Wróć na
Karolina Woźniak
|

Pożar w Czarnobylu. Państwowa Agencja Atomistyki apeluje do Polaków

81
Podziel się

Od 4 kwietnia w Czarnobylu szalał pożar, który rozprzestrzenił się w zamkniętej strefie wokół elektrowni atomowej. Strażakom udało się jednak opanować sytuację, ale większość osób obawia się skutków, które mógł nieść za sobą ogień. Państwowa Agencja Atomistyki zdecydowała się zabrać głos w tej sprawie.

Pożar w Czarnobylu. Państwowa Agencja Atomistyki zabrała głos
Pożar w Czarnobylu. Państwowa Agencja Atomistyki zabrała głos (Getty Images, Anadolu Agency )
bCZnxlGZ

W tej chwili nie ma otwartego ognia. Występuje jedynie miejscowe tlenie się ściółki w niektórych miejscach – przekazał Anton Geraszczenko, wiceminister Spraw Wewnętrznych Ukrainy.

Po wybuchu reaktora w Czarnobylu w 1986 roku wokół elektrowni znalazł się promieniotwórczy cez-137. Niektórzy obawiali się, że podczas pożaru radioaktywny pierwiastek razem z dymem przedostanie się do atmosfery i później spadnie w miejscach zamieszkanych przez ludzi.

Pożar w Czarnobylu. Państwowa Agencja Atomistyki zabrała głos

Połowa cezu-137 uwolnionego w trakcie awarii w Czarnobylu już zniknęła, jednak druga połowa wciąż znajduje się w środowisku. Nie obserwujemy jednak zwiększenia mocy dawki promieniowania, która mogłaby świadczyć o zwiększeniu ilości promieniotwórczego cezu w powietrzu na obszarze Polski - poinformowała Państwowa Agencja Atomisityki.

bCZnxlHb

Ukraińcy zaczęli na własną rękę zażywać tzw. płyn Lugola. Robiono to w obawie przed promieniowaniem wywołanym ostatnim pożarem by przeciwdziałać skutkom ewentualnego skażenia powietrza radioaktywnymi izotopami. Jak podaje Agencja Atomistyczna, nie ma jednak takiej potrzeby i jest to zbędna panika.

Państwowa Agencja Atomistyki zwróciła się również do Polaków. Jak podali w oświadczeniu, "sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie, jak również nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". Dodano także, że nie ma potrzeby "przyjmowania preparatów ze stabilnym jodem (w tym tzw. płyn Lugola)".

Zobacz także: Radioaktywny pożar. Niepokojące informacje z Czarnobyla

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCZnxlHC
KOMENTARZE
(81)
Panter
5 miesięcy temu
Zarówno promieniotwórczy jod 131 jak i cez 137 zostały wyemitowane do środowiska w trakcie katastrofy w Czarnobylskiej elektrowni jądrowej. Po prostu ich ilości w środowisku zmieniają się w różnym tempie. Ilości każdej substancji promieniotwórczej zanikają stopniowo. Im więcej czasu mija, tym mniej danej substancji występuje. Charakterystyczną wielkością, którą określa się tempo takiego zaniku, jest okres połowicznego rozpadu. Jest to czas, po którym ilość substancji promieniotwórczej zmniejsza się o połowę. Jod 131 ma bardzo krótki okres połowicznego rozpadu, tj. ok. 8 dni. Oznacza to, że po 8 dniach w środowisku pozostaje połowa jego pierwotnej ilości, po 16 dniach – jedna czwarta, a po roku – zaledwie 0,000000000002% pierwotnej ilości. Obecnie jodu 131 wyemitowanego w wyniku katastrofy czarnobylskiej po prostu się nie obserwuje. Natomiast Cez 137 ma okres połowicznego rozpadu wynoszący ok. 30 lat. Stąd też nadal pozostaje on w środowisku, ale prowadzone przez PAA pomiary nie wskazują, by występował on w zwiększonej ilości nad Polską w wyniku ostatnich pożarów lasów na terenie Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia, a na pewno nie ma konieczności podejmowania na terenie Polski żadnych działań profilaktycznych. Ponadto należy zauważyć, że podawanie preparatów ze stabilnym jodem ma zastosowanie tylko i wyłącznie w sytuacji, w której może wystąpić narażenie człowieka na promieniotwórcze izotopy jodu (szczególnie I-131). W przeciwieństwie do promieniotwórczego jodu, cez-137 nie kumuluje się w tarczycy, przez co nie powoduje istotnego narażenia tego narządu na promieniowanie jonizujące.
hmdk
5 miesięcy temu
Gdyby nie Finowie to do dzis bysmy nie wiedzieli zebyla jakas awaria Po awarii elektrowni wszysto poszlo w kierunku Finlandii tam juz Finom urzadzenia zaczely pokazywac radioaktywnosc ZSRR zaczelo sie wypierac pozniej przyznali sie za maja awarie Ciekawe co by bylo jak by wszystko poszlo w kierunku Polski
paranoja
5 miesięcy temu
To jak z maseczkami. Pisali, że szkodzą, zanim nie sprowadzili z Chin 450 ton sprzętu. Teraz już są obowiązkowe.
bCZnxlHD
456
5 miesięcy temu
Czyli, że póki co, monitorujemy. Coś mi to przypomina
No
5 miesięcy temu
Jak mówią że wszystko ok to znaczy że jest źle, oj kiepsko widzę świat
Najnowsze komentarze (81)
darek
5 miesięcy temu
pani Karolina Woźniak. niech pani nie gada głupot w tytule. o czym APELUJE pas?. ty porąbana. ja do ciebie apeluje. nie gadaj głupot.
Radio
5 miesięcy temu
Radar pogodowy pokazuje, że wiatr idzie w naszą stronę. Przzed świętami gdzie pełno ludzi zakupy robiło w marketach, maseczek nie trzeba było nosić. Nagle po świętach nakaz noszenia maseczek. Dziwne.
Trew
5 miesięcy temu
Z tymi Ukraińcy mi same kłopoty nawet pożaru nie potrafią ugasić
Xxx
5 miesięcy temu
Jak mówią że jest w normie to napewno są przekroczenia.Po katastrofie też nic się nie działo.Dobrze że deszczu nie ma to może ten syf poleci dalej.
DEOI
5 miesięcy temu
czarnobyl to bomba kazda ingerencja to skutki trwale i uboczne dla zycia a ogien moze byc wspolczynnikiem zlego promieniowania-to skansen zagldy i takim pozostanie na setki lat
Zuza
5 miesięcy temu
W Niemczech też maseczek nie ma w sprzedaży, dziwne prawda? I nie wprowadzają konieczności noszenia maseczek bo nie mają w zapasie, a taki bogaty kraj uwielbiany przez rudego
BLIKSTR
5 miesięcy temu
Dlaczego od wczoraj w żadnej z aptek nie można kupić roztworu wodnego jodu? Produkt ten jest zablokowany?
Poli
5 miesięcy temu
I tak nam nie powie nikt prawdy .
bCZnxlHv
Hania
5 miesięcy temu
Wszystkich będą szczepić czipami. Brońcie się bo wkrótce wyginiecie.
tragiedia
5 miesięcy temu
Histeria kazdego dnia
Tomaszek
5 miesięcy temu
1) Wirus z Chin miał się do Polski nie dostać. 2) W 1986 gdyby nie Szwedzi to nie wiedzieliśmy o chmurze pary radioaktywnej. 3) Na Ukrainie spadł deszcz i gasi to co się tam paliło,radar pogody pokazuje wiatr w stronę Polski. Komu tu wierzyć?
GOŚĆ
5 miesięcy temu
Zlikwidować!!! Tym bardziej, że jak zwykle człowiek posiada coś nad czym kompletnie nie Panuje.. Po co wojny, niszczą samych siebie, ludzkość!!!
0505
5 miesięcy temu
Pewne nacje powinny mieć zabroniony dostęp do pewnych technologii...
MAREK
5 miesięcy temu
Oczywiscie pani KAROLINA WOZNIAK klamie za to jej placa
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić