Dagmara Smykla| 

Koronawirus. Hiszpanie wracają do pracy. Firmy nieprzygotowane

115

W poniedziałek część hiszpańskiego społeczeństwa po raz pierwszy od prawie miesiąca pójdzie do pracy. Rozluźnienie blokady obowiązuje niektóre branże, w tym przemysł i budownictwo. Tymczasem przytłaczająca większość hiszpańskich firm przyznaje, że nie posiada sprzętu ochronnego wymaganego przez rząd.

Koronawirus w Hiszpanii. Setki tysięcy wracają do pracy.
Koronawirus w Hiszpanii. Setki tysięcy wracają do pracy. (PAP)

W poniedziałek setki tysięcy Hiszpanów wracają do pracy. Rząd Pedro Sancheza pozwolił części społeczeństwa pracującej m.in. w przemyśle i budownictwie opuścić domową kwarantannę po dwóch tygodniach niemal całkowitej blokady. Osoby, które są w stanie pracować z domów, poproszono o pozostanie w nich.

Rząd nałożył dodatkowe obowiązki na firmy, które ruszą w poniedziałek. Pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia personelowi zapasu środków do dezynfekcji rąk, rękawiczek i masek ochronnych. Pracownicy muszą zachowywać między sobą przepisową odległość 2 metrów. To tylko niektóre z obostrzeń.

Jest tylko jeden problem. Mało która firma sprostała wymaganiom rządu. W dniu rozluźnienia blokady Confederación Española de Organizaciones Empresariales (CEOE) - zrzeszenie hiszpańskich pracodawców - przyznała, że przytłaczająca większość firm nie jest przygotowana na ochronę swoich pracowników według reguł sformowanych przez rząd - informuje dziennik "El Mundo".

Koronawirus. Rozluźnienie blokady, Hiszpanie wracają do pracy

Media ujawniły, że aż 95 proc. firm, które wznawiają pracę w poniedziałek, nie jest przygotowanych do ochrony swoich pracowników. CEOE twierdzi, że mimo zapewnień rządu firmy nie otrzymały wsparcia finansowego na zakup maseczek i innych wymaganych przez rząd środków ochrony osobistej. Instytucje państwowe apelują do ludzi, żeby nie opuszczali domów, jeśli nie są pewni, że pracodawca spełnił wszystkie wymogi bezpieczeństwa.

Koronawirus w Hiszpanii w liczbach. W kraju wykryto do tej pory 166 831 zakażonych koronawirusem, a 17 209 poniosło śmierć z powodu epidemii. Hiszpania jest obecnie drugim po USA państwem z największą liczbą chorych. W Stanach Zjednoczonych potwierdzono 557 571 przypadków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić