Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Piotr Kalsztyn11.01.18 (12:52)

Kamień znaleziony w Egipcie zawiera minerały "nie z tego świata"

Odkryto w nim związki chemiczne, których nigdy wcześniej nie badano.
Dr Mario di Martino / INAF Osservatorio Astrofysico di Torino

Egipski kamień od lat jest zagadką dla naukowców. Chociaż są oni pewni, że skała pochodzi z kosmosu, to nie przypomina zwykłego meteorytu. Najnowsza analiza pokazała, że w jego wnętrzu znajdują się mikrominerały w formie, której nigdy nie spotkaliśmy ani na Ziemi, ani w kosmosie.

Hypatia, bo tak nazywa się kamień, zawiera rzadki minerał moissanit. Występuje w nietypowej postaci z niklem, fosforem i bardzo małą ilością żelaza. Taka kombinacja nie była zaobserwowana nigdy wcześniej – informuje portal IFLscience.com.

REKLAMA

*Kamień składa się przede wszystkim z węgla. *To odwrotnie niż większość meteorytów, których głównym składnikiem jest krzem. Ogromna ilość węgla przekształciła się w mikro diamenty. W kamieniu znajdziemy składniki wchodzące w skład międzygwiezdnego pyłu, a także aluminium w czystej postaci. Wzbudziło to zainteresowanie naukowców, bo pierwiastek naturalnie występuje w związkach chemicznych.

Zobacz także: Związki organiczne na meteorytach sprzed 4,5 mld lat

*Wszystkie te elementy sugerują, że skała może być starsza od Układu Słonecznego. *Kamień zupełnie nie pasuje do tego, co wiemy zarówno o ziemskich, jak i kosmicznych skałach - mówią naukowcy. Wiemy, że Hypatia powstała w środowisku o temperaturze poniżej -196 stopni Celsjusza. Takie temperatury występują o wiele dalej, niż pas asteroid między Marsem a Jowiszem, skąd pochodzi większość kosmicznych kamieni.

Kamień odnaleziono już w 1996 roku w południowym Egipcie. Wyniki najnowszych analiz opublikowano w naukowym czasopiśmie Geochimica et Cosmochimica Acta. Przeprowadził je zespół naukowców pod kierownictwem prof. Jana Kramersa z Uniwersytetu w Johannesburgu.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij