Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Karolina Woźniak
|

Pożar w Czarnobylu. Państwowa Agencja Atomistyki apeluje do Polaków

83
Podziel się:

Od 4 kwietnia w Czarnobylu szalał pożar, który rozprzestrzenił się w zamkniętej strefie wokół elektrowni atomowej. Strażakom udało się jednak opanować sytuację, ale większość osób obawia się skutków, które mógł nieść za sobą ogień. Państwowa Agencja Atomistyki zdecydowała się zabrać głos w tej sprawie.

Pożar w Czarnobylu. Państwowa Agencja Atomistyki zabrała głos
Pożar w Czarnobylu. Państwowa Agencja Atomistyki zabrała głos (Getty Images, Anadolu Agency )

W tej chwili nie ma otwartego ognia. Występuje jedynie miejscowe tlenie się ściółki w niektórych miejscach – przekazał Anton Geraszczenko, wiceminister Spraw Wewnętrznych Ukrainy.

Po wybuchu reaktora w Czarnobylu w 1986 roku wokół elektrowni znalazł się promieniotwórczy cez-137. Niektórzy obawiali się, że podczas pożaru radioaktywny pierwiastek razem z dymem przedostanie się do atmosfery i później spadnie w miejscach zamieszkanych przez ludzi.

Pożar w Czarnobylu. Państwowa Agencja Atomistyki zabrała głos

Połowa cezu-137 uwolnionego w trakcie awarii w Czarnobylu już zniknęła, jednak druga połowa wciąż znajduje się w środowisku. Nie obserwujemy jednak zwiększenia mocy dawki promieniowania, która mogłaby świadczyć o zwiększeniu ilości promieniotwórczego cezu w powietrzu na obszarze Polski - poinformowała Państwowa Agencja Atomisityki.

Ukraińcy zaczęli na własną rękę zażywać tzw. płyn Lugola. Robiono to w obawie przed promieniowaniem wywołanym ostatnim pożarem by przeciwdziałać skutkom ewentualnego skażenia powietrza radioaktywnymi izotopami. Jak podaje Agencja Atomistyczna, nie ma jednak takiej potrzeby i jest to zbędna panika.

Państwowa Agencja Atomistyki zwróciła się również do Polaków. Jak podali w oświadczeniu, "sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie, jak również nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". Dodano także, że nie ma potrzeby "przyjmowania preparatów ze stabilnym jodem (w tym tzw. płyn Lugola)".

Zobacz także: Zobacz także: Radioaktywny pożar. Niepokojące informacje z Czarnobyla

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(83)
Adam
2 lata temu
,, nieść za sobą ogień" Nieść ze sobą ogień poprawnie Karolina !!!
Lejka Czora
2 lata temu
Profesor Zawodny w 2001 roku mówił mi, że w Czarnobylu śmierci były spowodowane źle prowadzoną akcją opanowywania sytuacji Sprawdziłem jego rerlację i pojechałem do Czarnobyla w 2008. Zieleń kwitnie a zwierzyna zdrowa. Jelenie jak byki a dziki nie chcą ustepować z drogi. Cały szereg domów opuszczonych ale i dużo mieszkańców wokół. Nie wszyscy wychodzą bo się boką natrętów. Już po 2014 roku jeżdże tam na urlop. Ryby w prypeci takie, że dla bezpieczeństwa wiążę się do wierzby na brzegu,
darek
3 lata temu
pani Karolina Woźniak. niech pani nie gada głupot w tytule. o czym APELUJE pas?. ty porąbana. ja do ciebie apeluje. nie gadaj głupot.
Radio
3 lata temu
Radar pogodowy pokazuje, że wiatr idzie w naszą stronę. Przzed świętami gdzie pełno ludzi zakupy robiło w marketach, maseczek nie trzeba było nosić. Nagle po świętach nakaz noszenia maseczek. Dziwne.
Trew
3 lata temu
Z tymi Ukraińcy mi same kłopoty nawet pożaru nie potrafią ugasić
Xxx
3 lata temu
Jak mówią że jest w normie to napewno są przekroczenia.Po katastrofie też nic się nie działo.Dobrze że deszczu nie ma to może ten syf poleci dalej.
DEOI
3 lata temu
czarnobyl to bomba kazda ingerencja to skutki trwale i uboczne dla zycia a ogien moze byc wspolczynnikiem zlego promieniowania-to skansen zagldy i takim pozostanie na setki lat
Zuza
3 lata temu
W Niemczech też maseczek nie ma w sprzedaży, dziwne prawda? I nie wprowadzają konieczności noszenia maseczek bo nie mają w zapasie, a taki bogaty kraj uwielbiany przez rudego
BLIKSTR
3 lata temu
Dlaczego od wczoraj w żadnej z aptek nie można kupić roztworu wodnego jodu? Produkt ten jest zablokowany?
Poli
3 lata temu
I tak nam nie powie nikt prawdy .
Hania
3 lata temu
Wszystkich będą szczepić czipami. Brońcie się bo wkrótce wyginiecie.
tragiedia
3 lata temu
Histeria kazdego dnia
Tomaszek
3 lata temu
1) Wirus z Chin miał się do Polski nie dostać. 2) W 1986 gdyby nie Szwedzi to nie wiedzieliśmy o chmurze pary radioaktywnej. 3) Na Ukrainie spadł deszcz i gasi to co się tam paliło,radar pogody pokazuje wiatr w stronę Polski. Komu tu wierzyć?
GOŚĆ
3 lata temu
Zlikwidować!!! Tym bardziej, że jak zwykle człowiek posiada coś nad czym kompletnie nie Panuje.. Po co wojny, niszczą samych siebie, ludzkość!!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić