o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Kary za brak maseczki na twarzy. Kto zapłaci mandat? Czy da się uniknąć kary?

76
Podziel się

Rząd nałożył na obywateli nakaz noszenia maseczek osłaniających nos i usta. Pojawiły się pierwsze wątpliwości, czy brak zaleconej ochrony będzie pociągał za sobą konsekwencje prawne. Wyjaśniamy, co może grozić w razie nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Kary za brak maseczki na twarzy. Kto zapłaci mandat? Czy da się uniknąć kary?
(Getty Images, Stanislav Krasilnikov)
bEEhNaTF

Wirtualna Polska przeprowadziła wywiad z Januszem Cieszyńskim. Wiceminister zdrowia wyjaśnił, czy w rozporządzeniu odnośnie obowiązku noszenia maseczek pojawiły się informacje co do kary, która grozi za brak osłony.

Koronawirus w Polsce: jakie kary grożą za brak maseczki na twarzy?

Janusz Cieszyński podkreślił, że policja w pierwszej kolejności udziela pouczeń i upomnień. Mandaty lub nakładanie przez inspekcję sanitarną kar administracyjnych za brak maseczki na twarzy będą miały miejsce wyłącznie w ostateczności.

Wysokość mandatów ustalono na 500 zł, a kary administracyjnej – od 5 do nawet 30 tysięcy zł. Wiceminister zaapelował do Polaków, aby "nie demonizowali" nakładania kar za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

bEEhNaTH

To nie jest tak, że te zakazy służą temu, aby państwo w jakikolwiek sposób wzbogaciło się na takich karach. Tylko służą przede wszystkim temu, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa i służą temu, abyśmy jako społeczeństwo jak najszybciej stopniowo – ale tak szybko, jak to tylko będzie możliwe – "odmrażali" poszczególne części gospodarki i życia społecznego – powiedział wiceminister Janusz Cieszyński w wywiadzie dla Wirtualnej Polski.

Zobacz także: Zobacz też: Rząd zapewni darmowe maseczki? Wiceminister zabrał głos

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEEhNaTN

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEEhNaUi
KOMENTARZE
(76)
pieknie
rok temu
w koisku ul. conrada 6a warszawa nie nosi sie maseczek
Goldengecko
rok temu
Jeszcze rozumiem jak ktoś nie nosi maseczki ale jak ktoś Nosi ją na Brodzie tu powinien być zdecydowanie mandat nie sobie taka na p... założy maseczkę nie na brodę
Ksiaa
rok temu
W służbie nowy kodeks pracy lekarze prowadzili
bEEhNaUj
monik
rok temu
Mam sklep. Nie wszyscy klienci "mają ochotę" nosić maseczkę. Czy mogę zabronić wejścia do sklepu takiemu klientowi ? Jeden z nich odpowiedział mi, że nie wpuszczenie do sklepu bez maseczki to forma dyskryminacji. Jak to jest z tymi karami. Tylko osoba bez maseczki ją dostaje, czy też obsługa sklepu, że pozwala wejść bez zasłoniętej twarzy. Nie nadążam już w gąszczu tych chorych przepisów
Ehe
rok temu
Nie ma nakazu noszenia maseczek zasłaniających nos i usta. Jest nakaz tego żeby mieć poprostu zasłonięte usta i nos. Może być to nawet przewiązanie szalikiem bądź chustą czy czymkolwiek - jak zwykle rzetelnie :')
asd
rok temu
Sanepid będzie czekał przed skrzynkami pocztowymi i nakładał kary na wyborców wysyłających swój głos bez maseczki. W końcu trzeba łatać dziurę budżetową.
kolikant02
rok temu
WHO Noszic makeczki moga tylko chorzy .Zdrowi nie powini nosic maseczek ,moga szkodzic zdrowiu.Klamia ,nekaja nas!
mat
rok temu
znajomy z sanepidu twierdzi ze maja karac jak naczesciej. Komu tu wierzyc?
ALA
rok temu
Tona masek chińskich kosztuje 250$ a sprzedają na sztuki
Moj nick
rok temu
Jesli maseczki zalatwiaja sprawe, dlaczego cokolwiek bylo zamrozone? Maska i do pracy, szkoly czy na silownie. A jesli nie zalatwiaja, to po jakie licho ta sciema z ich zakladaniem? Znow szwagier ma sie dorobic?
SalemMalejkum
rok temu
islam nam wprowadzają. Przy takich temperaturach już jest ciężko a co będzie jak przyjdzie 30 stopni. Szumowiński zapowiedział,że czekamy na szczepionki- pierwszy kontener dla wszystkich posłów proponuję
Ana
rok temu
Niewolnik chodzi w kagańcu! Wolny człowiek chodzi w czym chce i gdzie chce!
CWL
rok temu
Dlaczego policja w samochodach jeżdzi bez maseczek !!! Czy mieszkają pod jednym adresem !!!
bEEhNaUb
człowiek
rok temu
milicjanty bedą sie wykazywać, z naszych podatków!!!!!!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić