wb| 

Koronawirus. Hiszpania sięga po kolejny środek nadzwyczajny w walce z chorobą

354

Hiszpański rząd planuje wprowadzić kolejny, bardzo radykalny środek, który ma pomóc społeczeństwu w czasach epidemii koronawirusa. Na pomysł wpadła minister gospodarki, Nadia Calvino.

Hiszpański rząd sięga po kolejne radykalne środki w walce z koronawirusem
Hiszpański rząd sięga po kolejne radykalne środki w walce z koronawirusem (Getty Images, Jesus Hellin)

Rząd hiszpański planuje wprowadzić zmiany w funkcjonowaniu gospodarki kraju w trakcie epidemii koronawirusa. Rozpoczęcie przygotowań w tym zakresie potwierdziła Nadia Calvino, minister gospodarki. Udzieliła ona wywiadu dla telewizji La Sexta.

W państwie ma zostać wprowadzony dochód podstawowy. Byłyby to pieniądze wypłacane każdemu obywatelowi bezwarunkowo, przez z góry ustalony okres. Nad projektem pracuje obecnie resort przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji.

Praca jest skomplikowana i trwa na wielu frontach, ale pracujemy, aby osiągnąć cel najszybciej, jak to możliwe. Rząd podejmie wiele działań, aby nikogo nie zostawić samemu, począwszy od pracowników – powiedziała Calvino w trakcie wywiadu.

Plan zostanie wprowadzony stopniowo. Na sam początek hiszpański rząd planuje przeprowadzić program pilotażowy, który w późniejszych etapach ma zostać rozszerzony na cały kraj. Minister gospodarki nie wyklucza sytuacji, w której dochód podstawowy zostanie utrzymany już na stałe.

Koronawirus na świecie. Hiszpania walczy radykalnymi środkami

Bezwarunkowy dochód podstawowy będzie kolejnym zdecydowanym posunięciem władz w Madrycie. Pod koniec marca lewicowy rząd Pedra Sancheza wprowadził zakaz zwalniania pracowników z powodów epidemii. Według danych hiszpańskiego zakładu ubezpieczeń społecznych w marcu pracę straciło w Hiszpanii ponad 833 tys. osób, z czego ponad połowa z nich zatrudniona była na umowach czasowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić