Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Korea Północna podniosła alarm. Kim Dzong Un zamknął granice

160

Korea Północna podjęła trudną decyzję. Kim Dzong Un i jego doradcy postanowili zawiesić możliwość podróży turystycznych do Korei Północnej. To środek zapobiegawczy, który ma uchronić obywateli przed epidemią. Chodzi o rozprzestrzenianie się koronawirusa w Chinach.

Korea Północna podniosła alarm. Kim Dzong Un zamknął granice
(East News, KCNA via KNS/Associated Press)

Sprawę nagłośniło jedno z chińskich biur podróży. We wtorek 21 stycznia grupa turystów próbowała przekroczyć granicę w Sinuiju.Chińczycy zostali jednak cofnięci z powodu obawy, że ich obecność może przyczynić się do rozprzestrzenienia w Korei Północnej koronawirusa.

Jak informuje "NK News", środki zapobiegawcze zostaną w pełni wprowadzone w środę 22 stycznia. Zawieszenie przemysłu turystycznego to spore poświęcenie dla rządu Korei Północnej. Od 2018 roku ta gałąź gospodarki rozwija się wyjątkowo prężnie.

Zobacz też: Popis jeździectwa Kim Dzong Una

"Chosun Ilbo" podaje, że aż 90 proc. turystów stanowią Chińczycy. Według statystyk Generalnego Biura Orientacji Turystycznej tylko w 2019 roku do Korei Północnej przyjechało ich aż milion. Mimo że rząd odmawia ujawnienia wysokości dochodów z turystyki, bez wątpienia państwowy budżet odczuje zakaz.

To nie pierwszy raz, kiedy Kim Dzong Un wprowadza takie rozporządzenie. Według ustaleń "NK News" w 2015 roku wszyscy turyści musieli przejść obowiązkową czteromiesięczną kwarantannę. Nakaz objął nawet rodowitych Koreańczyków, którzy wracali do kraju z zagranicznych delegacji.

Do zawieszenia turystyki doszło także w 2003 roku. Na wprowadzenie ograniczeń zdecydowano się w związku z epidemią wirusa SARS.

Kim Dzong Un ma wiele powódów, by zawiesić przemysł turystyczny. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że do dziś w Korei Północnej tylko nieliczni obywatele mają dostęp do opieki medycznej na wysokim poziomie. Autorzy raportu "Badanie Zdrowia Publicznego" z 2019 roku wyrazili obawę, że Korea Północna w najmniejszym stopniu nie jest gotowa na wybuch poważnej epidemii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić