W kolejnym pytaniu jako rywala dla Andrzeja Dudy uwzględniliśmy byłego premiera. 24 proc. ankietowanych jest przekonanych o tym, że mógłby wygrać tę rywalizację.

Ariadna

Oczywiście można podnieść argument, że* poparcie dla kandydatów opozycji jest rozdrobnione pomiędzy kilka nazwisk.* To prawda. Warto jednak zwrócić uwagę, że zarówno w pierwszym jak i drugim pytaniu badani w większości wyrażają przekonanie, że żaden z kandydatów nie ma szans z Andrzejem Dudą (kolejno 58 proc. bez udziału Tuska, i 54 proc. z jego udziałem).

Tak więc odpowiedź na pytanie: "Kto jest w stanie zagrozić Dudzie?" - ma zaledwie cztery litery. I nie jest nią Tusk. W tej chwili to po prostu: nikt...

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1076 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 12 – 16 kwietnia 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij