Kary za brak maseczki na twarzy. Kto zapłaci mandat? Czy da się uniknąć kary?

132

Rząd nałożył na obywateli nakaz noszenia maseczek osłaniających nos i usta. Pojawiły się pierwsze wątpliwości, czy brak zaleconej ochrony będzie pociągał za sobą konsekwencje prawne. Wyjaśniamy, co może grozić w razie nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Kary za brak maseczki na twarzy. Kto zapłaci mandat? Czy da się uniknąć kary?
(Getty Images, Stanislav Krasilnikov)

Wirtualna Polska przeprowadziła wywiad z Januszem Cieszyńskim. Wiceminister zdrowia wyjaśnił, czy w rozporządzeniu odnośnie obowiązku noszenia maseczek pojawiły się informacje co do kary, która grozi za brak osłony.

Koronawirus w Polsce: jakie kary grożą za brak maseczki na twarzy?

Janusz Cieszyński podkreślił, że policja w pierwszej kolejności udziela pouczeń i upomnień. Mandaty lub nakładanie przez inspekcję sanitarną kar administracyjnych za brak maseczki na twarzy będą miały miejsce wyłącznie w ostateczności.

Wysokość mandatów ustalono na 500 zł, a kary administracyjnej – od 5 do nawet 30 tysięcy zł. Wiceminister zaapelował do Polaków, aby "nie demonizowali" nakładania kar za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

To nie jest tak, że te zakazy służą temu, aby państwo w jakikolwiek sposób wzbogaciło się na takich karach. Tylko służą przede wszystkim temu, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa i służą temu, abyśmy jako społeczeństwo jak najszybciej stopniowo – ale tak szybko, jak to tylko będzie możliwe – "odmrażali" poszczególne części gospodarki i życia społecznego – powiedział wiceminister Janusz Cieszyński w wywiadzie dla Wirtualnej Polski.

Zobacz także: Zobacz też: Rząd zapewni darmowe maseczki? Wiceminister zabrał głos

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić