Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Kiedy koniec pandemii koronawirusa? "Rok to optymistyczne podejście"

127

Wiele wskazuje na to, że pandemia koronawirusa będzie nam towarzyszyć jeszcze przez długi czas. Prognozy doktora Pawła Grzesiowskiego, eksperta profilaktyki zakażeń, nie są optymistyczne.

Nie zanosi się na szybkie odejście pandemii koronawirusa
Nie zanosi się na szybkie odejście pandemii koronawirusa (Getty Images, NurPhoto)

Ostatnio minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił, że pandemia koronawirusa może potrwać jeszcze nawet rok. Do tej wypowiedzi odniósł się dr Paweł Grzesiowiski. Scenariusz epidemiologa zakłada, że wirus z chińskiego Wuhan zostanie z nami na dłużej.

Uważam, że rok to jest optymistyczne podejście. Minister Szumowski jest osobą o wyważonych sądach, a więc nie chce roztaczać wizji kilkuletniej przygody z koronawirusem. Ale wszelkie dane wskazują na to, że ten wirus pozostanie z nami dłużej - przyznał Grzesiowski w Polsat News.

Zobacz także: Maseczki obowiązkowe również w kościele? Jest odpowiedź

Ekspert argumentował, że jest to spowodowane właściwościami wirusa. - Jest to wirus na tyle łagodny, choć wszystkim nam się wydaje, że jest straszny, w związku z tym, jeśli taki wirus pojawia się w populacji, która nie ma odporności, to będzie w niej długo funkcjonował. Nikt z nas nie jest odporny, a wirus przenosi się od osoby do osoby - zaznaczył.

Koronawirus w Polsce. Noszenie maseczek będzie normą?

Grzesiowski zwrócił uwagę na to, że wirus zaatakował już cały świat, który nie choruje jednak w tym samym czasie. Może być zatem tak, że my pokonamy wirusową falę, ale nadal niebezpieczni będą dla nas przyjezdni z innych kontynentów. Epidemiolog powiedział, że należy nastawić się na to, że czeka nas życie z koronawirusem.

I dlatego musimy uruchomić normalnie funkcjonujący przemysł, gospodarkę i wszystkie inne dziedziny życia z tą właśnie świadomością, że wirus jest wśród nas. A więc maseczki staną się moim zdaniem już normalnym krajobrazem - stwierdził dr Paweł Grzesiowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić