Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Koronawirus. Chiński rząd wiedział o pandemii, ale nie ogłaszał tego przez 6 dni

135

Przez 6 kluczowych dni Chiny nie ostrzegały społeczeństwa przed prawdopodobną pandemią. Urzędnicy mieli ustalić potajemnie, że światu grozi niebezpieczeństwo z powodu nowego koronawirusa. W tym samym czasie nie wprowadzono nigdzie żadnych ograniczeń, miliony ludzi wciąż podróżowało po świecie, a w samych Chinach świętowano Nowy Rok.

Koronawirus. Chiński rząd wiedział o pandemii, ale nie ogłaszał tego przez 6 dni

Prezydent Xi Jinping ostrzegł o prawdopodobnej pandemii 20 stycznia. Ale do tego czasu ponad 3 tys. osób zostało zakażonych nowym koronawirusem. Władze Chin miały przez 6 wcześniejszych dni ukrywać ustalenia ekspertów co do rozwoju epidemii. Według Associated Press, istnieją dokumenty potwierdzające, że prezydent już 14 stycznia brał udział w spotkaniu w tej sprawie.

To kolejne zaniechanie chińskich władz, które wyszło na jaw. Milczenie w sprawie choroby nastąpiło w krytycznym momencie, kiedy liczba zakażonych w Chinach dramatycznie rosła, a nie wprowadzono żadnych poważnych zakazów i ograniczeń.

To jest ogromny błąd. Gdyby podjęli działania sześć dni wcześniej, pacjentów byłoby znacznie mniej, a zaplecze medyczne byłoby wystarczające. Moglibyśmy uniknąć zawalenia się systemu medycznego Wuhan - powiedział Zuo-Feng Zhang, epidemiolog z University of California w Los Angeles.

Zobacz także: Zobacz także: Test na koronawirusa "Drive&Go-Thru". Takich miejsc w Polsce będzie więcej

Eksperci twierdzą, że nie było żadnych przeciwwskazań aby nie informować ludzi o kryzysie. Za wszystkim stoi prawdopodobnie rygorystyczna kontrola informacji w Chinach, biurokracja i chęć uniknięcia ogólnokrajowej paniki. W tym czasie kilku lekarzy z Wuhan, którzy ostrzegali przed wirusem zostało ukaranych.

Chiński rząd wielokrotnie zaprzeczał tłumieniu informacji. Od początku twierdzi, że natychmiast zgłosił wybuch epidemii Światowej Organizacji Zdrowia. Jednak dopiero pojawienie się pierwszych przypadków poza granicami kraju spowodowało, że prawda wyszła na jaw.

Obecnie na świecie odnotowano ponad 2 mln przypadków koronawirusa. Zmarło 130 tys. osób. W Polsce na chwilę obecną jest 7582 zakażeń i 286 zgonów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić