o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jacek Dyrdak
|

Koronawirus. Lek przedmiotem sporu. Wielka kłótnia w Białym Domu

91
Podziel się

W pokoju dowodzenia w Białym Domu miała miejsce wielka kłótnia o lek, który rzekomo ma pomagać na koronawirusa. Tematem sporu była hydroksychlorochina. Amerykańskie media informują, że jeszcze nigdy w pokoju dowodzenia nie było takiej konfrontacji podczas rozmów o koronawirusie.

Koronawirus. Lek, o który kłócono się w Białym Domu, to hydroksychlorochina.
Koronawirus. Lek, o który kłócono się w Białym Domu, to hydroksychlorochina. (Getty Images, Sarah Silbiger)
bDyWsCet

Kłótnia w piwnicy zachodniego skrzydła Białego Domu - tam mieści się pokój dowodzenia - miała miejsce w sobotę. Zespół do walki z koronawirusem zebrał się tego dnia ok. godz. 21:30 lokalnego czasu (ok. 6:30 w Polsce). Główne miejsce przy stole zajął wiceprezydent USA Mike Pence.

Emocje zaczęły buzować pod koniec spotkania. Wtedy na tapecie pojawił się temat hydroksychlorochiny, leku stosowanego na malarię, który zdaniem prezydenta Donalda Trumpa może pomagać w walce z koronawirusem. Peter Navarro, doradca Trumpa ds. handlu, podniósł się z krzesła i rzucił na stół stertę dokumentów, rzekomo potwierdzających skuteczność leku.

Zobacz też: Co Andrzej Duda myśli o wyborach prezydenckich? "Milczy, nie może przeciwstawić się PiS"

bDyWsCev

W pokoju zawrzało. Przy stole siedział m.in. słynny immunolog Anthony Fauci, który stwierdził, że skuteczność hydroksychlorochiny jest "anegdotyczna". Immunolog podkreśla, że potrzeba znacznie więcej danych, aby uznać ją za lek, który pomaga na koronawirusa.

To jedno słowo rozzłościło Navarro. Wskazując na dokumenty, wśród których były wyniki badań nad hydroksychlorochiną z różnych części świata, doradca prezydenta miał stwierdzić, że "to nauka, nie anegdota". Navarro zaczął podnosić głos i zarzucił Fauciemu, że sprzeciwiał się decyzji Trumpa, by w związku z pandemią ograniczyć ruch między USA a Chinami (co nie jest prawdą – Anthony Fauci poparł to rozwiązanie).

Nad dyskusją próbował zapanować wiceprezydent USA. W końcu zgodzono się, że stanowisko administracji powinno być takie, że decyzja, czy brać hydroksychlorochinę, czy nie, jest decyzją, która powinna zostać podjęta przez lekarza po zbadaniu pacjenta.

bDyWsCeB

Konfrontacja, jakiej nie było. Informatorzy portalu Axios, na który powołuje się CNN, podkreślają, że podczas rozmów o koronawirusie w pokoju dowodzenia dochodzi do wymiany argumentów, ale wcześniej nie było takiej konfrontacji. Serwis skontaktował się z Katie Miller, rzeczniczką wiceprezydenta, ale ta odparła, że administracja nie komentuje spotkań w pokoju dowodzenia.

Koronawirus. Lek nie istnieje

Według oficjalnego stanowiska Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie ma w tej chwili leku na koronawirusa SARS-CoV-2. Trwają prace nad szczepionką, ale według ekspertów trzeba będzie na nią czekać co najmniej ok. 18 miesięcy.

Koronawirus w USA

W Stanach Zjednoczonych do tej pory odnotowano ponad 336 tys. przypadków koronawirusa – najwięcej na całym świecie. Zmarło ponad 9,6 tys. osób.

bDyWsCeC

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDyWsCeW
KOMENTARZE
(91)
wasraw
10 miesięcy temu
Kto wymyślił miecz ,to pewnie ma i tarczę !!!
CosWidac
10 miesięcy temu
Nie żadna tragedia tylko prawda o kapitalistycznym świecie. Brudek wychodzi spod lukrowanej powłoki.
jaro
10 miesięcy temu
To jakieś żarty mam uwierzyć ze informacje które podejmuje się za zamkniętymi drzwiami w bunkrze pod białym domem wypłynęły na światło dzienne to jakaś totalna mistyfikacja i żart dobry na 1 kwietnia
bDyWsCeX
rob
10 miesięcy temu
Art. 54 KW mówi o ograniczeniach wydanych z mocy ustawy , a takowej nie było więc policjanty mogą sobie mandaty za chodzenie i bieganie albo jazdę na rowerze wsadzić w....buty to podrosną.Nie został ogłoszony stan nadzwyczajny więc te wszystkie zakazy nie obowiązują i nie wolno przyjmować mandatów tylko trzeba żądać skierowania sprawy do sądu.
oko
10 miesięcy temu
A dlaczego nie lek dla chorych, tylko szczepionka dla wszystkich?. Słowo klucz - zyski. Gdyby lek kosztował 20x tyle co szczepionka, to i tak ilość ludzi którym by był podany wynosiła by w najgorszym scenariuszu ułamek procenta populacji. Szczepionka zaś większości jak nie wszystkim. Tak to "walczy się" z zarazą (poprzez gabinety bankowe jak w czasie wojny). Po za tym w szczepionce można podać pacjentowi wszystko co się chce - w leku już bywa to problematyczne. Zastanówcie się co oni z wami(nami) robią. Czasu na przebudzenie już zostało niewiele.
Najnowsze komentarze (91)
Widz
10 miesięcy temu
CNN to taki ich Lis
ad vocem
10 miesięcy temu
Północny Koreańczyk ma ubaw po pachy.To po ile te samolociki F-35 dla Polski?0.01 USD za 100 szt?Tak poza tym, jak liczna jest diaspora żydowska w Chinach?
Rak
10 miesięcy temu
CNN jako źródło informacji, to tak jakby brać TVN za źródło informacji o rządzie. Ta sama wiarygodność.
nie do wiary
10 miesięcy temu
Współczuję Amerykanom....
ajatambyłem
10 miesięcy temu
i wino z nimi piłem. Ale obiecałem, że pary z geby nie puszczę !
nori
10 miesięcy temu
A , okazuje się , że pomaga .
Rafał
10 miesięcy temu
Sezon grypowy w 2018.W USA 80000 ofiar śmiertelnych z powodu grypy
costa
10 miesięcy temu
bzdetny artykul wyssany z palca... a po drugie jezeli w Waszyngtonie bylo to o godzinie 21.30 to w polsce nie mogla byc 6.30 tylko 3.30
bDyWsCeP
Vdj
10 miesięcy temu
Lek na koronawirusa, wystarczy wyjść do lasu i na słońce, promieniowanie samo leczy.
obserwator
10 miesięcy temu
hydroksychlorochiny jest "anegdotyczna" - nie mógł inaczej stwierdzić, będąc banksterów marionetką i tych co stoją za szczepionką, która istotnie będzie zabijać ludzi i robić kasę farmaceutycznym zbirom. Dbajmy o swoją odporność, mamy w sobie najlepszego lekarza pod słońcem, trzeba tylko dbać by był w formie.
ja1
10 miesięcy temu
coronawirus powinien być niszczony bronia jaką on stosuje..mianowicie należy dusic go za nim zaatakuje.
pieski świat
10 miesięcy temu
.. ale czytałem że komuś .. zjuchcili maseczki ...i to ponoć nie jednym .. to chyba kit ...
wypowiadaja
10 miesięcy temu
sie gnomy na forach ktorzy nie maja zielonego pojecia o niczym
asdf
10 miesięcy temu
co tam korzeniowski robi?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić