Wróć na
Piotr Mieśnik, p.o. redaktora naczelnego WP
Piotr Mieśnik, p.o. redaktora naczelnego WP
|
aktualizacja

Jeśli nie Tusk, to kto przeciwko Dudzie? [NASZE BADANIE]

337
Podziel się

Wybory do europarlamentu za pasem, ale umówmy się: to nie one tak naprawdę rozpalają polityczną wyobraźnię i emocje. Najciekawsze są pojedynki jeden na jeden, twarzą w twarz. Dlatego postanowiliśmy pobawić się w political fiction i zapytać Polaków: jeśli nie Tusk, to kto przeciwko Dudzie w wyborach prezydenckich?

Jeśli nie Tusk, to kto przeciwko Dudzie? [NASZE BADANIE]
(East News, Andrzej Iwańczuk)
bCNKciQB

Andrzej Duda może i jest nieco poróżniony z własnym obozem politycznym, może i nie ma najlepszej prasy, a wybory prezydenckie będą za rok z okładem (więc wszystko się jeszcze może zmienić), ale w tej chwili wydaje się być murowanym kandydatem prawej strony sceny politycznej do ponownego startu w wyścigu o tytuł głowy państwa.

O wiele większą niewiadomą jest to, kto jako najmocniejszy kandydat opozycji stanie z nim w wyborcze szranki. Naturalnym kontrkandydatem wydaje się były premier Donald Tusk. Wciąż jeszcze nie wiadomo czy zechce, ani jakie ma (i czy w ogóle ma) polityczne plany na przyszłość.

Dlatego postanowiliśmy zapytać Polaków, która ze "wschodzących gwiazd" opozycyjnej polityki (Biedroń, Trzaskowki, Dulkiewicz) miałaby szansę nawiązać walkę z prezydentem Andrzejem Dudą, gdyby nie zdecydował się na to Donald Tusk. Do stawki dołączyliśmy jeszcze lidera największej siły opozycyjnej, czyli Grzegorza Schetynę z Platformy Obywatelskiej.

bCNKciQD

Wyniki naszego badania powinny być alarmujące dla "zjednoczonej opozycji". Respondenci bowiem uważają, że... w stawce Andrzej Duda tak naprawdę nie ma godnego przeciwnika. Aż 58 proc. badanych jest zdania, że nikt z wymienionej czwórki nie ma z nim żadnych szans.

Najlepszy wynik zanotował lider "Wiosny" - Robert Biedroń. Wskazało na niego 18 proc. respondentów. Za nim uplasował się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (10 proc.), a dalej lidero PO - Grzegorz Schetyna (9 proc.) i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz (5 proc.).

bCNKciQJ

Co ciekawe, powrót Donalda Tuska na białym koniu do polskiej polityki wcale nie musi być spektakularny. W kolejnym pytaniu jako rywala dla Andrzeja Dudy uwzględniliśmy byłego premiera. 24 proc. ankietowanych jest przekonanych o tym, że mógłby wygrać tę rywalizację.

Oczywiście można podnieść argument, że* poparcie dla kandydatów opozycji jest rozdrobnione pomiędzy kilka nazwisk.* To prawda. Warto jednak zwrócić uwagę, że zarówno w pierwszym jak i drugim pytaniu badani w większości wyrażają przekonanie, że żaden z kandydatów nie ma szans z Andrzejem Dudą (kolejno 58 proc. bez udziału Tuska, i 54 proc. z jego udziałem).

Tak więc odpowiedź na pytanie: "Kto jest w stanie zagrozić Dudzie?" - ma zaledwie cztery litery. I nie jest nią Tusk. W tej chwili to po prostu: nikt...

bCNKciQK

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1076 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 12 – 16 kwietnia 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także:

Najsłynniejsze internetowe wpadki polityków. Pamiętasz je?

bCNKciRe
KOMENTARZE
(337)
Nuuuu
rok temu
Biedroń, Trzaskoski.... Nie rozśmieszajcie gawiedzi! I kto jeszcze? Może za nimi powinien stanąć Rabiej :)
typ
rok temu
wszystkie nazwiska mówią jedno: żałość, wstyd i/lub zdrada
Bau
rok temu
Biedroń...haaa co jeszcze.
bCNKciRf
Sowa
rok temu
Judasz do judasza: Może by tak wspólnie???
fireman_67
rok temu
Tusk na Kanclerza
Najnowsze komentarze (337)
KAMIL 0-12345...
rok temu
JAK JESTESCIE TACY MADRZY to SAMI IDZIE NA PREMIERA i RZADZCIE WY ZOBACZYMY CZY BEDZCIE LEPIEJ RZADZIC???!!!!!
pragmatyczny
rok temu
to nie Polacy ! Te artykuły to kpiny szabas goje tfu !
Heniek
rok temu
Tusk już rządził, jak to Ryży okłamał Polaków w kilku kwestiach, na to są dowody, więc już nikt się nie da, nabrać ba ten fałszywy zwrok, Natomiast co do obecnego prezydenta, to wiadomo lalka na sznurkach, sterowana przez pana Jareczka, choć twierdze że lepszy niż leśniczy Bronek, ten to dopiero wstydu przyniósł, fajnie żeby prezedent byłby apolityczny, ale to raczej nie możliwe, układ cały czas trwa, te twarze są cały czas, tylko są rotacje. Dzisiaj my jutro oni i ich rodziny znajomi Elita.
maciej
rok temu
Panel Ariadna i wszystko jasne.....
Rogal
rok temu
Jak można takie brednie pisać . Dulkiewicz jako kandydat w wyborach prezydenckich . To już jakaś paranoja. Nic nie znacząca i nikomu nie znana osoba brana pod uwagę w prezydenckich wyborach.
onyx
rok temu
Ratunku , nie rozśmieszajcie ludzi. Biedroń , Dulkiewicz , Krówka ,Trzaskowski i kto jeszcze ? Czy ktoś na poważnie w tej redakcji zastanawia się nad tym jak można takie brednie publikować na tych stronach?
pazzo
rok temu
Prędzej na konia zagłosuję niż oddam głos na Dudę lub Tuska.
wac
rok temu
Duda na drugą kadencje? to chyba jakiś żart, nie wierzę żeby Polacy byli tacy głupi.
bCNKciQX
Edyta
rok temu
Błagam tylko nie Donald Tusk. To porażka dla Polski.
Tomek
rok temu
To smutne i źle świadczy o Narodzie, iż taka M I E R N O T A może liczyć na tak wielkie uznanie. "Ani to ma w głowie, ani na sobie....." jak to drzewiej na wsiach mawiano. Po prosu - SMUTEK I ŻAL.....://////////////////////////
maciek
rok temu
Nigdy nie zagłosuję na zdrajcę Polski Tusk. Ten przestępca powinien siedzieć bez wyroku tyle ma zarzutów.
Andretti
rok temu
Kazdy INNY oby nie tych dwoch , bo jeden to zlodziej (Tusk ) a drugi to duda .
Ja
rok temu
Tusk powinien siedzieć w więzieniu ten złodziej okradl moją żonę 1953 rocznik z emerytury co najmniej na 15 tyś zł a złodzieje nie mogą być prezydentem Polski
mar
rok temu
Ale propaganda nie da się tego czytać skąd ta ankieta chyba ze zjazdu kodu
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić