Aleksander Sławiński| 
aktualizacja 

Katowice. Marokańczyk uniewinniony od zarzutu działania w ISIS

7

W Katowicach sąd apelacyjny uniewinnił obywatela Maroka, Mourada T. od zarzutu przynależności do Państwa Islamskiego. Wcześniej wyrok skazujący wydał w tej sprawie sąd pierwszej instancji.

Katowice. Marokańczyk uniewinniony od zarzutu działania w ISIS
(Agencja FORUM, Arkadiusz Lawrywianiec)

Katowicki sąd apelacyjny uznał, że nie istnieją wystarczające dowody na działalność Mourada T. w strukturach Państwa Islamskiego. Uchylił tym samym wyrok Sądu Okręgowego w Katowicach, który w marcu 2019 roku, skazał go na 8 lat więzienia.

Mourad T. został zatrzymany przez ABW we wrześniu 2016 roku w Rybniku, gdzie mieszkał z żoną Polką. Według prokuratury, Marokańczyk miał być zwiadowcą ISIS i informować na których trasach można się bezpiecznie poruszać (zwłaszcza na tzw. szlaku bałkańskim) oraz informować o tym, na ile w różnych krajach szczegółowe są kontrole wobec imigrantów.

Według prokuratury, Mourad T. miał być pierwszym mieszkańcem Polski, który współpracował z wysoko postawionymi osobami w ISIS. Podczas pobytu w Grecji, mężczyzna miał poznać Abdelhamida Abaaouda, który był odpowiedzialny za sprowadzanie terrorystów do Europy oraz nieudany zamach na pociąg relacji Amsterdam-Thalys. Abaaoud został zastrzelony przez francuską policję w listopadzie 2015 roku.

Oskarżony o terroryzm

Oskarżony od samego początku nie przyznawał się do winy. Również po wydaniu wyroku przysiągł, że nigdy nie miał nic wspólnego z terroryzmem. Obrona powinna więc złożyć apelację od wyroku.

Sąd Apelacyjny stwierdził, że wcześniejszy wyrok zapadł wyłącznie na podstawie poszlak, takich, jak zdjęcia i zapisy rozmów z osobami, które potem okazały się członkami ISIS. Nie jest też wykluczone, że prowadzone przez niego rozmowy mogły pomóc im w działaniach, lecz bez świadomości oskarżonego.

Sąd uznał, że nie jest wykluczona taka interpretacja tych poszlak, że pan T. co prawda spotkał się z osobami, które - jak się później okazało - należały do Państwa Islamskiego, ale sam do tej organizacji nie należał, a nawet mógł nie wiedzieć, że te osoby związane są z organizacją terrorystyczną - powiedział PAP rzecznik SA Robert Kirejew.

Marokańczyk został uznany winnym wyłącznie drobniejszych przestępstw - posiadania niewielkiej ilości narkotyków oraz posługiwania się dokumentem z nieprawdziwymi danymi. Za oba przestępstwa Mourad T. został skazany na 1,5 roku więzienia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić