aktualizacja 

Kazachstan. Kula ognia nad miastem Arys. Masowa ucieczka po serii eksplozji

16

Miastem Arys na południu Kazachstanu wstrząsnęła w poniedziałek rano seria potężnych eksplozji. Na niebie pojawiła się kula ognia przypominająca atomowego grzyba. Władze zarządziły ewakuację miasta, w którym żyje ponad 40 tys. ludzi.

Kazachstan. Kula ognia nad miastem Arys. Masowa ucieczka po serii eksplozji
(Youtube.com)

W całym regionie Kazachstanu ogłoszono alarm. Na nagraniach widać uciekających z miasta Arys ludzi. Część porusza się samochodami, inni biegną lub idą. Jeden ze świadków relacjonuje, że huk był taki, jakby spadła bomba.

Pierwszy wybuch miał miejsce ok. godz. 9:20 w arsenale wojskowym. Ministerstwo obrony Kazachstanu poinformowało, że wybuchł pożar i w efekcie doszło do eksplozji przechowywanej tam broni. W wydanym komunikacie stwierdzono, że wojsko próbuje zminimalizować skutki zdarzenia.

Pełna mobilizacja. Akim Turkiestanu oświadczył, że "mobilizacja trwa we wszystkich regionach". Ogłosił alarm i zarządził ewakuację mieszkańców. Nie ma na razie informacji o rannych ani zabitych. Nieznana jest też przyczyna pożaru.

Ewakuacja miasta jest konieczna. Kolumny poruszają się we wszystkich kierunkach. Specjalne pojazdy będą zabierać ludzi do zorganizowanych obozów – oświadczył Akim, którego cytuje azattyq.org.

Kolejny incydent w Arys. W 2015 roku w mieście doszło do innej eksplozji, która była tragiczna w skutkach. Zginęła wtedy jedna osoba. Do wybuchu doszło podczas usuwania amunicji. W 2009 roku natomiast miał miejsce wybuch amunicji w magazynie oddalonym dwa kilometry od miasta. Zginęły wtedy 4 osoby, a 16 zostało rannych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz też: Detonacja pierwszej atomówki. Unikatowe nagranie
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić