o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Kary za brak maseczki na twarzy. Kto zapłaci mandat? Czy da się uniknąć kary?

76
Podziel się

Rząd nałożył na obywateli nakaz noszenia maseczek osłaniających nos i usta. Pojawiły się pierwsze wątpliwości, czy brak zaleconej ochrony będzie pociągał za sobą konsekwencje prawne. Wyjaśniamy, co może grozić w razie nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Kary za brak maseczki na twarzy. Kto zapłaci mandat? Czy da się uniknąć kary?
(Getty Images, Stanislav Krasilnikov)
bDoZfqiJ

Wirtualna Polska przeprowadziła wywiad z Januszem Cieszyńskim. Wiceminister zdrowia wyjaśnił, czy w rozporządzeniu odnośnie obowiązku noszenia maseczek pojawiły się informacje co do kary, która grozi za brak osłony.

Koronawirus w Polsce: jakie kary grożą za brak maseczki na twarzy?

Janusz Cieszyński podkreślił, że policja w pierwszej kolejności udziela pouczeń i upomnień. Mandaty lub nakładanie przez inspekcję sanitarną kar administracyjnych za brak maseczki na twarzy będą miały miejsce wyłącznie w ostateczności.

Wysokość mandatów ustalono na 500 zł, a kary administracyjnej – od 5 do nawet 30 tysięcy zł. Wiceminister zaapelował do Polaków, aby "nie demonizowali" nakładania kar za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

bDoZfqiL

To nie jest tak, że te zakazy służą temu, aby państwo w jakikolwiek sposób wzbogaciło się na takich karach. Tylko służą przede wszystkim temu, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa i służą temu, abyśmy jako społeczeństwo jak najszybciej stopniowo – ale tak szybko, jak to tylko będzie możliwe – "odmrażali" poszczególne części gospodarki i życia społecznego – powiedział wiceminister Janusz Cieszyński w wywiadzie dla Wirtualnej Polski.

Zobacz także: Zobacz też: Rząd zapewni darmowe maseczki? Wiceminister zabrał głos

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDoZfqjm
KOMENTARZE
(76)
Obiektywny.
8 miesięcy temu
Jak przyjdą upały to w tych maseczkach się podusimy.
Dudek
8 miesięcy temu
A pracownicy sanepidu mówią, że dostali nakaz karać jak najsurowiej...
Hobo
8 miesięcy temu
Załóżmy że hipotetycznie jestem osobą bezdomną a co za tym idzie bezrobotną, czy to znaczy że mam zakopać się pod ziemię bo nie mam maseczki ?
bDoZfqjn
ggggggggg
8 miesięcy temu
Ciekaw jestem, jak długo Ci rządzący mądrale będą chodzili w tych maseczkach. Może się w końcu poduszą.
Przemek
8 miesięcy temu
Szanowni Państwo. Trochę mnie irytuje podejście "mądrego pana" który w "tv" daje sprzeczne informację na temat bezpieczeństwa Polaków. Poprzez zakrywanie jamy ustnej jakimś materiałem doprowadzamy do własnego zagrożenia zdrowia. Wydychając, zatrzymujesz częściowo wyziewy na maseczce a nastepnie musisz wziąć wdech, czyli wdychając i wydychając zbierasz na materiale który masz na twarzy, zarazki,oraz toksyny z powietrza, które jak informują nas od lat media w TV jest bardzo zanieczyszczone. Materiał który jest na twarzy robi się po kilkunastu minutach wilgotny, a to są idealne warunki do hodowli przeróżnych bakterii i do kumulacji wirusów( sezon grypy itp. ) Nawet chirurg podczas dłuższej operacji musi wymienić maseczkę,dla własnego zdrowia i operowanego. Zastanówcie się i zasięgnijcie żetelnej informacji na ten temat. pewie zabrzmię terza jak reklama :) Ale czy wasz telewizor zawsze mówi prawdę??? Nie ma na świecie żadnego stworzenia, które z natury ma zakryty układ oddechowy, przymusowe zakrywanie twarzy przez dłuższy czas spowoduje że szybciej zachorujemy na inne choroby układu oddechowego niż na Covid-19. P.S. osoby które są za ( przymusowym zakrywaniem twarzy) życzę smacznego.
Najnowsze komentarze (76)
pieknie
4 miesiące temu
w koisku ul. conrada 6a warszawa nie nosi sie maseczek
Goldengecko
6 miesięcy temu
Jeszcze rozumiem jak ktoś nie nosi maseczki ale jak ktoś Nosi ją na Brodzie tu powinien być zdecydowanie mandat nie sobie taka na p... założy maseczkę nie na brodę
Ksiaa
6 miesięcy temu
W służbie nowy kodeks pracy lekarze prowadzili
monik
8 miesięcy temu
Mam sklep. Nie wszyscy klienci "mają ochotę" nosić maseczkę. Czy mogę zabronić wejścia do sklepu takiemu klientowi ? Jeden z nich odpowiedział mi, że nie wpuszczenie do sklepu bez maseczki to forma dyskryminacji. Jak to jest z tymi karami. Tylko osoba bez maseczki ją dostaje, czy też obsługa sklepu, że pozwala wejść bez zasłoniętej twarzy. Nie nadążam już w gąszczu tych chorych przepisów
Ehe
8 miesięcy temu
Nie ma nakazu noszenia maseczek zasłaniających nos i usta. Jest nakaz tego żeby mieć poprostu zasłonięte usta i nos. Może być to nawet przewiązanie szalikiem bądź chustą czy czymkolwiek - jak zwykle rzetelnie :')
asd
8 miesięcy temu
Sanepid będzie czekał przed skrzynkami pocztowymi i nakładał kary na wyborców wysyłających swój głos bez maseczki. W końcu trzeba łatać dziurę budżetową.
kolikant02
8 miesięcy temu
WHO Noszic makeczki moga tylko chorzy .Zdrowi nie powini nosic maseczek ,moga szkodzic zdrowiu.Klamia ,nekaja nas!
mat
8 miesięcy temu
znajomy z sanepidu twierdzi ze maja karac jak naczesciej. Komu tu wierzyc?
bDoZfqjf
ALA
8 miesięcy temu
Tona masek chińskich kosztuje 250$ a sprzedają na sztuki
Moj nick
8 miesięcy temu
Jesli maseczki zalatwiaja sprawe, dlaczego cokolwiek bylo zamrozone? Maska i do pracy, szkoly czy na silownie. A jesli nie zalatwiaja, to po jakie licho ta sciema z ich zakladaniem? Znow szwagier ma sie dorobic?
SalemMalejkum
8 miesięcy temu
islam nam wprowadzają. Przy takich temperaturach już jest ciężko a co będzie jak przyjdzie 30 stopni. Szumowiński zapowiedział,że czekamy na szczepionki- pierwszy kontener dla wszystkich posłów proponuję
Ana
8 miesięcy temu
Niewolnik chodzi w kagańcu! Wolny człowiek chodzi w czym chce i gdzie chce!
CWL
8 miesięcy temu
Dlaczego policja w samochodach jeżdzi bez maseczek !!! Czy mieszkają pod jednym adresem !!!
człowiek
8 miesięcy temu
milicjanty bedą sie wykazywać, z naszych podatków!!!!!!!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić