Karolina Woźniak| 

Pożar w Czarnobylu. Państwowa Agencja Atomistyki apeluje do Polaków

140

Od 4 kwietnia w Czarnobylu szalał pożar, który rozprzestrzenił się w zamkniętej strefie wokół elektrowni atomowej. Strażakom udało się jednak opanować sytuację, ale większość osób obawia się skutków, które mógł nieść za sobą ogień. Państwowa Agencja Atomistyki zdecydowała się zabrać głos w tej sprawie.

Pożar w Czarnobylu. Państwowa Agencja Atomistyki zabrała głos
Pożar w Czarnobylu. Państwowa Agencja Atomistyki zabrała głos (Getty Images, Anadolu Agency )

W tej chwili nie ma otwartego ognia. Występuje jedynie miejscowe tlenie się ściółki w niektórych miejscach – przekazał Anton Geraszczenko, wiceminister Spraw Wewnętrznych Ukrainy.

Po wybuchu reaktora w Czarnobylu w 1986 roku wokół elektrowni znalazł się promieniotwórczy cez-137. Niektórzy obawiali się, że podczas pożaru radioaktywny pierwiastek razem z dymem przedostanie się do atmosfery i później spadnie w miejscach zamieszkanych przez ludzi.

Pożar w Czarnobylu. Państwowa Agencja Atomistyki zabrała głos

Połowa cezu-137 uwolnionego w trakcie awarii w Czarnobylu już zniknęła, jednak druga połowa wciąż znajduje się w środowisku. Nie obserwujemy jednak zwiększenia mocy dawki promieniowania, która mogłaby świadczyć o zwiększeniu ilości promieniotwórczego cezu w powietrzu na obszarze Polski - poinformowała Państwowa Agencja Atomisityki.

Ukraińcy zaczęli na własną rękę zażywać tzw. płyn Lugola. Robiono to w obawie przed promieniowaniem wywołanym ostatnim pożarem by przeciwdziałać skutkom ewentualnego skażenia powietrza radioaktywnymi izotopami. Jak podaje Agencja Atomistyczna, nie ma jednak takiej potrzeby i jest to zbędna panika.

Państwowa Agencja Atomistyki zwróciła się również do Polaków. Jak podali w oświadczeniu, "sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie, jak również nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". Dodano także, że nie ma potrzeby "przyjmowania preparatów ze stabilnym jodem (w tym tzw. płyn Lugola)".

Zobacz także: Zobacz także: Radioaktywny pożar. Niepokojące informacje z Czarnobyla

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić